1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da 19 ilçede oylar azaldı
Konya'da 19 ilçede oylar azaldı

Konya'da 19 ilçede oylar azaldı

AK Parti, 1 Kasım seçimlerinde Konya’dan aldığı yüzde 74.4 oy oranını, 16 Nisan’da MHP’nin de desteğine rağmen geriletti.

A+A-

Konya genlinde AK Parti’nin kaybı yüzde 1, merkez ilçelerde yüzde 4 seviyesinde oldu. 1 Kasım’daki AK Parti oyları ile halkoylamasındaki evet sonuçları kıyaslandığında ise AK Parti’nin 19 ilçede kan kaybettiği ortaya çıktı.

Aylardır merakla beklenen 16 Nisan anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi halk oylaması kesin olmayan sonuçlara göre şekillendi. Türkiye genelindeki oyların yüzde 51.41’i evet olarak açıklanırken, yüzde 48.59’u hayır olarak açıklandı. Alınan sonuçlara göre halk oylamasına sunulan anayasa değişikliği ve yeni sistem kabul edildi. 16 Nisan halk oylamasında Konya’dan evet’e yüzde 73’lük, hayır’a ise yüzde 27’lik destek geldi. Bu sonuçlara göre Konya kararını evet olarak açıklarken, AK Parti, MHP ittifakı ile gidilen oylamada istenilen sonuca ulaşılamaması dikkat çekti. 1 Kasım’da gerçekleştirilen genel seçimlerde AK Parti Konya’dan yüzde 74,4, MHP ise yüzde 11,4 oy yüzdesi almıştı. İki partinin desteğiyle gidilen halkoylamasında, parti tabanlarının desteği ile evet’in Konya’da yüzde 80 barajında olması bekleniyordu. Ancak alınan sonuç itibariyle iki partinin de tabanının Konya’da oy kaybettiği ortaya çıktı.

MERKEZ İLÇELER KAN KAYBETTİ

AK Parti ile MHP Konya’da kan kaybetti. İki parti 1 Kasım’da yüzde 85.8 oy aldığı Konya genelinde, evet’e yüzde 73 oy çıktı. Konya’nın merkez ilçelerinde de istenilen seviyeye ulaşılamazken, Karatay’da evet oyları AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerindeki seviyesini korudu. Karatay 1 Kasımda alınan yüzde 85 oy oranını yüzde 85 evet ile korumayı başardı. Meram’da 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 81 oyu kendi başına alan AK Parti evet sürecinde MHP’nin de desteğine rağmen oylarını 1.4 puan geriletti. Konya’nın en fazla oy potansiyeline sahip ilçesi olan Selçuklu’da ise AK Parti, MHP ittifakı yüzde 73 evet aldı. AK Parti 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Selçuklu’dan tek başına yüzde 75.1 oy almıştı. Halkoylaması ile 1 Kasım seçimleri kıyaslandığında MHP desteği oy oranlarına dahil edilmezse AK Parti’nin, Selçuklu’daki mevcut oyları 2 puan düştü. Bu sonuçlara göre AK Parti’nin potansiyel oyları merkez ilçelerde yüzde 4’lük bir düşüş yaşadı.

KONYA REKORU GÜNEYSINIR’DAN

1 Kasım 2015 seçimlerinde Türkiye genelinde dönemin AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na Konya ve ilçelerinden gelen destek, tüm gözlerin Konya’ya çevrilmesini sağlamıştı. Yüzde 74.4’lük oy oranını Konya genelinden alan AK Parti, Güneysınır ilçesinden almıştı. Güneysınır halkoylamasında anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne verdiği yüzde 90’lık destekle Konya ilçeleri arasında rekor kırmayı başardı. 16 Nisan akşamı rekor kıran Güneysınır 1 Kasım 2016 genel seçimlerinde de AK Parti’ye yüzde 89,1’lik destek vermişti.

EN DÜŞÜK EVET EREĞLİ’DEN

Konya’da evet yüzdelerinin geneline bakıldığında yüzde 1 düzeyinde bir kayıp yaşadığı görülen AK Parti, 1 Kasım genel seçimlerinde Ereğli’den yüzde 55,1 bir oy almıştı. 16 Nisan halkoylamasında da evet oylarının çoğunlukta olduğu görülürken, ilçede evet’e verilen destek yüzde 53’e geriledi. MHP’nin ilçede 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 18 oy aldığı ve AK Parti’nin de Ereğli’de yüzde 55 potansiyele sahip olduğu düşünüldüğünde iki partinin de burada oy kaybı yaşadığı göze çarptı.

EMİRGAZİ’DEN KESKİN DÜŞÜŞ

16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilen halkoylamasında Konya ilçelerinde AK Parti’nin en fazla oy kaybettiği ilçe Emirgazi oldu. 1 Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti’ye yüzde 71 oy oranı ile destek verirken, 16 Nisan halkoylamasında bu destek yüzde 8’lik kayıp ile yüzde 63’e geriledi. İlçede MHP’nin 1 Kasım seçimlerinde sahip olduğu oy potansiyeli ise yüzde 10,6 idi. En fazla oy kaybını yüzde 8 ile Emirgazi yaşatırken, en fazla kayıp yaşatan ikinci ilçe yüzde 7 ile Karapınar, üçüncü ise yüzde 6 ile Taşkent oldu. Bu kayıplar MHP’nin ilçelerde desteği olmadığı var sayılarak AK Parti’nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde aldığı oy oranları ile karşılaştırılarak yapıldı.

19 İLÇEDE OYLAR DÜŞTÜ

AK Parti’nin halkoylamasında aldığı oy oranları ile 1 Kasım genel seçimlerinde aldığı oy oranları MHP’nin evet’e verdiği destek dahil edilmeden karşılaştırıldığında AK Parti’nin Konya’da 19 ilçede kan kaybettiği gözlendi. AK Parti Konya’nın 4 ilçesinde oy potansiyelini korumayı başarırken 8 ilçede ise oy potansiyelini evet oylamasında arttırdığı gözlendi.

AK Parti’nin 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde aldığı oy oranları ile halkoylamasında aldığı evet oyları, (MHP’nin ve diğer partilerin desteği hesaba katılmadan) karşılaştırıldığında oy kaybedilen ilçeler şunlar oldu; Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Bozkır, Çeltik, Emirgazi, Ereğli, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Meram, Sarayönü, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Yunak.

1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin aldığı oy oranlarının, evet oylamasında düşüş göstermediği 4 ilçe şöyle sıralandı; Karatay yüzde 85, Beyşehir yüzde 71, Çumra yüzde 79, Doğanhisar yüzde 64.

1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin aldığı oy yüzdesinden fazla evet yüzdesi veren 8 ilçe ise şunlar; Kulu, Tuzlukçu, Yalıhüyük, Cihanbeyli, Derbent, Derebucak, Güneysınır, Halkapınar.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.