1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konyalı kadınlar ilki gerçekleştirdi
Konyalı kadınlar  ilki gerçekleştirdi

Konyalı kadınlar ilki gerçekleştirdi

Milli mücadelenin kazanılmasında ve vatanın savunulmasında büyük rol oynayan kadınlar, tarihe altın harflerle yazıldılar. 1920 yılında Konya’da gerçekleşen ve tarihe Kadınlar Mitingi olarak geçen olayı Prof. Dr. Caner Arabacı anlattı.

A+A-

Konya’nın büyük ve başarılarla dolu mazisi gün yüzüne çıkıyor. Tarih sadece savaş alanlarında zaferlerle değil, büyük özveriler ve birlik olmakla da yazıldığının en güzel örneklerinden birisiydi Konya. Yıl 8 Ocak 1920, işgallerin gerçekleştiği ve düşmanların zaferi kaçınılmaz olarak gördüğü milli mücadele yıllarında Konya’da kopan bir fırtına diğer şehirlere de rüzgar oldu.    
n.jpg
Tarihe Kadınlar Mitingi olarak geçen 1920’deki hadiseyi NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı anlattı. Konyalı kadınların zorlu mücadele döneminde bir ilki gerçekleştirerek büyük bir miting düzenlediklerini ifade eden Prof. Dr. Arabacı, tarihe geçen mitingi şöyle anlattı, “ Konyalı kadınlar, 1920 yılında bir kış mevsiminde Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti’nin Konya Şubesi’ni kurarlar. Şehrin muallime ve diğer okumuş kadınları, o günün tâbiriyle postnişinin haremi şerifi (eşi) de dahil bu cemiyette örgütlenirler. 8 Ocak tarihinde 5 bin Konyalı kadın, (1923’te şehrin merkez nüfusu 53 bin) şehitler için Şerafettin Camii’nde mevlit okuturlar. Yanlarındaki lokum şekerleri ay yıldız şeklinde hazırlanmış. Camide şehitler için mevlit okutulduktan sonra Alâeddin Tepesi’ne çıkıyorlar. Tepede Rumlardan kalma iki katlı taş tiyatro binası var. (Daha sonra bina yıkıldı) Tiyatro binasında toplanan kadınlar işgali protesto etme kararı alıyorlar. Alâeddin Tepesi’nde miting ve konuşmalar yapar, işgalci güçlerin komutanlıklarına telgraf çekerler. Yabancı devletlere de protestolarını ulaştırırlar. Hazırlanan bir bildiri de 2. Ordu Komutanı Fahrettin Altay’a verirler. İşgal kabul edilemez düşüncesi savunulur. Büyük bir ‘Kadınlar Mitingi’ böylece gerçekleşmiş olur. Milli mücadele döneminde ortalık böylesine karışıkken, Konya gibi tasavvufi bir şehirde kadınların böylesine büyük bir miting düzenlemesi gerçekten çok önemli. O dönem içerisinde Konyalı kadınların yaptığı gibi büyük bir miting gerçekleşmedi” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.