1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da kısıtlamaların kaldırılması için hedef 50! Sosyal medya seferberliği
Konya’da kısıtlamaların kaldırılması için hedef 50! Sosyal medya seferberliği

Konya’da kısıtlamaların kaldırılması için hedef 50! Sosyal medya seferberliği

Önceki dönemde de kısıtlamaların tamamını gören Konya’da kısıtlamalardan zarar gören esnafın zararının karşılanması için birçok destek açıklandı ancak yeni dönemde kısıtlamaların kaldırılması için şehirde seferberlik hazırlığı var.

A+A-

Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde hayata geçirilen "yerinde karar" döneminde her ildeki vaka sayısı, aşılama oranı gibi veriler normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak.

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığınca hafta başında "covid19.saglik.gov.tr" sitesinden ilk kez paylaşılan illere göre nüfusa oranlı haftalık vaka sayıları, belirli kısıtlamaların kaldırılması veya tekrar uygulanmasına ilişkin kararların alınmasında esas olacak.

Normalleşme sürecinde, bu veriler düzenli olarak paylaşılmaya devam edilecek.

4 RİSK GRUBU BELİRLENDİ

Ülke genelindeki her il, Sağlık Bakanlığının belirlediği vaka, aşılama oranı gibi ölçütler çerçevesinde "düşük", "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" olmak 4 risk grubunda sınıflandırılacak. Bu risk grupları gözetilerek mart itibarıyla kademeli normalleşme süreci başlatılacak.

Normalleşme takvimi, risk gruplarına göre her il için ayrı ayrı hayata geçirilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta sonu uygulamasından başlanarak illerin durumuna göre aşamalı şekilde kaldırılacak.

Eğitim öğretime uzaktan devam eden öğrencilerin durumu, illerdeki vaka sayısına göre değerlendirilecek.

"Yerinde karar" dönemi kapsamında restoran, kafe, kıraathane ve benzeri yerlere ilişkin yol haritası da gelecek günlerde açıklanacak.

Vaka sayısı azalan illerde normalleşme hızlandırılacak

Normalleşme adımları atılırken illerdeki vakaların seyri sürekli takip edilecek. Kovid-19 vaka sayısının düşüş eğiliminde olduğu illerde normalleşme takvimi de hız kazanacak.

Bu kapsamda, vatandaşların, normalleşme sürecini, rehavete kapılmadan Kovid-19 tedbirlerini gözeterek sürdürmesi önem taşıyacak.

KONYA’DA KAÇ VAKA VAR?

Son yayınlanan tabloda Konya’da 8-14 Şubat tarihleri arasında her 100 bin kişide 90,99 kişide koronavirüs görülmüştü. Bu da 2 milyon 206 bin nüfusu olan Konya’da son haftada 2007 kişiye denk geliyor.

KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

Konya’da an itibariyle koronavirüs aşısı yapılan 188 bin 624 kişi bulunuyor. Şehirde aşılama çalışmaları ise son hızda devam ediyor. Vatandaşlar aşıların yapıldığı sağlık kuruluşlarına adeta akın ediyor.

Kritere göre Konya’da vaka sayısının her 100 bin kişide 50 kişiye kadar düşmesi gerekiyor. Vatandaşlar sosyal medyada birbirlerine uyarılarda bulunarak kısıtlamaların kaldırılması için telkinlerini sıralıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.