1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da kurbanlık sayısında sıkıntı yok
Konya'da kurbanlık sayısında sıkıntı yok

Konya'da kurbanlık sayısında sıkıntı yok

Ergin, "Öncelikle ilimizde bu seneki kurban bayramında kesilecek yeterli sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanımız mevcuttur. 62.300 adet kurbanda kesilebilecek büyükbaş hayvanla 293.000 adet kurbanda kesilebilecek küçükbaş hayvanımız mevcuttur" dedi

A+A-

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, "Öncelikle ilimizde bu seneki kurban bayramında kesilecek yeterli sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanımız mevcuttur. 62.300 adet kurbanda kesilebilecek büyükbaş hayvanla 293.000 adet kurbanda kesilebilecek küçükbaş hayvanımız ilimizde mevcuttur." dedi. 
Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin şu açıklamayı yaptı: "İlimiz hayvansal üretim ve hayvan sayısı bakımından ülkemizde büyükbaş hayvan sayısında birinci, küçükbaş hayvan sayısında ise ikinci sırada yer almaktadır. İlimizde 920.000 büyükbaş hayvan, 2.250.000 adette küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Öncelikle ilimizde bu seneki kurban bayramında kesilecek yeterli sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanımız mevcuttur. 62.300 adet kurbanda kesilebilecek büyükbaş hayvanla 293.000 adet kurbanda kesilebilecek küçükbaş hayvanımız ilimizde mevcuttur.
05.07.2019 tarih ve 30822 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2019 yılı Kurban Hizmetleri Uygulanmasına dair tebliğ kapsamında ilimiz de kurban döneminde aldığımız idari ve fenni tedbirler hakkında Müdürlüğümüz tüm önlemleri almış bulunmaktadır. Diğer paydaş kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde çalışmaktayız. 
NÖBETÇİ VETERİNER
Kurban döneminde vatandaşlarımızın huzur içinde kurban bayramlarını geçirmelerini sağlamak için 31 İlçe Müdürlüğümüzde 130 adet nöbetçi resmi veteriner hekim görevlendirildi. Ayrıca bayram süresince gıda kontrolörlerimiz denetimlerine devam edeceklerdir. Görevlendirilen veteriner hekimler hayvan hareketleri, hayvan hastalıkları, hayvan refahı konularında denetim ve kontrol çalışmalarını yürüteceklerdir. Vatandaşlarımız; kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaşını https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya "HaySag" isimli mobil uygulamayı cep telefonunuza indirerek küpe numarası ile sorgulatarak kurbanlarını güvenle alabilirler.
73 KURBAN KESİM YERİ
İl genelinde; İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca 31 adet kurbanlık hayvan satışı ve 73 adet kurban kesim yeri belirlenmiştir. Geçici Kurban Satış ve Kesim yerlerini Müdürlüğümüzün internet sayfasından öğrenebilir. Bu yerlerde bayram öncesi ve bayram süresince veteriner hekimlerimiz hazır bulunacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.