1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da corona virüsü olduğu iddia edilen Çinli'nin hastalığı belli oldu
Konya'da corona virüsü olduğu iddia edilen Çinli'nin hastalığı belli oldu

Konya'da corona virüsü olduğu iddia edilen Çinli'nin hastalığı belli oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çin’den gelen 9 kişilik kafile tur operatörüne ve şoför izole bir ortamda yakın takip etmeyi güvenlik amaçlı uygun gördük. Bugün sonuç H1N1 çıktı ve emin olduk. Bugüne kadar korona virüsü olan hiç bir vakamız olmadı" dedi.

A+A-

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ndeki depremzedeleri ziyaret etmek için gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Virüsle ilgili bakanlık olarak ilk tedbirleri alma içinde olduklarını belirten Bakan Koca, "Biz geçen hafta çarşamba günü termal kamera ile tespit etme uygulamasını devreye soktuk. Tedbirlerimizi güvenlik esaslı almaya çaba gösterdik. Çin’e giden ve Çin’den gelenler ilgili daha tedbirli olmak anlamında yakın takibini esas aldık. Bu belirtilerle gelen hastalara nasıl davranmak gerektiğiyle ilgili bir rehberde yayınladık. Bir operasyon merkezi ve bir bilim merkezi kurduk. Bu konuda vatandaşımızın endişeye kapılmaması gerektiğini belirtmek istiyorum" dedi.

"Bugün sonuç H1N1 çıktı ve emin olduk"

Nevşehir, Denizli, Konya ve İzmir’de şüpheli olan vakalar olduğunu ancak H1N1 ve mevsimsel gripler olduğunun belirlendiğini anımsatan Bakan Koca, Aksaray'daki vakayla ilgili, "Çin’den gelen 9 kişilik kafile tur operatörüne ve şoför izole bir ortamda yakın takip etmeyi güvenlik amaçlı uygun gördük. Belirtileri zatürreymiş ama durumu iyiymiş. Bugün sonuç H1N1 çıktı ve emin olduk. Bundan sonra da mevsimsel grip olarak yaklaşımımız olacak. Çin’e giden ve gelen yolcularımız olduğunda şikayetler olduğunda en yakın sağlık merkezine başvursunlar. Türk vatandaşlarımızdan Pekin Büyükelçiliğine 25 başvuru oldu. Bu sayı 30-35 kişi olacak gibi. Bir ambulans uçağıyla getirmekten yanayız. Şu dönemde hasta olan büyükelçiliğe başvuran hiç bir vatandaşımız olmadığını biliyoruz. Deneyimli bir ekiple, güvenlik ekipleriyle, tedbirlerle hastalarımızı vatandaşlarımızı getirmekten yanayız. Vatandaşımızın bir talebi olduğunda dışarıda bırakmak istemiyoruz. Bunun vatandaşlarımızın her hangi bir sorunu olmadığını biliyoruz. Deneyimli uzman ekibimizi özel uçakla gönderip tetkiklerini yapıp getirmek istiyoruz. Bunu net söylemek istiyorum bugüne kadar termal kameradan ve korona virüsü olan hiç bir vakamız olmadı" dedi.

H1N1 NEDİR? (domuz gribi)

Domuz Gribi, ya da tıp dilindeki adıyla H1N1 gribi, İnfluenza A tipi virüsün neden olduğu, salgınlara yol açan bir solunum yolu hastalığıdır. Normalde domuz gribi insanlara geçmez, hasta domuzlarla temas eden kişilere geçebilmesi için mutasyona uğraması gerekir. Geçmişte domuz gribi virüsünün kişiden-kişiye yayılması bildirilmiş ama bu geçiş sınırlı kalmıştır.

2009 yılında dünyada pandemi özelliği kazanan ve aynı yıl aşısı üretilen domuz giribi insana geçiş özelliği kazanmış mutasyona uğramış domuz, insan ve kanatlı griplerinin mutasyon türüdür. Aşısı üretildikten sonra yayılım hızı azalmış, ancak henüz geçirmeyen, ya da aşılanmayan hassas kişiler arasında halen salgınlara yol açabilmektedir.

H1N1 gribi bulaşıcı mıdır?

(H1N1) virüsü bulaşıcı ve insandan insana yayılan virüs olarak belirlendi. Ülkemizin farklı bölgelerinden nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu seçilmiş 17 ilinde çalışan toplam 180 Aile hekiminin yaptığı çalışma ile başvuran solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişiler içerisinde “Grip Benzeri Hastalık” geçiren hasta sayıları ve alınan numuneler Halk Sağlığı Müdürlükleri ile laboratuvarlarda incelenmektedir.

28 Aralık 2015-03.01.2016 arasında 1072 numune çalışılmış. viral etken bulunmuş.

73 olgu H1N1, 39 u İnfluenza A/H3, 5 i İnfluenza B bulunmuştur.

Bu sonuçlar halen yayılmakta olan grip türlerinin % 62,4 ünün H1N1 virüsü olduğunu göstermektedir.

H1N1 gribinin belirti ve bulguları nelerdir?

İnsanlarda görülen domuz gribi belirtileri insan gribi belirtileri ile benzerdir.

    Titreme
    Ateş, boğaz ağrısı
    Kas ağrıları
    Şiddetli baş ağrısı
    Kuru öksürük, halsizlik,
    Genel rahatsızlık
    Bulantı, kusma, diyare (çocuklarda)

Geçmişte, H1N1 gribi ile birlikte ciddi hastalıklar (pnömoni ve solunum yetmezliği) ve ölümler bildirilmiştir. Mevsimsel grip gibi, H1N1 gribi, kronik sağlık koşullarının kötüleşmesine neden olabilir.

H1N1 gribi nasıl yayılır?

H1N1 gribi mevsimsel gribe benzer yollarla, genellikle kişiden kişiye öksürük veya aksırık yoluyla bulaşır. Grip virüsü 2 saat canlı kalabildiği için ağız veya buruna dokunduktan sonra temas edilen yüzeylerde yayılmaya devam eder.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.