1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Konya’dan Amerika’ya Tabela Gidiyormuş
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’dan Amerika’ya Tabela Gidiyormuş

A+A-

Geçtiğimiz hafta billboard adını verdiğimiz tabela reklamlarında Konya'da hizmet veren bir tabela firmasının Amerika'da faaliyet gösterdiğini okuyunca şaşırdık. “Birileri abartılı reklam yaparak dikkat çekmeye çalışıyor” düşüncesi üzerinde çok durmadık. Öyle ya Konya'daki bir tabela firmasının Amerika'ya tabela ihraç etmesi akıl alacak iş değil. “-Dünyaya hükmeden Amerika tutacak Konya'dan tabela ithal edecek. Yok canım olmaz öyle şey” diye düşündük.
***
Reklamlarda adı geçen firmanın sahibi Tuncay beyi ziyaret ettik. “-Nedir bu işin aslı?” diye sorduk. Anlattı. Anlattıkça şaşkınlığımız biraz daha arttı. Amerika'da firmanın tabela ölçüleri alınıyor, Konya'ya gönderiliyor, Konya'da imal edilen tabela Amerika'ya gönderiliyor. Amerika dedikse dünyanın öbür ucu. “-Nasıl başladı bu Amerika işi” diye sorduk. “2000 yılında müşteri olarak gelen ve daha sonra dostluğumuzu pekiştirdiğimiz bir dostumuzun sayesinde gerçekleşti. Amerika'da tabela ihtiyacı olmuş beni aradı ve tabelayı yaptık. 2 yıldır Amerika'ya tabela yapımını devam ediyoruz” dedi.
***
1997 yılında kurduğu şirketini 2000 yılında kurumsal kimliğine kavuşturarak daha kaliteli hizmet vermeye başladığını anlatan Tuncay bey 4000 m² açık ve kapalı alanda hizmet verdiğini anlatıyor. Bölgeye ve ulusal pazara sunduğu hizmetlerle de birçok dalda ödül alan şirketinin, çevreye ve Konya'ya olan saygısından dolayı doğaya zarar vermeyen malzemeler kullandıklarının altını çiziyor.
***
Tuncay Reklam olarak Amerika'daki iş bağlantılarının ardından buraya bir şube açma girişiminde bulunduklarını ve başarılı olduklarını kaydeden Tuncay Özkan, “Firma olarak New York kentinde bir şube açmayı başardık. İlan, kartvizit, tabela işleri yapan bir Türk arkadaşımız bizi burada temsil ediyor. Şimdi Amerikalı bir pazarlama uzmanı arayışına girdik. Çünkü Chicago'da da bir şube açma planımız var” diyerek artık iyiden iyiye Amerika pazarına yerleşeceğinin sinyallerini veriyor.
***
Elbette temennimiz Tuncay beyi Amerika'nın etkili Türk iş adamları arasında görmek. Ünlü kalp cerrahı ve TV sunucusu hemşehrimiz Dr. Mehmet Öz, Coca Cola CEO'su Muhtar Kent, Western Union CEO'su Hikmet Ersek, Başkan Obama tarafından Global Girişimci Büyükelçisi seçilen Hamdi Ulukaya, Amerika'daki Türkler'in etkin bir lobi yapmasına imkan tanıyan ve Kongre'deki Türk dostu milletvekili sayısını rekor sayıya ulaştıran Yalçın Ayaslı, dünya genelinde 55 milyon internet kullanıcısının bilgisayarını koruyan Comodo'nun sahibi Melih Abdul-hayoğlu, Silicon Vadisi'nin dahi girişimcisi Aydın Şenkut ve daha birçok Türk işadamı gibi Tuncay Özkan'ı da daha iyi yerlerde görmeyi ümit ediyor, başarılar diliyoruz.
* **


TEBESSÜM
İki Yahudi arkadaş bir katolik kilisesinin önünden geçiyormuş. Kilisenin duvarında, katolik olmayanlara hitap eden büyük bir afiş asılıymış:
“ Bize gelip katolikliği kabul ederseniz hemen 30 bin dolar nakit para alacaksınız! ”
Yürümeye devam eden iki arkadaş bu teklifin ciddi olup olmadığını tartışmaya başlamış. Bir hafta sonra, aynı kilisenin önünde yeniden buluşmuşlar ve biri diğerine sırrını açmış:
“ O teklifin ciddi olup olmadığını hala merak ediyorum. ” Bunun üzerine arkadaşından küçümser bir tavırla şu cevabı almış:
“ Ah siz yahudiler, aklınız fikriniz para! ” 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.