1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da 1 Mayıs
Konya'da 1 Mayıs

Konya'da 1 Mayıs

Birleşik Kamu-İş Konya Temsilciliği ve Eğitim-İş Konya Şubesi 1 Mayıs İşçi Bayramını Zafer Gedavet Parkında kutladı.

A+A-
Birleşik Kamu-İş Konya Temsilciliği ve Eğitim-İş Konya Şubesinin Zafer Gedavet Parkında kutladığı 1 Mayıs İşçi Bayramına, ADD, ÇYDD, CHP, İP, Alevi Kültür Derneği, S.Ü. Genç Atatürkçüler Topluluğu, TGB destek verirken, Eğitim-İş’in ilçe şubeleri de katıldı. Türk-İş Konya Temsilcisi Necati Kökat’ta destek verenlerin arasındaydı.

Zafer Gedavet Parkında Birleşik Kamu-İş Konya Temsilcisi ve Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlayarak, “Tüm emekçilerimizin ve yurttaşlarımızın 1 Mayıs Emekçi Bayramını kutluyorum. Başta 1 Mayıs 1977’de kaybettiğimiz emekçiler olmak üzere tüm emek kahramanlarımızı anıyoruz. Bugün meydanlarda karanlığın, emperyalizmin, kuşatmanın, satıcıların, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarının karşısına masmavi bir güneş gibi dikiliyoruz. Yıllardır emekçileri şiddet uygulayan iktidar, emekçileri ayak takımı olarak niteleyerek seçimden seçime hatırlamakta zorlanmaktadır. Böylesine bir süreçte yüzü bağımsızlıktan, demokrasiden, özgürlükten yana tüm antiemperyalist kesimler kol kola girmeleri kaçınılmazdır. Gün, sömürgeciliğe karşı bağımsızlık bayrağının dalgalandırılacağı, emperyalizme karşı mazlum ulusların dayanışma içinde olacağı gündür. Bugün 1 Mayıs’ta meydanlardayız. Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü, yeniden tüm işçilerimizin ve yurttaşlarımızın 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Gedavet’ten Anıt alanına, oradan da tekrar Gedavet parkına kadar yürüyüş düzenlendi. Burada söylenen türküler eşliğinde halay çekerek bayramı coşkulu bir şekilde kutladılar.

-KESK-
KESK Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, sendika ve dernek gruplarının Atatürk Anadolu Lisesi önünde toplanmasıyla başladı. 1 Mayıs kutlamalarına, sendikaların yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları, öğrenci dernekleri ile Barış ve Demokrasi Partisi üyeleri de katıldı. Kutlamalara katılan işçiler yoğun güvenlik önlemleri altında üst araması sonrası miting alanına alındı. Miting alanına küçük çocuklarını da yanlarına alıp gelen işçiler, grupların tamamlanmasının ardından kortej yürüyüşüne geçti. Ellerinde pankart ve dövizlerle Alaaddin Bulvarı üzerinde yürüyüşe geçen işçiler, Taksim’deki işçilerin kutlama yapmalarına izin verilmemesini kısa bir süreliğine oturma eylemi yaparak protesto etti. KEKS öncülüğündeki grupların, yürüyüş sırasında Zafer Meydanı Yer Saati üzerinde 1 Mayıs'ı ellerinde Türk bayrağı ve sendika flamalarıyla kutlayan karşıt görüşlü işçilerin yanlarından geçmesi ilginç görüntüler oluşturdu. Alaaddin Tepesi’nin etrafını dolaştıktan sonra tekrar mitingi alanında toplanan gruplar, kutlamalara başlamadan önce devrim şehitleri ve mücadele eden arkadaşları anısına saygı duruşunda bulundu.

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Cebrail Bektaş, burada yaptığı açıklamada, “Ülkemizde işçiler ve emekçiler olarak birliğe, dayanışmaya ve ortak mücadeleye her zamandan daha çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Barışın olmadığı yerde, insanca yaşam olmayacağını, eşitliğin ve özgürlüğün inşa edilemeyeceğini biliyoruz. Kürt sorunundan silahları susturacak, anaların gözyaşlarını dindirecek, onurlu ve kalıcı bir barışın sağlanmasını esas alacak bir diyalog zeminini güçlendirmek, bu ülkeye yıllardır barış mücadelesini kararlılıkla veren herkesin tarihsel bir sorumluluğudur. Türkiye halklarının eşitlik ve özgürlük mücadelelerinin de önünü açabilecek böylesi bir iklim kuşkusuz bir arada gönüllü yaşam esasına dayanan çözüm taleplerini benimseyen herkesin ortak mücadelesiyle yaratılacaktır” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından işçiler, verilen konser eşliğinde halay çekip eğlendi.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.