1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya’dan Koronavirüs önerisi
Konya’dan Koronavirüs önerisi

Konya’dan Koronavirüs önerisi

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsüyle ilgili Konya’dan bir öneri çıktı. Konya Reklamcılar Derneği Başkanı Osman Yavuz, Koronavirüs nedeniyle Automechanica Fuarı’nın ertelenmesi gerektiğini dile getirdi.

A+A-

Konya Reklamcılar Derneği Başkanı Osman Yavuz Koronavirüsün ekonomiye vermiş olduğu zararla ilgili yapmış olduğu açıklamadaşu görüşlere yer verdi.

Uluslararası boyutta düzenlenen fuarlar ülkemize büyük katkı sağlamaktadır. Ancak ülkemiz firmalarının ürünlerini satabilmeleri için uluslararası pazarda müşterilerin gelmesi gerekmektedir.

Önümüzdeki günlerde İstanbul’da düzenlenecek Automechanica fuarına en fazla katılım sağlayan şehir olan Konya’mızdan onlarca firma katılacaktır, ancak bu ve buna benzer fuarların Koronavirüs tehlikesi geçinceye kadar ertelenmelidir.

Dünya’yı vuran Koronavirüs salgını nedeniyle İran, Irak, İtalya, Suudi Arabistan, Cezayir ve Mısır gibi ülkeler sınırlarını kapatmaları ve daha birçok ülkenin de kapatacağı aşikârdır. Dolayısıyla bu ülkelerde yer alan firmalar işlerini tam olarak yerine getirememektedirler. İspanya’da Mobil Dünya Kongresi, Almanya'da Uluslararası Hırdavat Fuarı, İtalya’da İSaloni Mobilya Fuarı, Almanya’da IWA Silah Fuarı ve Mido 2020 Uluslararası Optik ve Teknolojileri Fuarı gibi büyük ve saygın etkinliklerin iptali durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir.

Başkan Yavuz bu virüs salgınının devletimizi zarara uğratmaması için;

“Ülkemizin ihracatçılar birlikleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere diğer ülkemiz bakanlık ve kurumları bu fuarlara destek vermektedirler fakat ülkemiz ekonomisinin olumsuz etkilenmemesi, mal satışının olmayacağı ve devletimizin bu destekleri verirken ticaretin dönmediği bir fuara destek vermesi boşu boşuna masraf demektir. Kazancın olmayacağından dolayı bu etkinliklerin Koronavirüs tehlikesi geçene kadar ileri tarihlere ertelenmeleri gerekmektedir” dedi.

Bu konuyla ilgili ticaret ve sanayi odalarımızın girişimlerde bulunmaları gerektiğini sanayici ve üretici iş insanlarımızla görüş alışverişi yaparak ortak bir noktada bir araya gelinmelidir dedi. “Bu konu milli bir meseledir. Herkes üzerine düşeni yapmalı ve bu tür felaketlerden el birliği ile çıkılmalıdır” diyerek sözlerini bitirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.