1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da 25 bin kişi kadroya girecek
Konya’da 25 bin kişi  kadroya girecek

Konya’da 25 bin kişi kadroya girecek

KHK düzenlemesi ile kadroya kavuşan taşeron işçileri, 11 Ocak’a kadar başvurularını yapacak. Konya’da 25 bin kişinin kadroya alınacağını açıklayan SGK İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, 90 gün içinde taşeron işçilerinin kadrolarına kavuşacağını söyledi

A+A-

Ümit YAĞCI
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Konya İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili bilgiler aktardı. 
Konya’da 25 bin taşeron işçisinin kadroya alınacağını açıklayan Yavuz, “24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile alt işveren işçilerimizin kamuda istihdamı için yapılan düzenleme, 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, hem merkezi yönetim hem de belediye ve il özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerimizin istihdam edilmek üzere başvuruları 2 Ocak 2018 tarihinde başlamıştır. Geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacaktır. Alt işveren işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır. Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgilen, başvurdukları idarelerce elektronik ortama aktarılacaktır” diye konuştu.
BEYANDA BULUNMAK GEREKİYOR
Başvuru sahipleri herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair beyanda bulunması gerektiğini söyleyen Yavuz, “Sigortalılık başlangıç tarihi kadınlar için 23/5/1998, erkekler için 23/5/1994 ve öncesi olanlardan kadınlardan 44, erkeklerden 48 yaşını doldurmuş olanlar, Sigortalılık başlangıç tarihi bu tarihlerden sonra olanlardan ise kadınlardan 50, erkeklerden 55 yaşım doldurmuş olanlar ile engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlananlardan sigortalılık başlangıç tarihi 6.8.2003 ve öncesi olanlar başvuru sırasında herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair belgeyi sürekli işçi kadrosuna geçirilmeden önce idareye ibraz etmeleri gerekmektedir” 
Ayrıca Yavuz, “Sigortalılık başlangıç tarihi, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden alınacak SGK Tescil ve Hizmet Dökümü belgesi esas alınarak tespit edilebilmesi mümkündür. İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında bir ihalede çalışın çal ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır. İşlemlerin ardından işçilerimiz çalıştıkları kurumda istihdam edileceklerdir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.