1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya’dan Başbakan Geçti
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’dan Başbakan Geçti

A+A-

Bugün haftanın ilk günü.
Geçen hafta ortasında, bahar başladı derken, kışı yaşadık. Kaloriferleri yaktık. Kar yağışını izledik Konya’da…
Hafta sonunda ise AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya’da idi. Konyalılarla kucaklaştı. Samimi bir ortam oluştu. 2015 7 Haziran seçimleri için belirlenen AK Parti Konya Milletvekili adaylarını Konya Büyükşehir Belediyesi spor ve kongre merkezinde partililere ve Konyalılara tanıttı, oy istedi. AK Parti’nin Konya milletvekili adayı olarak belirlediği 14 kişiden pek çoğunu bizlerde tanımamaktayız. Bilmiyorum Konyalı seçim sürecinde adaylarını tanıma fırsatı bulabilecek mi?
7 Haziran seçimleri için şöyle bir parmak hesabı yaptım. Bugünü saymaz isek, seçim gününü de bir kenara alırsak sandığı gitmek için tam 40 gün var. Seçim süreci için uzunca bir gün. Bakalım daha köprünün altından nasıl sular akacak, daha kimleri Konya’da hangi vaatleri ve taahhütleri ile dinleyeceğiz, ömrümüz olursa birlikte göreceğiz.
Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya’nın bağrından çıkmış, Konya toprağı, Konya örf ve adetleri ile yoğrulmuş, Konya’da ve Türkiye’de yaşayan insanların büyük bölümünün mizacına uygun bir inanış ve kimlik sergilemektedir.
Bir Konyalının içimizden çıkıp, Başbakanlık koltuğuna oturması bizleri hem onur ve gururlandırır, hem de Konyalının hükümetten beklentisini yükseltir.
Başbakan Davutoğlu’nun son gelişinde daha olgun, daha sakin ve konusuna, siyasete daha yakın, insanları daha sevecen gördüm. Konuşmalarında ifadelerini seçerek, dilini özenerek kullandı. Bu seçim öncesinde bir artı puan olarak görülüyor.
AK parti genel başkanı ve Başbakan Ahmat Davutoğlu Konya’da aday tanıtım programında beklentilerini ve isteklerini de belirtti. Geçmişte yapılan seçimlerde Konyalı seçmen AK partiye Türkiye’de yüksek oranda oy veren illerin içinde bulunmuştu. Şimdi ise 7 Haziran seçimlerinde Başbakan Davutoğlu yüzde 75 oy ve 14 vekil istemektedir. Tabi ki burada ben olur mu, olmaz mı yorumu yapmayacağım. Ancak gerçekçi olmak gerekirse bu istek biraz zor gerçekleşir gibi geliyor bana. Elbette kararı 7 Haziranda Konyalı verecek adam, benim görüşüm bu olmakla birlikte bir Konyalı olarak Davutoğlu’nu daha önceleri de belirttiğim gibi desteklemek gerekir. Elbette diğer partilerin adayları da önemli, diğer partilerin adayları da Konyalı ve onları da destekleriz ama, hükümetin başındaki kişiyi desteklemek daha akılcı olur düşüncesindeyim.
Başbakan Konya’da bazı vaatlerde de bulundu. Davutoğlu’nun istekleri yerine getirilirse Başbakan’ın bu vaatleri içinde geç kalınmış bir Konya vaadi vardı. Bu vaat “Konya’ya metro” Davutoğlu’nun istekleri istediği ölçüde yerine gelmese de Konya için metro şart. Belediye şimdiden şehir için trafik master planını hazırlamalı ve bugünden sıkışan caddeleri ve insanları rahatlatacak atımlar yapmalıdır. Şehir trafiği yakın gelecekte adım atamaz olacak görünüyor. Bunun yanında çevre yolu inşaatı bir an önce bitirilmeli. İstanbul- Konya- İstanbul hızlı treni Pendik’te kalmadan İstanbul içine götürülmelidir.
Başbakan Davutoğlu’nun bir başka vaadi ise Konya’nın çevre iller ve Akdeniz ile ulaşımı konusudur. Bunun adımı atıldı ve çalışmalar sürüyor. Huzur kenti dediğimiz Konya’mızda bu işlerin, duble yolların bir an önce hataya geçirilmesi gerekir. Bunu da Konyalı olarak biz beklemekteyiz.
Konyalı Milletvekilleri adaylarının pek çoğunu tanımamaktayız dedik ama, yine Konyalı ve Panko Birlik ve Konya Şeker’in başkanı, yatırımları ile bu şirketleri dünya devi yapmaya sevdalı Karaman Milletvekili adayı Recep Konuk’un Konyalı seçmenin önünde tanıtılması proğrama ayrı bir renk getirdi. Başbakan’ın Recep Konuğun elinden tutup kaldırması ile Recep Konuk haklı bir alkış tufanına maruz kaldı. Recep Konuk AK Parti’nin Karaman Milletvekili adayı. Parlamentoyu gideceğine kesin gözü ile bakılıyor. Daha sonra büyük hizmetler vermesi bekleniyor. Bizde bu hizmetlerden Konyalı olarak yararlanacağımızı düşünüyorum. Konuk yatırıma yönelik, konusuna hakim bir kişilik olarak Konya ile birlikte Türkiye’nin belli alanda kazancı olacağını düşünmekteyim.
 

Bu yazı toplam 156 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.