1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da doğalgaz seferberliği
Konya'da doğalgaz seferberliği

Konya'da doğalgaz seferberliği

Meram İlçesi Yaylapınar’da yaşayan vatandaşlar Süleymaniye, Uhud, Kaş ve Akçaköşk Mahallelerine doğalgaz gelmesi için çalışma başlattı. İsteklerini dilekçe ile gerekli mercilere ulaştıran mahalleli, Enerya’dan gelecek güzel haberi bekliyor.

A+A-

Soğuk kış mevsiminde hem ucuz hem de temiz enerji ile ısınmak isteyen Yaylapınarlı vatandaşlar Süleymaniye, Uhud, Kaş ve Akçaköşk’te dilekçe topluyorlar. Mahalle muhtarları ile mahalle sakinlerinin ortaklaşa yaptıkları doğalgaz çalışmasında bugüne kadar binden fazla dilekçe toplandığı öğrenildi. İsteklerini Enerya’ya bildiren mahalleli aynı zamanda Konya Valiliği, BİMER, CİMER, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesi’ne aktararak mahallelerine doğalgaz gelmesi için çalıştıkları kaydedildi. 

YAŞLILAR VE ÇOCUKLAR SÜREKLİ ÖKSÜRÜYOR
Mahalle sakinlerinden Kamil Ovacık (73), çocukların ve yaşlıların kirli havadan olumsuz etkilendiğini belirterek doğalgaz isteğini şöyle ifade etti: “Bulunduğumuz muhitten son derece memnununuz. Yaz aylarında buraları gerçekten güzel oluyor. Bahçemiz çiçeklerle neşeleniyor, renkli oluyor. Ancak kış ayları bizler için sıkıntılı geçiyor. Çünkü Yaylapınar’da doğalgaz olmadığı için ısınma konusunda sorunlar yaşıyoruz. Soba kullanımı da fazla olduğundan dolayı kış aylarında burası çok havasız oluyor. Yaşlılar ve çocuklar hava kirliliğine dayanamıyorlar, sürekli öksürüyorlar. Bizde mahalleli olarak gerekli muhtarlarımızla gerek vatandaşlarla bir araya gelerek Yaylapınar’ın tüm mahallelerine doğalgaz gelmesi için çalışma başlattık. Enerya’dan Meram Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, BİMER ve CİMER gibi sesimizi duyurabileceğimiz her yere isteğimi bildiriyoruz. Yetkililerden talebimizin değerlendirilmesini bekliyoruz.”

TEMİZ VE UCUZ ENERJİ KULLANMAK İSTİYORUZ
Yaylapınar esnaflarından Mehmet Göksu ise temiz ve ucuz enerji ile ısınmak istediklerini aktararak, “Bizler yaklaşık 2-3 yıldır doğalgaz ile ilgili dilekçe ve isteklerimizi bildiriyoruz. Ancak bu yıl ilk defa bu kadar bu isteğimiz karşılık buldu ve binlerce dilekçe topladık. Aynı zamanda Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve valiliğimize talebimizi ilettik. Yaylapınar kış mevsiminde soğuk olduğu için ısınmakta zorluk çekiyoruz. Mahalleli olarak hem temiz hem de ucuza ısınmak istiyoruz. Doğalgazın olmaması gerçekten bir sorun, bu nedenle mahallemizden taşınan arkadaşlarımız bile oldu” diye konuştu.
Vatandaşların kendilerine doğalgaz isteklerini yetkililere aktardıklarını ifade eden Yaylapınar Süleymaniye Mahallesi Muhtarı Cihan Özdemir ve Uhud Mahallesi Muhtarı Sadık Çelik, Yaylapınar’ın 18 uygulaması ile ilgili bilgi verdiler.

18 UYGULAMASI ŞU ANDA GÜNDEMDE
Muhtar Özdemir, “Mahalleli bizleri doğalgaz isteğini bildiriyor ve biz de bu talebi yetkilere ulaştırıyoruz. Her yıl gerek vatandaşların dilekçesi gerekte bizlerin başvuruları oluyor. Bölge sakinleri bu konuda haklı. Bizim aldığımız yanıt ise Yaylapınar’dan geçecek 18 uygulaması olduğu ve isteğimizin değerlendirildiği.  18 uygulaması şu anda gündemde. Antalya Çevre Yolu bittikten sonra ve gerekli çalışmaların ardından isteğimiz gerçekleştirilecektir” dedi.
4 BİR KOLDAN DOĞALGAZ İSTEĞİ VAR
 Uhud Mahallesi Muhtarı Sadık Çelik ise 18 kadastro uygulamasının 2019 yılında biteceğini ve doğalgaz çalışmasının yapılacağını belirterek, “Mahalle sakinleri dilekçe konusunda haklı bir istekleri var. Bu güne kadarda binin üstünde dilekçe toplanarak bize geldi. Biz de bu dilekçeleri Enerya’ya ve diğer mercilere gönderdik. Bizzat dilekçeyi yazıp kuruma götüren mahalleli de bulunuyor. 4 bir koldan doğalgaz isteği aktarılıyor. 18 kadastro çalışması ise devam ediyor. Yaylapınar eskiden tarım arazisiydi. Şimdi imar planı yapılıyor. Belediyenin elinde mevcut Yaylapınar haritası var. 2019 yılına kadar programda 18 çalışması da bitmiş olacaktır. Yani doğalgaz için gerekli her şey  mevcut” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.