1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konya’da 272 kişi vereme yakalandı
Konya’da 272 kişi vereme yakalandı

Konya’da 272 kişi vereme yakalandı

Türkiye’de 2015 yılında 12 bin 772 kişinin vereme yakalandığını bildiren Konya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Konya’da ise bu sayının 272 olduğunu kaydetti

A+A-
Konya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Türkiye’de yeni tespit edilen verem hastası yasının her yıl ortalama yüzde 6-7 oranında azaldığını söyledi. 2015 yılında Türkiye’de toplam 12 bin 772 veremli hasta tespit edildiğini bildiren Öznavruz, bu hastaların yüzde 64’ünde akciğer tüberkülozu, yüzde 36’sında akciğer dışındaki organlarda tüberküloza rastlandığını kaydetti.

KONYA’DA VEREMLİ SAYISI
Konya’nın verem istatistiklerini de açıklayan Öznavruz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konya‘da 2015 yılında toplam verem hasta sayımız ise 272 kişidir. Konya 100.000’de 12,9 veremli hasta oranı ile Türkiye ortalamasının altındadır. Bu rakamın daha hızlı düşürülebilmesi hem dispanser çalışanlarımızın, hem aile hekimlerimizin, hem de yöneticilerimizin ve de en önemlisi hastalarımızın çabalarıyla olabilmektedir.”

BU BELİRTİLERE DİKKAT
Vatandaşlara uyarılarda bulunan Hasan Öznavruz, “Halkımızın; uzun süren öksürük (iki üç haftadan uzun), ateş, kilo verme, göğüs yan ağrısı, gece terlemesi, nefes darlığı, balgam çıkarma, halsizlik, iştahsızlık gibi bazı bulguların bir arada bulunması durumunda öncelikle dispanserlerimize, aile hekimliği birimlerine veya hastanelerimize başvurmaları uygundur. Bu durum erken tanı ve tedavi şansını yükseltir dolayısıyla başka kimselere bulaşmadan verem hastalığının tespitini hızlandırmış olur.”değerlendirmesinde bulundu.
Hastalığın tanısı balgam tahlili, TCT(Tüberkülin Cilt Testi), akciğer filmi ve çeşitli kan tahlilleri sonucunda konulabilmektedir.

VEREM AŞISININ ÖNEMİ
Verem aşısının bebeklik döneminde tek doz ve 2.-3. ay arasında yapıldığını ifade eden “Altı yaşına kadar aşı olamamış çocuklarda aşı yapılmasına PPD deri testinin sonucunda karar verilir. Altı yaş sonrası aşı yapılmaz. Aşının veremden koruyuculuğu yüzde 65 oranındadır.”dedi.
Öznavruz, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlaca dirençli verem hastaları; dünyanın ve Türkiye’ nin verem açısından en önemli sorunlarındandır. Verem hastaları ilaçlarını düzenli olarak ve yeterli süre (6-9 ay) kullanmazlarsa verem mikropları ilaçlara direnç kazanabilir. Hastalar bu dirençli mikrobu sağlıklı insanlara da bulaştırabilirler. Dirençli verem hastalarının tedavisi çok daha pahalı, zor ve uzun sürede (ortalama iki yıl) mümkün olabilmekte ve bazen hasta kaybedilebilmektedir.”/Şeyma Bıyıklı


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.