1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da 3. imam hatipliler gecesi
Konya'da 3. imam hatipliler gecesi

Konya'da 3. imam hatipliler gecesi

Konya’da gelenekselleşen “İmam Hatipliler Gecesi”nin üçüncüsü 06 Mayıs 2016 tarihinde Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde gerçekleşti.

A+A-
Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TİMAV (Türkiye İmam Hatipliler Vakfı) tarafından ortaklaşa düzenlen “3. İmam Hatipliler Gecesi” programı, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı büyük bir organizasyonla gerçekleşti.

Salona gelen misafirler ilk olarak mehter marşları ile karşılandı. Necip Fazıl’ın “Gençliğe Hitabe”sinin okunmasıyla başlayan gece, 200 kişilik koronun ilahiler söylemesiyle devam etti.
Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY bir konuşma yaptı.   İmam Hatiplileri “mazlumların makûs talihini değiştirmeye, akıtılan kan ve gözyaşlarına dur demeye, zulüm ile âbâd olunmayacağını zalime anlatmaya, dinletmeye azmeden” kişiler olarak tanımlayan GÜRSOY, onlardan duyduğu beklentileri şu sözlerle ifade etti: “Aylan Bebeğin körpecik bedeninden daha evvel kıyıya vuran ‘insanlık vicdanı’nı uyandıracak sensin. Çağın insanını ahsen-i takvim sırrına davet edecek, ‘eşref-i mahlukat’ hakikatini izah edecek sensin. Kur’an ve Sünneti dosdoğru anlayıp asrın idrakine söyletecek sensin. Aziz milletin birliğinin, dirliğinin teminatı sensin. Kur’an ve Sünneti dosdoğru anlayıp asrın idrakine söyletecek sensin.”…

Daha sonra kürsüye TİMAV (Türkiye İmam Hatipliler Vakfı) Genel Başkanı Ecevit ÖKSÜZ çıktı. İmam Hatiplilerin bu milletin ve ümmetin göz bebeği olduğunu ifade eden ÖKSÜZ, toplumun her kesiminden imam hatiplilere karşı büyük bir umut beslediğini sözlerine ekledi. Bu okullarda okuyan kişilerin işlerinin ilimle, irfanla edeple olduğunu söyleyerek imam hatipli olmanın bir sorumluluk olduğunu da vurguladı.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK de programın icra edildiği bu salonun, bir imam hatipli olan, milletimiz ve tüm İslam âleminin gözbebeği, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıldığını ifade etti. Bir imam hatiplinin bu millete nasıl hizmet edileceğini gösterdiğini söyleyen AKYÜREK, imam hatip nesline gıpta ile baktığını da sözlerine ekledi.  

Konya Milletvekili Ahmet SORGUN ise imam hatip ruhunun bu okullarda okumakla kazanılan bir duygu olmadığını söyledi. “Mehmet Akif’in Asım’ından kasıt ne ise, Necip Fazıl’ın “Mehmedim” derken hitap ettiği kim ise, Sezai Karakoç’un “Diriliş Eri”nden kasıt ne ise imam hatipli olmak da aynı şeydir” dedi. 
Program boyunca 200 kişilik koro tarafından çeşitli ilahiler icra edildi. Öğrenciler tarafından şiirler okundu. Bazı ilahiler, öğrenciler tarafından işaret diliyle de tercüme edildi.
İslam dünyasının hazin durumunu gözler önüne seren bir video gösterimi, ümmetin önemli liderlerini temsilen öğrencilerin katılımcılara hitapları ve ilahilerin söylenmesiyle sona eren program, katılımcılara duygulu anlar yaşattı. 
Programa Konya Valisi Muammer EROL, Milletvekili Ahmet SORGUN, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, TİMAV (Türkiye İmam Hatipliler Vakfı) Genel Başkanı Ecevit ÖKSÜZ, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami KÜÇÜKTIĞLI, il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, öğretmenler, imam hatip ortaokul ve liselerinde okuyan öğrenciler, mezunlar ve aileleri katıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.