1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da başıboş köpekler tehlike saçıyor
Konya’da başıboş köpekler tehlike saçıyor

Konya’da başıboş köpekler tehlike saçıyor

Konya’da son günlerde sayısı artan başıboş sokak köpekleri tehlike saçıyor. Köpeklerin saldırısına uğrayan birçok vatandaş Belediye yetkililerinden bu duruma bir çare bulmalarını bekliyor.

A+A-

Konya’nın Karatay ilçesinin bazı mahallelerinde son günlerde başıboş sokak köpeklerinin sayısında artış olduğu, özellikle gece ve sabahın ilk saatlerinde vatandaşların büyük tedirginlik yaşadığı gözlemleniyor. Konuyla ilgili haber merkezimize gelen bilgi ve görüntüler vatandaşların şikâyetlerini doğrularken, dehşetin boyutunu da gözler önüne seriyor. Karatay’da köpeklerin saldırısına maruz kalan bir vatandaş “Ne gece köpek seslerinden uyuyabiliyoruz, ne sabah işe gidebiliyoruz, olası bir can kaybının hesabını kim verecek. Lütfen çare bulun" diyerek yetkililere sorunun çözümü için çağrıda bulundu.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

“Yol güzergahımızı değiştirmek zorunda kalıyoruz”

Çatalhöyük mahallesinde oturan bir başka vatandaş sabah işe giderken araba altında yatan bir köpeğin saldırısına uğradığını belirterek, köpeklerin komşularından iki kişiye saldırdığını bir kişiyi de ısırdığını söyledi. Sürekli bu tehlikeyi yaşamaktan korktuklarını ifade eden vatandaş “Sabah işe giderken yolumuzu değiştirmek zorunda kalıyoruz, lütfen bu soruna çare bulunsun” dedi. Çatalhöyük mahallesinde köpeklerin saldırısına uğrayan Yasin Çelik isimli bir vatandaş bir köpeğin bacağını ısırdığını, hastaneye gidip Tetanos aşısı yaptırmak zorunda kaldığını, yanındaki arkadaşına da köpeğin saldırdığını imdadına bir başka vatandaşın son anda yetişerek kurtardığını ifade etti.

Karatay İlçesinde birçok mahallede de gece ve gündüz dışarı çıkan vatandaşlar, başıboş sokak köpekleriyle karşılaştıklarını, grup halinde gezen köpeklerin bazen araçlara bazen de insanlara saldırdığını dile getirdi. Köpeklerin evlerinin çevresinde topluca dolaştıklarını, bazen kendilerinin bazen araçlarıyla giden vatandaşların etrafını sardığını söyleyen Yasemin Çelik adlı bir başka vatandaş “Gece havlayan köpekler bizleri korkutuyor, dışarı çıkmaya cesaret edemiyoruz, bir de sürü halinde geziyorlar, bu köpeklerin toplanması bu kadar mı zor? Çocuklar da okula başladı, erken saatlerde dışarı çıkan çocuklar da büyük korku yaşıyor. Yarın bir gün birini ısırırlarsa bedelini kim ödeyecek? Köpeklerin saldırısı sonucu yaşanacak bir canı kim geriye getirecek. Bir an önce çare bulunmasını istiyoruz" diyerek yetkililerden yardım istedi.

5b06b8c25d1c2e1b9cb3ce71.jpg

Köpekten kaçayım derken araçların altında kalma riski de var

Karatay Aslım Caddesi ve  Çatalhöyük Mahallesinde sokakta gezen başıboş köpekler korku ve endişeye adeta davetiye çıkarıyor. Sokakları mesken tutan köpek sürüleri her an bir sokaktan önünüze çıkabiliyor ve yoldan geçen araçlara saldırabiliyor. Vatandaşlar işten evlerine gelirken, market ve okula giderken veya yürüyüş yaptıkları sırada araçlara havlayan köpeklerin kendilerine havladığını düşünerek birden yola atlayabiliyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar, başıboş köpeklerin toplanması ve barınaklara götürülmesini istiyor.

basibos-kopekler-tehlike-saciyor-e9b8d.jpg

Sorunun çözümü için neler yapılabilir?

Son 3 yıl içinde Türkiye’nin birçok ilinde köpek saldırıları sonucu bazı vatandaşlar hayatını kaybederken, kuduz vakalarında büyük bir artış yaşandı. Sorunun çözülmesi için başta kısırlaştırma, bakımevleri, barınaklar kurma görevi belediyelere verildi; ancak Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda değişiklik yapılmasına dair çıkarılan kanuna göre hayvanlar artık “mal” değil “can” sayılacak ifadesi hayvanlarla ilgili atılacak adımları zorlaştırdı. Bu kanun, hayvanlara yönelik şiddetin önlenmesi konusunda olumlu bir adım olsa da, bazı hayvan hakları savunucularının hayvan istismarı ve hayvan derneklerinin hayvan haklarını öne sürerek belediye ve diğer kurumlara baskı yapması hayvanlarla ilgili alınacak önlemleri zorlaştırıyor.

Başıboş sokak köpek sorununun çözümünün geciktirilmesi durumunda 10 yıl içerisinde köpek nüfusunun 60 milyon olacağı ve bu durumun da beraberinde başta insan güvenliği olmak üzere birçok hayvan hastalıklarına da davetiye çıkarması bekleniyor.

FATMA DOĞANAY- HAKİMİYET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum