1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da kiralar vatandaşın belini büküyor
Konya’da kiralar vatandaşın belini büküyor

Konya’da kiralar vatandaşın belini büküyor

Korona virüs(Kovid-19) sadece sağlığı değil ekonomiyi de tehdit ediyor. Virüs nedeniyle piyasada işler durgunlaşırken kirada oturan veya dükkanları kira olan vatandaş mülk sahiplerinden anlayış bekliyor. 

A+A-

TÜM SEKTÖRLER ETKİLENDİ

2019 yılının Aralık ayında Çin’de başlayan, Avrupa merkez noktası olup diğer ülkelere de yayılan Kovid 19 (korona virüsü) 11 Mart tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla ülkemizde görüldüğü ilk defa açıklanmıştı. Virüs nedeniyle başta turizm ve havacılık sektörü olumsuz etkilenirken gün be gün diğer sektörlerde salgından payını aldı. 

AYAKTA KALAMAYAN KEPENK İNDİRİYOR

Vatandaş işlerinin azalması nedeniyle ay sonunu düşünürken mülkü kendinin olmayan kiracı ve esnaflar mülk sahiplerinden kirayı erteleme veya 1-2 ayda olsa kirada anlayış bekliyorlar. Piyasa şartlarında ayakta kalamayan dükkanlar kepenk kapatırken, işletmeciler devletin tavsiye kararı vererek kiracı ile mülk sahibi arasında arabulucu olmasını bekliyorlar.

“DEVLETİMİZ YARDIMCI OLMALI”

25 yıldır gıda sektörünün içerisinde bulunan Metin Keklik, kira ödemekte zorlandıklarını dile getirerek, devletin mülk sahipleriyle kiracı arasında arabulucu olmasını beklediğini söyledi. Keklik, “Geçen haftadan bu yana işlerimiz çok azaldı. Virüs nedeniyle önlemler alındı. Ailesiyle birlikte yaşayan insanlar dışarı çıkmıyorlar, paket servisi istemiyorlar. Yalnızca tek başına kalan vatandaş paket için telefon açıyorlar. Bu da bizim için işlerin yüzde 10’u demek.  Su, elektrik, doğalgaz, sigorta derken aylık 30 Bin TL giderimiz var.  Şu an sadece karnımızı doyuruyoruz.  15-20 gün anca ayakta durabiliriz. İsteğimiz dükkan sahibi ve kiracıların aralarının bulunması lazım. Devletimiz tavsiye kararı vererek işletme sahiplerine durumu anlatıp bir uzlaşma sağlanabilir. Belediye kendi kiracısından kira almayacağını açıklamıştı. Şahıslar da bizler için anlayış göstermesini istiyoruz. Mayıs- Haziran aylarında işlerimiz 3 katına çıkması gerekiyor ki hem mart ve nisan ayları masraflarını hem de gelecek masraflarımızı ödeyebileyim. Gelirimiz az giderimiz çok” dedi.

“EK PAKET ESNAFIN YARININI KURTARIR”

Kerkük Caddesi’nde konfeksiyon-tekstil ile uğraşan 2 genç işletmeci Anıl Fidan ve Selman Şahin küçük esnafın ihtiyaçlarının gözlenmesi gerektiğini belirtti. Anıl Fidan iş yeri kiralarından endişe duyduğunu dile getirerek şunları söyledi, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında açıklanan paket küçük esnafı değil bir nevi kurumsal ve uluslararası şirketleri rahatlatıyor. Küçük esnaf  görmezden gelinmemeli. Karşılaştırdığımızda finansal katkılarımız aynı değil fakat oluşturulabilecek bir ek bir paket şüphesiz küçük esnafın yarınını kurtaracaktır.. Sigorta primlerine ilaveten, faturalar ve işyeri kiraları konusunda oluşturabilecek bir paket küçük esnafın kaygılarını azaltacaktır”

“KARŞI DÜKKAN 7 AYDIR BOŞ DURUYOR”

Hizmet sektöründe bulunan Hüseyin Bulgurcu ise bu süreçte herkes taşın altına elini koyması gerektiğini söyledi. Bulgurcu, “ İşletmelerimizde yaklaşık 8 elemanımız var. Çalışanlarımızı mağdur etmemek için çalışmalarını istiyoruz. Şu anda geçmişten kazandığımız paralarla ayakta kalabiliyoruz. Bu süreçte her şeyi devlette bekleyemeyiz. Bizlerde adım atmalıyız. Ben yıllık olarak kirayı ödüyorum. Ancak aylık kira isteyen dükkan sahipleri de var. Elektrik, su ve diğer faturalarını kendimiz ödeyebiliriz. Kira bizim belimizi büküyor. Dükkan sahipleri bizlere destek vermeli ki ayakta durabilelim. Bu çevrede metre karesi küçük dükkanlara bile ayda 8 Bin TL isteniyor. Komşularımızdan birisi 20 Bin TL kira öderken dükkan sahibinin kirayı 30 Bin TL’ye çıkarması nedeniyle dükkanını kapatıp gitti. 6-7 aydır karşımız boş duruyor. Esnaf bu süreçte zorlanırken mülk sahipleri de bir şeyler yapmalı” dedi. (UFUK KENDİRCİ)

manset2-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.