1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Konya'da alzheimer masaya yatırıldı
Konya'da alzheimer masaya yatırıldı

Konya'da alzheimer masaya yatırıldı

Alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerini yükseltmek ve hastalığa dikkat çekmek için Yaşlı Bakım-Eğitimi Uygulama ve Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı yapıldı

A+A-

Alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerini yükseltmek ve hastalığa dikkat çekmek için Yaşlı Bakım-Eğitimi Uygulama ve Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Figen Güney, yaptığı bilgilendirme toplantısında, Alzheimer’den koruma yöntemleri ve sağlıklı yaşam konularında katılımcı misafirlere iki bölüm şeklinde bilgiler aktardı.

Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Figen Güney Alzheimer hastalığının tanımlanmasının tarihçesi ile başladığı sunumunda hastalığın belirtileri ve seyri ile ilgili bilgiler verdi.

 Alzheimer hastalığının adının, 1906 yılında alışılmadık bir akıl hastalığından öldüğü düşünülen bir kadının beyin dokusundaki değişiklikleri betimleyen Dr. Alois Alzheimer’dan gelmekte olduğunu belirten Prof. Dr. Figen Güney, Alzheimer hastalığının beyin hücrelerinin ölümü ve beyin hacminin azalması ile karakterize, kesin nedenleri bilinmeyen nörolojik bir hastalık olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Figen Güney Alzheimer hastalığı ile ilgili bilgilendirme yapmak, hasta yakınlarının hastalara karşı ne gibi davranımlarda bulunmaları gerektiğini öğretmek amacı ile 2014 yılında kurulan Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesinde eğitimler gerçekleştirdiklerini ve eğitim ile bilgilendirme toplantılarının aralıksız devam ettiğini söyledi.

Alzheimer hastalığının belirtileri, belirtilen sıklıkla bellek kaybı ile başlar, özellikle yakın geçmişte yaşanan olaylar kolay unutulur. Hastalar eski günleri çok iye hatırlamaya devam eder ama son günlerdeki olayları karıştırırlar. Alzheimer hastalığının nedeni henüz bilinmemektedir. Bulaşıcı değildir. Kalıtımsal olarak geçebilir. Ama hastalığın oluşmasında birden fazla faktörün rolü olabileceği öngörülmektedir. Belirtilen unutkanlık durumlarında hastalıktan erken dönemde kuşkulanıp, doktora erken başvurmak önemlidir. Alzheimer hastalığının henüz bir tedavisi yoktur. Ancak bazı belirtilerle baş etmeyi kolaylaştıran hastalığın gidişini yavaşlatan tedavileri mevcuttur.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.