1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Konyalı Kırk Yılda Bir Başbakan Buldu...
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Konyalı Kırk Yılda Bir Başbakan Buldu...

A+A-

En hoşuma giden ata sözlerinden biri , "kırk yıkda bir koca buldum onu da dayım buldu" sözüdür. Bu ata sözü sanki bu günün "Gonyalısı" için söylenmiş gibi!
Demokrasilerde asıl olan milletin iradesi ve sınıfların kendi çıkarları için bir araya gelerek iktidara gelme veya iktidara ortak olma yarışıdır. Sınıf derken siyasi ve sosyal sınıfları kast ediyorum. Ülkemizde siyasi ve sosyal sınıfların yanında etkin olan başka bir birliktelik de hemşehriciliktir. Bu günün İstanbulunda, Ankarasında ataları 60 yıl, 70 yıl önce buralara göçen Anadolu insanı, halen kendini İstanbullu, Ankaralı değil , Trabzonlu, Sivaslı, Erzurumlu sayar. Bu gerçeklik gösteriyorki hemşehricilik ülkemizde elan sosyal birlikteliklerden daha güçlü, siyasi örgütlenmelrden daha etkindir.
Bu gerçekten hareketle Konyalılar olarak bizlerin başına bu seçim döneminde adeta devlet kuşu kondu.Yıllardır bu şehir bir numara çıkaramıyordu. Sayın Davutoğlunun çalışkanlığı, gayreti ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın yönlendirmesi ile Ak Parti Kongresinde önce genel başkabanlığa ardından başbakanlığa gelmesi Konya ve konyalı için büyük ve tarihi bir şans oldu. Konyalılar olarak bu kısmeti çok iyi değerlendirmeliyiz. Elbette hepimizin siyasi görüşleri, sosyal ve kültürel düşünceleri farklı farklıdır. Bu seçimde Konyalılar olarak yıllardır özlemini çektiğimiz siyasi bir tabloya sahibiz. Konyalı bir başbakanla seçime gidiyoruz. Başbakanın ve başbakanlığın Konyada kalması bizim tercihlerimize bağlı. Başbakanlığı elde etmek, başbakanlığın nimetlerinden faydalanmak her şehrin rüyası iken Allah bunu bize nasip etti. Adeta gökte aradığımızı yerde bulduk. Bu büyük nasibi hiç bir aklı başında insan ve şehir tepmez.

Neye sahip olduğumuzu, başbakanın konyalı olmasının şehrimize neler kazandıracağı gerçeğini bir kaç misalle açıklayalım. Sayın Davutoğlu Başbakan olur olmaz bir kaç büyük proje hemen devreye alındı.Bunlardan ilki Konya, Hadim Taşkent, Alanya yolunun genişletilmesi çalışmasıdır. Ardından hemen daha büyük bir projenin adı geeçmeye başladı. Konya Metro Projesi. Bu proje konya için çok büyük bir nimet ve pek büyük ekonomik getiri sağlayacak bir çalışmadır. Vira bismillahın ardından art arda gelen bu girişimler başbakanın konyalı olmasının nimetlerinin öncü göstergeleridir. Bu seçimlerde Başbakan durumunu güçlendirir, başbakanlık Konya'da kalırsa daha büyük projeler, daha büyük çalışmalar bizleri beklemekte. Aksi halde Konyalı büyük bir fırsatı kaçırmış, önemli bir kazanımı değerlendirememiş olacak. Öyleyese konyalılar olark bu seçimde başbakanlığın bizde kalması için gayret göstermek hem şehrimizin, hem şahsımızın,hem bölgemizin, hem de ülkemizin yararına olacak. Yanılıyor muyum?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.