1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KONYA’DA SAĞLIK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA’DA SAĞLIK

A+A-

Hani deriz ya:

Allah sağlık versin.

Sağlığın olmadığı bir yaşamda  hiçbir şeyin anlamı, tadı ve zevki yoktur.

Kanuni Sultan Selim ne demiş ?

“Olmaya bir nefes cihanda sıhhat gibi”

Sağlığın yoksa tüm dünya senin olsa ne yazar ?

Ak Parti hükümetinin ilk yıllarda en başarılı olduğu sektörler içinde sağlık sektörü önde gediyordu. Ancak şimdi aynı şeyleri söylemek mümkün mü?

Bunun cevabını sizler verin.

Konya’mız sağlık alanında diğer illere göre önde gelen iller arasında.   İlimizde iki tane  tıp fakültesi vardır. Eksiği ile, fazlası ile  halkımıza ve çevreye hizmet vermektedir. Elbette eksikleri olabilir.Ancak şunu unutmamamız lazım.

Kaynaklar sınırlı,

İhtiyaçlar sınırsız.

Teknoloji her an değişiyor.

Hastalıklar çoğalmaya devam ediyor.

Lokman Hekim ise  sağlığı   korumak için 32 hastalık tespit etmiş;

Bunlardan 16 soğuk’tan, 16 sı da boğazdan. Yani üşümeyin ve de çok yemeyin diyor.

Bu aralar etrafımda  çok sık duyduğum konulardan biri  sağlık problemleri ile ilgili olmaya başladı.  Çünkü yaşadığımız  mevsim kış mı, sonbahar mı belli değil. Hava kirliliği ide işin cabası .Sağlık ile ilgili olan her konu insanı derinden yaralar bundan eminim.Ufacık bir gripte, yada üşütme de yaşadığınız  sağlık sorunlarını düşünecek olursanız o anda sanki dünyanız kararıyor. Eyvah öldüm der gibi acı çekiyorsunuz. Bir kere sağlığını kaybettin mi toparlamak kolay olmuyor hele de yakınlarınız canınızdan bir parçaysa. Tarifi olmuyor kaybetme korkusu ve sağlığını geri kazandıramama korkusu içinde gel gitler başlıyor içinizde.

Konya sağlık alanında örnek kentlerimizden. İl Sağlık Müdürlüğü, tıp fakülteleri,  Numune Hastanesi, Araştırma hastanesi, özel hastaneler   alanlarında ciddi biçimde halkımıza sağlık hizmeti vermektedir.

Bugünlerde yukarıda belirttiğim gibi mevsimsel olarak hastalıkların yanı sıra kronikleşmiş rahatsızlıklarımızdan ya kendimiz, ya yakınımız ve çevremiz hastanelerin yolunu tutmaktadırlar.

Geçtiğimiz gün Beyhekim hastanesine bir ziyarette bulundum.  İnanın koridorlardan geçmek zor. Tabi ki bu hastane  öncelikle  Selçuklu ilçesi halkına hizmet veriyor ama, çevre il ve ilçelerden de hasta gelmektedir.

Edindiğim bilgilere göre günde  3 ila beş bin arasında polikinlik hizmeti veriliyor. Bu yoğunluğa rağmen koridorlar, hasta odaları ter temiz. Yaklaşık 300 yatağa sahip bu hastane ile birlikte diğer hastanelerimizde aynı durumdadır. Yine Beyhekim hastanesinde yetkililerden aldığı bilgiye göre personel sayısının sıkıntısı yok. Kimsesi olmayan yaşlılara da rehberlik hizmeti de verilmektedir. Bu hasta bir insan için nimettir.
Ancak bizim halkımızın bir saplantısı var.

Son dakikaya kadar ve sağlık elden gitmek üzere iken hekime gideriz. Ya da basit bir baş ağrısı için yoğunluk oluştururuz. Birinci derece de aile hekimliğini tercih etmeyiz. Buda hastanelerin yoğunluğunu artırmaktadır.

Cahillik mi bunun adı, yoksa bitmek tükenmek bilmeyen dünya malına olan aç gözlülük mü siz karar verin. İnsanlar sağlığını düşünmeden mal mülk, hırs peşinde koşup sadece dünya nimetlerinden yararlanıp gözünü para ile bürümeye başlıyor.Gittikçe de artan ve durdurak bilmeyen bir doyumsuzluk benim görüşümde hep daha fazlası diyerek kendini yiyip bitiriyorlar. Özellikle de bu insanlar en çok bir şeyleri elde edip , kazanmaya başladıkça daha fazlasını ister. İstedikçe gözünü daha da kör eder sadece odaklandığı bencil duygularıdır.

Para ile her şeye sahip olunacağı söylenir.!

Yiyecek satın alabilirsin, ama iştah satın alamazsın.

İlaç alırsın ama SAĞLIK alamazsın.

Bilgi alırsın ama bilgelik alamazsın.

Gösteriş alırsın ama güzellik alamazsın.

Eğlence alırsın ama neşe alamazsın.

Tanıdık alırsın ama dost alamazsın.

Hizmetçi alırsın ama sadakat alamazsın.

Boş vakit alırsın ama huzur alamazsın.

Para ile her şeyin kabuğunu alır ;

Hiçbir şeyin çekirdeğini alamazsın..!

Yazımı şöyle bitirmek istiyorum.  Allah sağlımızı bozmasın.

Bu yazı toplam 884 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.