1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya'da İthalat azaldı, İhracat arttı
Konya'da İthalat azaldı, İhracat arttı

Konya'da İthalat azaldı, İhracat arttı

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerinden “Konya İli Dış Ticareti, 2016 Ağustos” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

A+A-

Hazırlanan bültene göre, Ağustos ayı ihracatı yüzde 3.7 arttı, ithalat ise yüzde 11.1 azaldı.TÜİK Konya Bölge Müdürlüğü tarafından derlenen Ağustos ayı raporuna göre Konya’da 111.7 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bu rakamlarla ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.7 artmış oldu. Konya’da gerçekleşen ithalatın rakamsal değeri ise 81.5 milyon dolardan, yüzde 11.1’lik düşüşle 72.4 milyon seviyesinde oldu.

Raporda ülke geneline bakıldığında ise ihracat yüzde 7.7 artarak 11 milyar 867 milyon dolar seviyesine ulaştı. İthalat ise ülke genelinde yüzde 3.7 artarak 16 milyar 554 milyon dolar seviyesinde kaldı.

TÜK Konya Bölge Müdürlüğü’nün derlediği rapor doğrultusunda ihracatın en çok gerçekleştirildiği ülke Irak oldu. Konya’dan Irak’a gerçekleştirilen ihracatın rakamsal boyutu ise 17.6 milyon dolar oldu. Irak’ı 8.6 milyon dolar ile Almanya, 5.4 milyon dolar ihracat ile İran izledi. TÜİK raporunda yer alan Konya’nın en çok ithalat yaptığı ülkelerin başında ise Çin geldi.Konya, Çin’den 14.2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ülkeyi 11.9 milyon dolar ile Almanya izledi.
Yine aynı rapor doğrultusunda ihracatın büyük bölümü motorlu kara taşıtları sektöründen gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.