1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya’da Olup Bitenler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’da Olup Bitenler

A+A-
Türkiye’de ve Konya’da uzunca bir zamandır, seçim, terör, koalisyon ve hükümet konuşulmakta ve  acılar, sıkıntılar içinde bazı güzel, iyi şeyleri de atlıyoruz.
7 Haziran sonrasında oluşan tabloda gelinen nokta benim kanımca bir “hiç” oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile  Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki  saatler süren koalisyon çalışması bence önceki akşam saatlerinde fiyasko ile bitti.
Zaten olacağı buydu. Hani derler ya:
“Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur.”
Yada halk arasında amiyane bir söz vardır:
“ Gönülsüz ere varan, götsüz oğlan doğurur”
Şimdi ne olacak?
Bundan sonraki süreçte Türkiye’yi nasıl bir dönem bekliyor?
Yine tahminler, yine söz düellosu, Ekonomi zor durumda. Döviz aldı başını gidiyor.
Yine boşa geçen zaman…
Neyse bunları bırakalım da birazda Konya’mıza dönelim.
Türkiye’de son yıllarda sağlık sektöründe eksiğine rağmen, yanlışlarına rağmen geçmişe göre ciddi bir ilerleme, rahatlama vardır.
Konya’mızın sağlık sektöründeki yeri geçmişe göre oldukça iyi durumdadır.
Gerek kamu, gerekse özel sektör sağlık kuruluşları ve hastaneleri halkımıza ciddi sağlık hizmetleri vermektedir. Yine bakanlık son aldığı bir kararla SGK kapsamında olan ve bazı ciddi ilaçların bu kurumca karşılanması  noktasında aldığı kararla  bazı ilaçları ödenir kapsamına aldı. Bu durumda hastalara ciddi bir rahatlama getirdi.
Geçtiğimiz günlerde Konya Beyhekim hastanesinde bir bölüm açıldı. Bu bölüm Konya’da ilk defa açıldı. Hastane başhekimi Uzman Dr. Adnan Tekin’in sunumu ise insanın yaşam sürecini ve yaşamdaki acılarını,  giderir biçimdeydi. Kimsesi olmayan, hastanede yatan, tedavi gören, ya da kimsesi olmasına rağmen bakım zorluğu yaşayan hastalar için bölümde yaklaşık 20 yatak bulunmakta ve sanki yoğun bakım ünitesi gibi hizmet vermektedir. Bu noktada hastane yetkililerinin duyarlılığını ve çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Başhekim Dr. Adnan Tekin’in şahsında tüm hastane personelini kutluyorum.
Geçmişte adeta bir han odasını andıran hastanelerimiz şimdilerde beş yıldızlı otel odaları ile hastalara ve yakınlarına huzur vermektedir. Hastanenin belli koridorlarında hastaların çocuklarının vakit geçireceği çocuk grupları vardır. Bu tablo da çocukların çok hoşuna gidiyor.
Yine Konya’da hizmet verem AMETEM’ de bağımlı hastalar tedavi görmektedir. Buranın kapasitesi 28 yatak kadardı. Buranında kapasitesi yükseltilmektedir. Burada kapasite 60 yatak olacaktır. Bu durumda önemlidir.
Bizde bir söz daha var :

“At sahibine göre kişner!”
Zindankale diş sağlığı hastanesi Konya merkezinde ve çok hastası var. Bir süre önce burada hizmetler kaplumbağa hızı ile yapılıyor. Hastalar horlanıyor, hizmet almakta zorlanıyorlardı.
Şimdi de yoğunluk var. Ancak sistem öylesine sağlıklı çalışıyor ki, her şey tıkır, tıkır gidiyor. Şu anda bu hastanenin idari kadrosu yerlerinde oturmadan hastalara hizmet veriyorlar. İnsanlarda yol gösterici acılarını hafifletici davranış sunmaktadırlar. Genç başhekim Dt. Hanifi Sarıçicek makam odasına bağlı kalmadan, hop burada, hop şurada ve aksayan hizmet bölümlerinin anıda düzelterek çalışmaktadır. Yakında Nalaçacı’da  diş hastalıkları çocuk polikliniğini de açacağını söylüyor.Kendisini kutluyorum.
Bu durumlarda Konya’nın sevindirici bölümleridir. 
Ne yaparsınız ki, işte Allah iki iyiliği bir arada vermiyor ama bizde çalışmalıyız.  
Bu yazı toplam 552 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.