1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KONYA’DA YENİ İLÇELER YOLDA GİBİ…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA’DA YENİ İLÇELER YOLDA GİBİ…

A+A-

Cumhurbaşkanı  ve AK parti Genel Başkanı verdiği mesajlarla  özellikle bu partide çok şeylerin de ğişebileceği  düşünülüyor.

Bizim gazetede aylar önce yazmıştık. Şimdi bu paralelde haberler çoğalmaya ve yüksek sesle telaffuz edilmeye başlandı.  Erdoğan’ın talimatı ve görevlendirmesiyle bu partiden 13 kişi yeni seçim yasası ve düşünülen  dar bölgeli ve tercihli  seçim sistemi hazırlıkları 2019’a yetiştirilecek şekilde ince  elenip, sık dokunularak hesapları başladığını öğreniyorum.

Dahası bize ulaşan haberler doğru ise 6 Milletvekili çıkartan illerde seçim bölgelerinin iki-üç-dörde ayrılacağı buralardan aday olacak kimselerin ise vatandaş tarafından çok rahat şekilde tanınacağı belirtiliyor.

Buna göre dar bölgeli ve tercihli sistem ile seçim yapılarak vatandaş vekillerini daha rahat tanıyacak.

Yine bize ulaşan haberlere göre  Konya’nın en az iki, yada üç bölgeye ayrılması planlanmaktadır.

Eğer ki;
Seçim sisteminde bir değişiklik yapılmaz ve dar veya daraltılmış seçim bölgesine geçilmez ise.

Henüz, 2019'da uygulanacak seçim sistemine dair bir net karar verilmediğine ancak iki sistem üzerinde de çalışmaların yürütüldüğüne dair bilgiler bulunuyor.
Bu noktada;
Baraj altı partilerden Demokrat Parti'  ve Saadet Partisi gibi partilerin de  iştahı artıyor ve belli bölgelere önemli isimleri koyarak milletvekili çıkartabileceklerini hesaplamaktadırlar.

Mart 2019'da yapılması öngörülen yerel seçimlere dair, hükümetin yeni ilçeler kurulması yönünde çalışma yaptığı da iddia edilmektedir. Yine bize ulaşan bilgilere göre  Yeniceoba’nın ilçe yapılacağı iddia ediyor.
 

Buna göre;
Konya’nın  Ahırlı ve Yalıhüyük ilçeleri içine Akkise’de eklenip yeni ve büyük bir ilçe yapılması planlanmakta olduğu  öğrenilirken,Ereğli’ye yakın Halkapınar’ın Ereğli içine alınacağı, Selçuklu ilçesi içinde yeni bir ilçe oluşturulacağı şeklindedir. Ayrıca il yapılması düşünülen iller arasında Konya’nın Akşehir ve Ereğli ilçesi de konumu  ve nüfusu itibariyle İl olabileceği  TBMM ve AK parti kulislerinde dillendiriliyor.

Bu durum;
Ereğli ve Akşehir’in  yıllardır isteği de yerine getirilerek buralardan milletvekili çıkartılması planlanmaktadır.

 

16 Nisan referandumu ile kabul edilen Anayasa'ya göre, Türkiye parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti. 2019'da yeni sistemle ilk kez seçime gidilecek. Anayasa değişikliği nedeniyle uyum yasaları adı altında çokça kanunda değişiklikler yapılacak. Değişiklik yapılacak kanunlar arasında Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu da yer alıyor. AK Parti'de 13 kişiden oluşan bir ekip, Seçim Kanunu üzerinde çalışmalar yürütüyor. Hem seçim barajı hem de seçim sistemi üzerinde kapsamlı çalışmalar yapan AK Parti'deki ekip, yeni döneme en uygun seçim sistemi için bütün seçenekleri masaya yatırmış durumda.

. Daraltılmış tercihli sistemde ise sıralama kimseye seçilme garantisi sağlamıyor. Listenin neresinde olunursa olunsun, kim daha fazla çalışır ve halkın tercihini elde ederse o seçilmiş olacak. Yani bütün adaylar eşit şartlarda yarışacak.

Yine aslına bakarsanız
 Konya'nın idari ve siyasi hayatı açısından mantıklı görünmüyor değil.
Nitekim;
Birleştirilmesi düşünülen bölgelerde yıllardır aynı siyasi sonuçlar çıkmasından hareketle kafalara bir soru işareti gelmeyeceği bir yana, bu bölgelere daha iyi ve lokal belediyecilik hizmeti verilebilmesi için de uygun gibi görünüyor.

Tabi ki bütün bunlar sızan haberler. Yukarıda da belirttiğim gibi  AK Parti’den seçilen isimler yeni seçim yasası, dar ve daraltılmış bölge sistemi, yeni yapılması düşünüler  ilçeler veya iller  bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkacaktır.

2019 öncesi bu çalışmaların sonuçlandırılacağı düşünülürse, çalışmalar ile çok şeyler ekleneceği veya düşünülenlerin yerine başka sistemler ve isimler geleceği muhakkaktı.

Bekleyip görelim. Bakalım bu çalışmalardan neler ve nasıl bir sonuç çıkacak.

Bu yazı toplam 957 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.