1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'daki 'günübirlik evlere' Emniyet ayarı!
Konya'daki 'günübirlik evlere' Emniyet ayarı!

Konya'daki 'günübirlik evlere' Emniyet ayarı!

Konya Emniyet Müdürlüğü, kentteki günü birlik evlere ilişkin alınan kararları açıkladı. Buna göre, günlük evleri kiralayanların bilgileri polise anlık bildirilecek. Bilgilendirme yapmayanlara 5 bin lira ile 10 bin lira arasında değişen para cezası uygulan

A+A-

Konya Emniyet Müdürlüğü, 678 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında “günübirlik kiralanan evler”e ilişkin yeni kararları açıkladı.

ANLIK BİLDİRME ZORUNLULUĞU

Buna göre, özel veya resmi her türlü konaklama tesislerine; tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanma, mevcut bilgi, belge ve kayıtlarını genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirme zorunluluğu getirildi.

10 BİN LİRA PARA CEZASI

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Belirtilen konaklama tesislerinden genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirliğince on bin Türk lirası, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara beş bin Türk lirası idari para cezası verilmesi öngörülmüş ve bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatlarının iptal edileceği hükme bağlanmıştır.

Sayılan özel veya resmi konaklama tesislerinin, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmak üzere gerekli işlemleri tamamlamaları için bu maddenin yürürlüğe girdiği 22/11/2016 tarihinden itibaren iki ay süre tanınmış olup, bu süre 22/01/2017’de sona ermiştir.

Yukarıda belirtilen düzenleme ile yatak sayısı belirtilmeden özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ile günübirlik evler kanun kapsamına alınmıştır.

Günübirlik evlerle ilgili olarak doğrudan saatlik, günlük veya haftalık gibi süre şartı aranmaksızın kazanç amacı güdülerek kiralama faaliyeti yapılan, sürekli oturma veya yerleşme amacı taşımayan tüm geçici nitelikteki kısa süreli kiralamaların kanunun 2 nci maddesi kapsamında ele alınacaktır.

Yukarıda belirtilen düzenleme ile yatak sayısı belirtilmeden özel ve resmi konaklama tesislerin ve günübirlik evlerin, sorumlu işletmecilerinin mağdur olmamaları için, bağlı bulundukları Polis Merkez Amirliklerine müracaat ederek genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmaları yönünde online şifre almaları gerekmektedir." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.