1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da üç mahalle daha sağlıklı ve kesintisiz suya kavuştu
Konya’da üç mahalle daha sağlıklı ve kesintisiz suya kavuştu

Konya’da üç mahalle daha sağlıklı ve kesintisiz suya kavuştu

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Selçuklu Aşağıpınarbaşı, Yunak Saray ve Sarayönü Boyalı mahallelerinin su sorununu gidermek üzere başlattığı sağlıklı içme ve kullanma su temini çalışmasını tamamladı.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası’yla hizmet alanına giren tüm yerleşim birimlerine kesintisiz, sağlıklı su hizmeti vermek için yeraltı sularından yararlanıyor.

Toplam 48 litre/saniye su temin edildi
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün öncelikli hedef olarak belirlenen su hizmetinin sağlanması için ilgili noktalarda su kuyuları açtığını, mesafesi çok uzak olsa bile su şebekesi oluşturarak abonelerini mağdur etmediğini söyledi. Yunak ilçesine bağlı Saray, Selçuklu ilçesine bağlı Aşağıpınarbaşı ve Sarayönü ilçesine bağlı Boyalı mahallelerinin su sorununu çözecek olan projeyi hayata geçirdiklerini belirten Başkan Akyürek, söz konusu mahallelerde toplam 48 litre/saniye debili su temin edildiğini söyledi.

Boyalı mahallesi sağlıklı suya kavuştu
Sarayönü ilçesine bağlı Boyalı Mahallesi’nin içme suyunu sondaj kuyusundan temin ettiğini, yapılan incelemelerde kuyu suyunun nitrat parametresinin yüksek olduğunun tespit edildiğini kaydeden Başkan Akyürek, mahallenin su ihtiyacını karşılamak üzere Sarayönü ilçesine bağlı Karabıyık Mahallesinde 200 metre derinliğinde bir adet sondaj kuyusu açıldığını, buradan temin edilen 15 litre/saniye debili su ile Boyalı Mahallesi’nin içilebilir ve yeterli içme su kaynağına kavuştuğunu ifade etti.

Aşağıpınarbaşı mahallesine kesintisiz su hizmeti
Selçuklu ilçesine bağlı Aşağıpınarbaşı Mahallesinin içme suyunu mahalle sınırlarında açılan bir adet sondajdan ve kaynak suyundan sağladığını kaydeden Başkan Akyürek, “Ancak yapılan incelemelerde sondaj kuyusunda su seviyesinin düşmesi sonucu mahallenin içme ve kullanma suyunu karşılamada yetersiz kaldığı görüldü. Mahalleye sağlıklı su temini maksadıyla 146 metre derinliğinde bir adet sondaj kuyusu açıldı. Sondaj kuyusundan temin edilen 8 litre/saniye debili su, mevcut gömme depoya terfi edilecek, depodan da mevcut şebekesi ile dağıtımı yapılacak” dedi.

Saray mahallesine uzun ömürlü su
Yunak ilçesine bağlı Saray Mahallesinin ise içme suyunu Yunak ilçesine bağlı Böğrüdelik Mahallesi sınırlarında bulunan sondajdan sağladığını belirten Başkan Akyürek, bu sondaj kuyusunda su seviyesi ve veriminin düşmesi sonucu mahallenin içme ve kullanma suyunun yetersiz kaldığını hatırlattı. Saray Mahallesine sağlıklı, kesintisiz ve uzun ömürlü su temini maksadıyla 210 metre derinliğinde bir adet sondaj kuyusu açıldığını vurgulayan Başkan Akyürek, sondaj kuyusundan temin edilen 25 litre/saniye debili su ile mahallenin içme ve kullanma su ihtiyacının giderildiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.