1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’dan dünyaya bereket yayılacak
Konya’dan dünyaya  bereket yayılacak

Konya’dan dünyaya bereket yayılacak

Konya’da bulunan yardım ve dayanışma dernekleri, her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da yardıma muhtaç yüz binlere yardım elini uzatacak.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Yardımseverliğiyle ön plana çıkan şehir olan Konya, bu sene de yardıma muhtaç insanların yaralarını sarmak için dünyanın birçok ülkesine yardım elini uzatacak. Konya’da bulunan birçok yardım ve dayanışma derneği, yardıma muhtaç insanlara iftar çadırı kurarak ramazan ayında karınlarını doyuracak. İftar çadırlarının yanı sıra, kumanyalar, ramazan çocuk paketleri ve bayramlık dağıtımı ile, çocukların ve ailelerin yüzlerini güldürecek. Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan ayında yardıma muhtaç olan insanlara yönelik yürüttüğü projelerle kumanya dağıtımı, iftar çadırı kurma, bayramlık eşya dağıtımı, yetim desteği ve çocuk ramazan paketiyle yüzleri güldürecek. Bu yıl 17 ülkede 200 binden fazla insana ulaşmayı hedefleyen Dost Eli Derneği, yardıma muhtaç insan bırakmamayı hedefliyor.

dsd-003.jpg
17 ÜLKEDE 200 BİN KİŞİYE ULAŞILACAK

Dost Eli Derneğinin Ramazan ayı ile ilgili yapacağı çalışmalar hakkında bilgi veren Dost Eli Derneği Başkanı Mehmet Seçer, Somali, Nijer, Moro, Tanzanya gibi 17 farklı ülkede 200 binden fazla insana ulaşmak için çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi. Ramazanın Bereketi Yeryüzüne Yayılsın sloganıyla yola çıktıklarını kaydeden Başkan Seçer, “Konya’dan ve başka şehirlerden gelecek olan yardımlarla dünyaya ramazanın bereketini yaymak için çabalıyoruz. Bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımız bir ailenin 1 aylık ihtiyacını karşılayacak kumanya bağışı yurtiçi kumanya bedeli 150 TL, yurtdışı kumanya paketi ise 100 TL olarak belirledik. Açlık ve yoksulluğun yaşandığı bölgelerde açacağımız iftar çadırlarında bir kişilik iftar yemeği bedeli ise yurt içinde 15 TL, yurt dışında 10 TL olacak. Zekat, sadaka ve fitre bağışlarını ihtiyaç sahiplerine nakdi olarak ulaştırıyoruz. İhtiyaç sahibi çocukların sabahını bayram yapmak için bayramlık hediye edeceğiz. Yetim desteği ve Ramazan dayanışması programlarımızla ramazanın bereketini yeryüzüne yaymayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

dsd-002.jpg
KALICI ESERLER BIRAKIYORUZ

Geçtiğimiz yıl 5 kıtada 850 bin km yol kat ederek 105 ülkede 396 şehre ulaşan İHH İnsani Yardım Derneği, bu yıl hedeflerinin üstüne çıkarak 140 ülkeye ulaşmak için planlama yaptı. İHH İnsani Yardım Derneği Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, bu yıl merkezin yaptığı planlama doğrultusunda Somali, Nijer ve Pakistan’a Konya İHH olarak yardım göndereceklerini söyledi. İHH olarak en büyük faaliyet çeşitliliğine sahip yardım derneği olduklarını vurgulayan Başkan Uysal, sahaya çıkıldığında sadece gıda ve giyim üzerine değil, o bölgedeki yardıma muhtaç insanlara gereken ne varsa yapıldığını söyledi. Konya İHH olarak geçen sene diğer İHH şubeleri arasında yardım alanında en çok yardım eli uzatan şube olduklarını dile getiren Başkan Uysal, “Gittiğimiz her yerde kalıcı eserler bırakıyoruz. Geçtiğimiz yıl Konya İHH olarak 2 katlı bir mescit ve 50 kızı barındıracak yetimhane yapmıştık. Bu sene de Somali’de Anadolu yetimhanesinin gideri olan 193 bin Euro’yu karşılayacağız ve Haripur’da 2 Milyon 400 bin liralık bir okul yaptırıyoruz. Onu da bu yıl bitirmek istiyoruz. Yine Nijer, Somali ve Pakistan’da iftar çadırlarımız, kumanya paketleri, ihtiyaç sahiplerine fitre ve fidye teminatı, Ramazan çocuk paketi ve yetimlere bayramlık kıyafet hediye edeceğiz” diye konuştu.

RAMAZAN KARDEŞLİKTİR

Yeryüzünün doğusundan batısına kardeşlik köprüsü olmaya çalışan AYDER Anadolu İnsani Yardım Derneği, bu Ramazan’da Filistin, Suriye, Çeçenistan, Bosna, Arnavutluk ve Lübnan gibi 17 ülkede mazlum coğrafyalara yardımlarını ulaştırmaya devam edecek. Bu yıl Ramazan ayında 17 ülkeye gideceklerini açıklayan AYDER Derneği Yönetim Kurulu başkanı Hasan Çelik, Suriye ve Lübnan’da Konyalı hayırseverlerin destekleriyle kurulmuş olan çadır kentlere ağırlık vereceklerini bildirdi. Suriye’nin Atme bölgesinde 600 çadırlı bir kompleks kurduklarını belirten Çelik, “Bu çadır kentte Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur yapacağız. Lübnan’da 10 yıldır kimsenin gitmediği bölgede kurduğumuz çadırlarla yine iftar ve sahurlarımızı yapacağız. Konya’da muhacir olarak yaşayan 150 aileye kumanya yardımında bulunacağız. Kardeş ailem projesiyle, Gazze, Suriye ve birçok ülkede yardıma muhtaç olan 750 aileye yardım eli uzatacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.