1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da kurbanlık fiyatları açıklandı
Konya’da kurbanlık fiyatları açıklandı

Konya’da kurbanlık fiyatları açıklandı

Kurban Bayramı’na bir aydan az bir süre kala Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından kurbanlık fiyatları açıklandı.

A+A-

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut tarafından kurbanlık fiyatları açıklandı. Son bir yılda girdi fiyatlarında yüzde 100’e yakın bir artış yaşanmasına rağmen 2019 yılında kurban fiyatlarına zam yapmayacaklarını vurgulayan Başkan Nazif Karabulut, “Gerek girdi fiyatlarındaki artışlar gerekse dövizdeki kur artışları haliyle fiyatlara yansıyor. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak gerek üretici gerekse tüketicinin durumu göz önüne alınarak aşağıdaki fiyatlar belirlenmiştir. Son bir yılda girdi fiyatlarında yüzde 100 oranında bir artış olmasına rağmen 2019 yılı kurban fiyatlarına hiçbir zam yapılmadan geçen yılla aynı tutulmuştur. Bu da Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak üretici ve tüketicinin belli bir noktada buluşmasını sağlamıştır. 2 yaşını doldurmuş erkek dana canlı kg fiyatı 22 TL. 2 yaşını doldurmuş dişi düve canlı kg fiyatı 21 TL.  2 yaş ve üzeri dışı inek canlı kg fiyatı 19 TL olarak belirledik” dedi.


KURBANLIK ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN 
Kurbanlık alacak olan vatandaşlara uyarılarda bulunan Nazif Karabulut, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Kurban Bayramı’nda kurban kesecekler şunlara mutlaka dikkat etmeli; “Öncelikle büyükbaş hayvanda 2 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.  Buda önde 2 büyük dişin olması hayvanın sağlıklı olması, tüylerinin parlak olması, herhangi bir organında topallık-kör yara bere olmaması gerekmektedir. Dişi hayvanlarda gebelik konusuna dikkat edilmesi veterinerden gebe olmadığını gösteren rapor istenmeli.”
“ESK'NIN ACİLEN ET FİYATLARINA 2 TL ZAM YAPMASI GEREKİR”
Halkımızın sağlıklı gelişmesi protein ihtiyacının karşılanması ve kaliteli et yedirmek için yoğun caba ve emek sarf eden üreticilerimizin son bir yılda artan döviz kurları buna bağlı olarak girdi fiyatları yani yem fiyatlarının yüzde 100 oranında artış göstermesi diğer yandan veterinerlik hizmetleri, ilaç, elektrik ve işçilik fiyatlarının artışı maliyetlerin yükselmesine neden olmuştur diyen Karabulut, şöyle konuştu: “Hayvancılıktaki sıkıntılarımızın sonu gelmek bilmiyor son zamanlarda alınan önlemler ne kadar çözüm odaklı olsa da kendini tamamlayamıyor. Canlı hayvan besilik eksiğimizi yurt dışından gelen besilik danalarla tamamlıyoruz. Üreticiler olarak başlıca sorunumuz artan yem fiyatları döviz kuru ve yem artışı besilik hayvanlarda maliyeti yükseltiyor. Bu farkı tamamlama adına iç pazardaki satışımızı dengelememiz lazım. Biz üreticilerin önüne bent olarak konan yurt dışından ithal edilen karkas etlerdir. Üreticinin arzusu ESK'nın acilen et fiyatlara 2 TL zam yaparak piyasadan yetişmiş hayvan kesimi yapması. Kasaplık canlı hayvan ve et ithalatında ülkemiz yol gecen hanına dönmüş olup yerli üretici iş yapamaz hale gelmiştir. Yaz sezonu olmasına rağmen üretici hayvanını satamaz duruma geldi. Yarınını göremeyen üretici iş bırakma, sektörden çekilmeye başlamıştır. Durum böyle devam ederse gelecek yıllarda üretim yapacak kimse kalmaz o zaman ülkemiz tamamen dışa bağımlı bir hale gelir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız Dr Bekir Pakdemirli beyin konuya duyarlılık göstererek ithalin bir an önce durdurulması, kalıcı ve köklü kararların alınması  ve üreticinin hiç olmazsa yıllık enflasyon oranında para kazanması gerekmektedir. “ Hacer TAN 

7105.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.