1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da Doğu Türkistan yürüyüşüne davet
Konya'da Doğu Türkistan yürüyüşüne davet

Konya'da Doğu Türkistan yürüyüşüne davet

Dinî, millî ve insanî duyarlılığı olan siyasî parti ve sivil toplum örgütlerinin Konya temsilcileri, Doğu Türkistan’da yaşanan asimilasyon ve zulme dur demek için 22 Aralık 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek yürüyüşe Konyalıları davet etti.

A+A-

Doğu Türkistan Yürüyüş Komitesi adına açıklama yapan Yeniden Refah Partisi Konya İl Başkanı Mustafa Özerdem, 22 Aralık 2019 Pazar Günü saat 14.00’te Konya Kılıçarslan Meydanında başlayıp Kayalı Park’ta sona edecek yürüyüşe bütün halkı davet ederek, Uygur Türklerinin 2 bin yıllık anayurdu Doğu Türkistan’da 70 yıldır zulüm altında yaşam mücadelesi verdiğini kaydetti. Otuz milyondan fazla insanın Türk ve Müslüman olduğu için zulme uğradığına dikkat çeken Özerdem, “Bütün dünyanın gözleri önünde inanç özgürlüğü ayaklar altına alınıp asimilasyon politikaları sürdürülüyor. İslam ve Türk eserleri yok ediliyor. Çin o topraklardan Müslüman ve Türk mührünün silinmesi için Hotan kentinde 800 yıllık Bayram Camiini yıkmış, bin 200’den fazla camiyi kapatmıştır” dedi.

Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü kınama yürüyüşü komitesinin konuyla ilgili açıklamasında şunlar dile getirildi: “Bizler ki bir mektupla zulmü durduran Osmanlı’nın torunları olarak Çin’e ‘one minute’ demenin vaktinin gelip geçmekte olduğunu hatırlatırız. Dünya beşten büyüktür, dünya bu beş zalimin insafsızlığına bırakılamaz. Nasıl ki; Amerika ve işbirlikçileri zalimse Çin’de zalimdir. Zalim kim olursa olsun, kimliği ne olursa olsun zalimdir. Mazlumun da kimliği olmaz, mazlum her yerde mazlumdur. Ne acıdır ki; bu kural Doğu Türkistan’da uluslararası aktörler tarafından görmezden gelinmektedir. Kelimelerin bile anlatmakta aciz kaldığı bu vahşeti duyurmak için kalbimiz sızlamıyor, vicdanımız dile gelmiyor ve sesimiz titremiyorsa; insanlık onurumuzu kaybetmişizdir. Toplama kamplarında işkence gören, kaybolan, haber alınamayan Müslüman Türkler olunca dünya görmezden geliyor. En zor zamanlarda bile vatan, millet, bayrak, namus ve din için yedi düvele karşı kurtuluş savaşı vermiş bu millet bu vahşete duyarsız kalamaz. Zalimin zulmüne karşı durmak bir insanlık ve Müslümanlık görevidir. Öldürülen Müslüman kardeşlerimizin cenazelerinin defnedilmesine bile müsaade etmeyerek, yakıp yok ediyorlar.  Bizler Türkiye olarak Amerika ile Çin arasındaki siyasi hesaplaşmaya Uygur Türklerini feda edemeyiz. Doğu Türkistan meselesi vicdansız Amerika’nın insafına, kanlı ellerine teslim edemeyiz. Huzurun, hoşgörünün başkenti olan Konya’dan, Mevlana’nın şehrinden tüm dünyaya, insanlığa sesleniyoruz. Mevlana’yı hümanizm ile insan ve tabiat sevgisi ile ön plana çıkartan batılı ve doğulu düşünürler, Mevlana’nın hoşgörüsüne, öğretisine hayran olan doğulu, batılı, Çinli misafirlerimiz Doğu Türkistan’da yapılan bu nasıl görmezden gelerek meşrulaştırırlar.

Hülasa sözün özü şudur; bilge kral Aliya İzzet Begoviç’in de dediği gibi “Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız tek şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır” denildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.