1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da Selçuklu Medeniyeti Tarih ve Kültür Müzesi Çalıştayı yapıldı
Konya’da Selçuklu Medeniyeti Tarih ve Kültür Müzesi Çalıştayı yapıldı

Konya’da Selçuklu Medeniyeti Tarih ve Kültür Müzesi Çalıştayı yapıldı

Selçuklu Belediyesi tarafından Selçuklu Medeniyeti Tarih ve Kültür Müzesi konusundaki yaklaşımların, öneri ve değerlendirmelerin yapıldığı çalıştay Selçuklu Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

A+A-

Moderatörlüğünü, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar’ın yaptığı çalıştaya, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Stratejik Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Hakan Tanrıöver,KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Karpuz, Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr Mehmet Ali Hacıgökmen, Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Belediye Başkan Yardımcıları,Konya ve çeşitli illerden müze müdürleri, mimarlar, fotoğraf sanatçıları katıldı.

"Kadim Selçuklu medeniyetinin mirasçılarıyız"

Selçuklu Belediyesi olarak gerçekleştirilen çalıştay ile çok önemli bir projenin temellerini attıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: “Orta Asya’dan çıkan Selçuklular geniş bir coğrafyada derin izler bıraktıktan sonra Anadolu’nun Türklere yurt olmasını sağlayan bir medeniyet ve her gittikleri yerde kadim eserler bıraktılar. Biz böyle bir kadim medeniyetin mirasçılarıyız ve Konya olarak da kadim başkentlik yapmış bir şehrin temsilcileriyiz. Bu noktada üzerimize büyük görevler düşüyor. Biz de bu üzerimize düşen görev ve sorumlulukların bilincindeyiz.  Selçuklu dendiği zaman mimari, kültür, sanat ve diğer eserler anlamında ciddi bir eser birikimini ortaya koymuş olduk. Biz bundan sonraki süreçte artık kadim medeniyete olan borcumuzu ödemek anlamında bütün bu çalışmaları taçlandırmak istiyoruz" dedi.

“Selçuklular hoşgörü ve adaleti prensip edinmişlerdir”

Tarih sahnesinde kaldıkları süre zarfında kadim medeniyetin önemli yapı taşlarından olan sanatsal ve kültürel zenginliği ile öne çıkan büyük bir devletin mirasını her yönüyle tanımaya ve tanıtmaya yönelik özgün ve nitelikli çalışmalar gerçekleştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Pekyatırmacı; “Selçuklular  Müzesi ile Selçuklu Medeniyetinin Orta Asya'da doğuşundan Anadolu yurdundaki bütün süreçlerine kadar tek bir mekanda tek bir yerde hem çocuklarımıza gençlerimize hem dışarıdan gelen misafirlerimize anlatmak istiyoruz. O ihtişamı, o güzelliği insanımıza ifade etmek, göstermek istiyoruz.  Bunu yaparken Selçuklunun bütün kronolojik süreçlerini, tarihi süreçlerini, Selçuklunun bütün medeniyetinin izlerini kültürünü, mimarisini, sanatını, bilimle ilgili yaptığı çalışmaları ilim faaliyetlerini hepsinin en iyi şekilde burada ifade edebilmek istiyoruz " dedi.

"Konya bir kültür ve sanat merkezi"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Stratejik Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Hakan Tanrıöver’de konuşmasında, Türk İslam medeniyetinin temelini oluşturan değerlerin başkenti olarak nitelendirdiği Konya’nın bir kültür sanat merkezi olarak bilgide küreselleştiğine, bilinçte yerelleştiğine vurgu yaptı. Şehre artı bir değer katacak ve müze konseptini geliştirecek çalışmaların yapılmasından dolayı memnun olduklarını ifade eden Tanrıöver, UNESCO ve Avrupa Birliğinin yaptığı sınıflandırmalarda yer alan miras kapsamında; müzelerin, kütüphanelerin, arşivlerin, arkeolojik alanların ve el sanatlarının geniş yer tuttuğuna dikkat çekti. onların heyecanını ve enerjilerini konsepte dahil etmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından çalıştaya geçildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.