1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konya’da hayata geçirilemeyen projeye Avrupa Talip
Konya’da hayata geçirilemeyen projeye Avrupa Talip

Konya’da hayata geçirilemeyen projeye Avrupa Talip

Konya’da 2015 yılından bugüne 13 projeyi hayata geçirmeyi başaran Sağlık-Der Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Eyüp Al, hayata geçirilemeyen Numune Hastanesi için yenilenebilir enerji sistemi projesine dünya genelinden talipler olduğunu söyledi.

A+A-

Konya’da 2015 yılından bugüne 13 projeyi hayata geçirmeyi başaran Sağlık-Der Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Eyüp Al, bazı olumsuzluklar sebebiyle hayata geçirilemeyen, Numune Hastanesi için yenilenebilir enerji sistemi projesine dünya genelinden talipler olduğunu söyledi.

Konya ve Sağlık sektörü adına önemli projelere imza atan Konya Sağlık-Der Başkan Yardımcısı Eyüp Al, dernek çatısı altında sosyal, kültürel ve sağlık alanında projeler üretmeye devam ediyor. Al ile birlikte Sağlık-Der, hastanelerin gereksiz harcamalarının azaltılması ve sağlık personelinde kalitenin artmasına yönelik öncelikli projeler üretiyor. Ürettikleri projeler arasında en çok göze çarpanı Konya Numune Hastanesi Yazır Yerleşkesi’nde yapılması planlanan elektrik üretim projesi oldu. Başkan Yardımcısı Al, bu proje ile sadece Numune Hastanesi’nin değil, elektrik tüketimi yüksek olan her türlü işletmenin projeden faydalanabilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Başkan Yardımcısı Eyüp Al, proje ile ilgili bilgi verdiği konuşmasında, “Numune Hastanesi Yazır Yerleşkesi’ne kurulacak güneş enerjisi panelleri ile hastane gibi öz tüketimi yüksek işletmelerin elektrik ihtiyacı neredeyse yarı yarıya düşürülebilecek. Sözünü ettiğimiz hastanenin aylık elektrik tüketim bedelinin 120-130 bin lira civarında olduğunu düşündüğümüz zaman proje ile ne kadar tasarruf edebileceğimiz daha iyi anlaşılacaktır.” ifadelerine yer verdi.

20 YIL YÜZDE 50 KAR ETTİRİYOR

Numune Hastanesi Yazır Yerleşkesi için özel olarak hazırlanan projenin 3 ayrı versiyonunu tasarladıklarını aktaran Eyüp Al, “ 3 farklı versiyonda hazırlanan projenin teknik çalışmalarına o dönemde Hastane Otelcilik Birimi Müdürü Mustafa Yerlikaya’nın da büyük destekleri oldu. Bu proje kapsamında yenilenebilir enerji sistemi kurulumunun en pahalı versiyonu olan A tipi sistem hastanemiz için 450 bin liraya mal oluyordu. Projeyi hayata geçirmemiz halinde rakamları bugüne uyarladığımızda aylık elektrik harcamasından yapacağımız tasarruf yüzde 50 olacaktı. Sistemde dikkat çeken detaylardan bir tanesi de, yapacağı tasarrufla sistemin kendisini 7 yılda amorti etmesidir. Bu da demek oluyor ki 7 yılda kendisini amorti edebilen sistem kurulduğu taktirde hastanemize 20 yıl kar ettirebiliyor.” diye konuştu.

PROJEYE DÜNYA TALİP OLDU

Çeşitli etkenler sebebiyle Konya Numune Hastanesi’nde hayata geçirilemeyen proje, bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülke ve kuruluşun dikkatini çekti. Bazı uluslararası çevreci akademik dergilerinde dikkatini çeken projeye birçok talip çıktığını ancak kimseye vermediklerini ve vermek istemediklerini söyleyen Eyüp Al, “2015 yılı içerisinde ICSD adlı yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgilenen uluslararası bir kuruluş, beni ve Mustafa Yerlikaya’yı arayarak Belgrad’da yapılacak olan uluslararası bir yenilenebilir enerji kongresine davet etti. Buraya katılım sağladık ve sunumumuzu gerçekleştirdik. 2015 yılından sonra İngiltere’den bir çevre mühendisleri birliği sürekli arayarak projeyi istiyor, ABD’den çevreci ve doğal hayatı koruma vakfı projeyi akademik dergilerinde yayınlamak üzere ısrarla istedi, istemeye devam ediyor. Ancak göndermedik, göndermeyi de düşünmüyoruz. Bizim asıl arzumuz bu projenin ve yaptığımız tüm projelerin ilk Konya’da, Türkiye’de uygulanmasıdır.”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum