1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Konya’da Tiyatro Anlayışı Zenginlemiştir
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’da Tiyatro Anlayışı Zenginlemiştir

A+A-

En az sinema kadar tiyatroya da meraklı bir kardeşinizim. Özellikle son üç yıldır fırsat buldukça tiyatroyu takip ediyorum. Bu sebeple çoktandır yazmayı planladığım tiyatro hakkında bir şeyler yazmak istiyordum.
Şehrimizde tiyatronun ciddi rağbet görmekte olduğunu birçoğumuz bilmiyoruz. Buradan bir gerçeğe işaret etmekte yarar görüyorum. Konya’mızda ki Devlet Tiyatro salonu ihtiyaca cevap veremez hale gelmiştir. Tiyatro izleyici sayısının çok yüksek olduğunu ve mevcut salonun ihtiyaca cevap veremez halde olduğunu ifade etmeliyim. Ben daha küçük bir çocuk iken 1980’li yıllarda babamla arada bir tiyatro gösterilerine -şu anki mevcut salona- giderdik. O zaman şehrimizin nüfusu azdı. Salon yeterli geliyordu. Bugün gelinen noktada aradan geçen 30 yıl gibi uzun süreye rağmen hala aynı salonda hizmet vermeye devam edilmesi iyi olsa da salonumuz küçük olduğu için Konya İl Kültür Müdürlüğümüzün çabalarıyla şehrimize yeni bir tiyatro salonu kazandırılması çok isabetli olacaktır.
Bu kanıya nasıl ulaştığımı size ifade edeyim. Herhangi bir oyun geldiğinde internetten biletinizi almak üzere giriş yaptığınızda daha ilk günden salonun tıka basa dolu olduğuna şahit oluyorsunuz. Özellikle hafta sonu seanslarında bu durum sıkça yaşanıyor. Elbette tiyatro salonu her zaman dolup taşacak diye de bir durum söz konusu olmayabilir. Ama böylesi durumlar içinde bir tedbirimizin olması gerekemez mi?
Bu güzel şehre süper bir tiyatro salonu yakışmaz mı?
Bakınız şehrimize yeni bir stadyum yapıldı. Bu stadyum sayesinde şehrimiz spor alanında bir anda gözde konuma ulaştı. Önceki stadımızın içler acısı hali sebebiyle yüzümüz bir türlü gülmezdi.
Bu şehrin ihtiyaç duyduğu konularda yenilenmesi lazım. Büyükşehir’e yakışır tarzda projeleri hayata geçirmesi lazım.
Belki bazılarınız belediyeler tarafından yaptırılan kültür merkezilerinin bu ihtiyaca cevap vereceğini düşünüyor olabilir. Ama oralarda genellikle özel gösterimler sunulmakta olup, devlet tiyatroları dışında ki çalışmalarda ciddi bir boşluğu doldurmaktadır. Ama Devlet Tiyatroları bazı yeni bir tiyatro salonunun da yapılması gerektiğine inancım sonsuzdur. Sonuçta bu bir hizmettir. Bu hizmete katkı niyetiyle Konya Büyükşehir, Meram, Selçuklu ya da Karatay Belediyelerinin birinin katkısıyla ya da ortak hareket etmeleriyle merkezi bir noktada dev bir tiyatro kompleksi inşa edilebilir. Hatta aynı kompleks içerisinde bu alanda ilerlemek isteyen çocuklarımız ve gençlerimiz için ek hizmet alanları da oluşturulabilir. Dahası mevcut üniversitelerimizden biri için sinema ve tiyatroculuk alanında bir fakülte binası da yapılırsa çok güzel olmaz mı?
Ben diyorum ki Meram Belediye Reisi Fatma Hanım, yeni bir şeyler için çabalayıp durur. İşte kendisine böyle bir imkân. Buyursun Konya’mız için Kültür Müdürlüğümüz ile bağlantıya geçerek devlet tiyatroları için şehrimize yakışır bir salon kazandırsın.
Evet, şu an ne düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum, Fatma Hanım. Ama Konevi salonu daha çok özel kuruluşlar için yeterli ihtiyaca karşılık veriyor olabilir.
Ama Devlet Tiyatroları daha farklıdır. Unutmayın.
Hem eğer kompleks tarzı bir yer olursa bu işin eğitim ve öğretimini gören öğrenciler için kendilerini ispat etmede çok uygun bir alan oluşmuş olur. Şehrimiz adına sinema ve tiyatro alanında ki kör talihimizi yenerek ülkemiz hatta dünya çapında yeni sanatçılar yetiştirebiliriz.
Birde tiyatro seyircisi özeldir. Tiyatro sinemanın aksine daha hassas bir sanat dalıdır.
Açıkçası arada bir tiyatroya giden bir kardeşiniz olarak şu ana kadar gördüğüm tiyatro kültüründen nasibini almamış bir seyirci kitlesine sahibiz. Nasıl mı? Fuayede ayakkabısını çıkartıp ayağını sallayan mı ararsınız, oyuna dakikalarca geç kalanı mı arasınız, oyun devam ederken defalarca flaş patlatarak fotoğraf çekeni mi ararsınız, tiyatro salonuna kahkahalarla girenleri mi ararsınız? Sinema gibi zannedildiğini düşünüyorum. Tiyatro oyuncularının konsantrasyonuna gerçekten hayranım. Ben şahsen tiyatro oyuncusu olsam, gürültülü hareket edenleri sahneden direk uyarırdım. Hiç değilse bir sonrakiler için ibret olur.
Sözün özü, Konya’da tiyatro için en kısa zamanda bazı çalışmalar yapılmalıdır. Buna önayak olacak her kim olursa olsun her zaman sevgiyle ve hürmetle yâd edilecektir.
Şehrimizde en az sinema kadar tiyatroda hak ettiği değeri bulmalıdır. Maalesef bu noktada çok gerilerde seyrediyoruz.

 

Bu yazı toplam 239 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.