1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da hayvancıları mutlu edecek proje
Konya'da hayvancıları mutlu edecek proje

Konya'da hayvancıları mutlu edecek proje

2015 yılı Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Personel hareketliliği projeleri kapsamında Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Konya Veteriner Hekimler Odası koordinatörlüğünde; Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü

A+A-

Proje Koordinatörü Veteriner Hekim Ülkü GÜNHAN; projemiz kapsamında, ilimiz hayvancılığında yetişkin eğitimlerinden sorumlu 10 kişi, 26 Eylül - 05 Ekim tarihleri arasında, Hollanda'daki ev sahibi ortağımız Lely International 'da, hayvan refahı konusunda teorik ve uygulamalı olarak 'Lely Cow Welfare' kursu almışlardır. Kurs içeriğinde; hayvan refahına yönelik robotik ekipmanlar ve kullanımı, çiftliklerde sürü yönetimi, hayvancılıkta mekanizasyon, hayvan bakım ve besleme, hayvanların gözlemlenmesi, ahır planlamaları, hayvanların nakil ve kesiminde AB Ortak Tarım Politikası kapsamında hayvan refahı denetimleri konuları yer almaktadır. Proje katılımcılarımız kurs dahilinde 7 çiftlikte uygulamalı eğitim de almışlardır. Bu çiftlikler ortalama 200-250 baş sağmal hayvanı bulunan robotik süt sığırı işletmeleri olup, çiftçiler; hayvanların sağımı, beslenmesi ve ahır temizliğinden daha ziyade sürü yönetiminden sorumluydu. Teknolojik sürü yönetim programları sayesinde cep telefonundan hayvanlar anlık takip edilmekteydi. Bu çiftliklerin ortalama süt verimleri hayvan başına 35-38 Kg arasında değişmekte, çiftliklerde en fazla 1-1,5 kişi (saatlik işçi) çalışmaktaydı şeklinde belirtti.

GÜNHAN; tarım ve hayvancılıkta sürdürülebilir, kazançlı ve keyifli bir gelecek vizyonuyla çalışan yurt dışı ortağımız Lely International, hayvan refahının yanı sıra çiftçi refahını da sağlamak amacıyla hayvancılık işletmelerinin ihtiyaç duyduğu makine ve ekipmanları üretmekte, bu alanda cirosunun %9'unu Arge faaliyetlerine ayırmakta, çiftçilere ve teknik personellere eğitim desteği vermektedir. Lely International'a göre çiftliklerde hayvanlar için en büyük stres kaynağı insanlardır. Hayvanların refahının sağlanması ancak; doğal yaşamlarında ki koşulların ve rahatlığın sağlanmasıyla mümkündür. Hollanda da Lely tarafından planlanan ahırlarda; hayvan dostu ve aynı zamanda çalışma açısından pratik bir ortam sağlanmakta, hayvanlar serbest olup istedikleri şekilde rahatça hareket edebilmekte, sağım zamanı geldiğinde kendiliğinden sağıma gidip, sağım işleminin gerçekleştirileceği, hayvanların yem ihtiyacının sürekli çalışan robotlar sayesinde sağlandığı, gübre temizliği ve buzağı beslemenin robotlarla yapıldığı, çiftlik sahibinin hayvanları rahatlıkla gözlemleyebileceği ve teknolojik sürü yönetim programlarıyla desteklenen otomasyon sistemleri kurulmuştur. Klasik işletmelerde, zamanın %80'i sağım, %20'si hayvanları gözlemlemede geçerken, bu işletmelerde hayvan gözlemleme için daha fazla zaman kalmaktadır. Lely’nin tüm çalışmalarının anahtarı ineklerin konforudur. Sağlıklı inekler daha fazla süt üretir. Süt üretiminin istenilen düzeyde olması da çiftçinin üretim sürecinde mutlu olmasını sağlar. Hollanda da hayvan refahı düşünülürken, çiftçi refahı da düşünülerek, karlı bir süt hayvancılığının yanı sıra çiftçilere daha fazla boş zaman kalması da planlanmaktadır. Çiftçinin kendisine ve ailesine ayıracağı zamanda olduğu için 'Mutlu Hayvanlar, Mutlu Çiftçiler' sloganı bu şekilde sağlanmaktadır dedi. Günhan; projeyle ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler için 90 sayfalık proje sonuç kitabının hazırlandığını ve konuyla ilgilenen kişilere daha ayrıntılı bilgi verilebileceği belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.