1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Konya'da 300 Caminin İmamı Yok
Konya'da 300 Caminin İmamı Yok

Konya'da 300 Caminin İmamı Yok

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle önemli açıklamalarda bulundu. 

A+A-

Yokuş “Konya’mızın bir kısım ilçe ve mahallerinde 300 civarında Camimizde İmam ve müezzin yoktur. Bu durum oldukça üzücü ve düşündürücüdür! Hükümet, 31 Mart 2019 Mahalli Seçimleri öncesinde; Konya’da imamı olmayan 160 adet camimize 1 Mart -31 Ağustos tarihleri arasında 6 ay süre ile görev yapmak üzere İş-Kur aracılığı ile geçici atama yapmıştır. 31 Ağustos'tan bu yana söz konusu 160 camimizde imam bulunmamaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımız da ibadetlerini camilerde yerine getirememektedir. 
İNANCIMIZA VE HALKIMIZA SAYGISIZLIKTIR
Camilerimizde ibadetler süreklidir. İş-Kur vasıtasıyla görevlendirilen İmam Hatiplerin "Temizlik İşçisi" statüsünde, düşük ücretle görevlendirilmiş olmaları oldukça düşündürücüdür. Müslüman ülkemizde bu anlayış, hem inançlarımıza hem imam hatiplerimize hem de halkımıza karşı büyük bir saygısızlıktır. 
İSLAMDA İBADETİN KESİNTİSİ OLAMAZ
Camilerimizde imamlarımızın verdiği din hizmetleri sürekli olmalıdır. 6 ay süreli din hizmeti olur mu? Hükümetin bu anlayışla vatandaşlarımıza din hizmeti sunmasını Konyalıların takdirine bırakıyorum.
 “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle buradan hükümete ve Diyanet İşleri Başkanlığına sesleniyorum: İmamları atamak, Diyanet İşleri Başkanlığının görevidir. Konya'da imam hatibi olmayan camilerimize en kısa sürede kadrolu imam ataması yapılmalıdır. Vatandaşlarımızın camilerde ibadetlerini ehil imamlarla huşu içinde yapmaları sağlanmalıdır.
Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi, yapılacak olan kadrolu atamalarda açıkları kapatmaya yeterlidir. Her şeye kaynak bulan hükümet, Konya’da kadrosu olmayan ve bu nedenle ibadet yapılamayan camilerimize kaynak bulamayacak kadar aciz değildir. Bu hususun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururum. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.