1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Konyalı Sorumluluğunun farkında mı?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Konyalı Sorumluluğunun farkında mı?

A+A-

İletişimin, ulaşımın bu kadar yaygınlaştığı çağımızda insanlar her şeyden haberdar. Ülkemizde ve dünyada ne olmuşsa hepsi bize bir kumanda veya bir klavye kadar yakın. Fakat bu bilgiye ulaşma kolaylığı, bu ‘her şeyden az bir şey bilme hali’ insanları bilgili yapmıyor. Aksine sokaklar, okullar, evler “yarı cahillerle” doluyor. Bu “yarım hocalık”, bu “yarım doktorluk” manzarasına bir de tüm dünya ile ilgili bilgilere kolayca ulaşma ucuzluğunu eklediniz mi insanlarda müthiş bir ön yargı, değişmez bir fikri sabitlik kök salıyor. 
Bu nedenledir ki günümüzde çoğu insan eğer (şu şehirleri görmemişse) 'Trabzon’da herkesin sürekli horon teptiğini, Mardin’de, Muş’ta her sokak başında her an bir kan davası vakası ile karışlılaşabileceğini, Konya da sokakların sakallı şalvarlı erkeklerle, çarşaflı, peçeli kadınlarla, sema yapan semazenlerle dolu olduğunu' düşünür. Bu yanılgının en önemli sebebi şüphesiz enformasyonun bu kadar gelişmesi!
“Türkiye’de illere göre cami sayısı “ haberi de Konya ve Konyalı hakkında Türkiye insanında zaten var olan “dindar” imajını iyice pekiştirecek cinsten. İşin aslı öyle değil hâlbuki! Mesela Kastamonu da, Samsun’da, Rize de kişi başına düşen cami sayısı daha çok. (Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Konya’da 3 bin cami var, Kastamonu’da da 3 bin cami var… İstanbul’da da 3 bin cami var. Nüfus oranları dikkate alındığında camisi en az olan ilimiz İstanbul’dur.” Diyor)
Ama hiç önemli değil bu bilgiler, İnsanlar analitik düşünme yetisinden uzaklar çünkü. Konya bir kere dindarlığı ile nam salmış ya (elhamdülillah) ve istatistiklerde İstanbul’dan sonra en çok cami sayısının Konya’da olduğu anlaşılmış ya hiç kimse teferruata bakmadan “ Konya da ne kadar çok cami varmış!” türküsünü dilinden düşürmez artık.
Pekiyi bu algı Konya ‘ya, Konyalıya ne gibi sorumluluklar yüklüyor? Daha doğrusu bir sorumluluk yüklüyor mu? Evet. Bu haber çok büyük bir vazife yüklüyor Konyalıların omuzlarına. Niye? Çünkü Konyalının yapacağı her hata, işleyeceği her cürüm sadece Konyalının eksi hanesine değil dinimizin de eksi hanesine yazılacaktır da ondan. Bu nedenle Konyalı vatandaşlarımızın dinimizin emrettiği (ki, Dinimizin güzel saydığı ve teşvik ettiği davranışlar evrensel ahlak kurallarına da uygundur) şekilde yaşamaları sorumluluğu bir kat daha artmıştır.
Bu teorik görüşleri müşahhaslaştırırsak: Mademki Konya da cami çok, mademki Konyalı dindar, öyleyse Konyalı dürüstlükte, sözünde durmada, adil olma konusunda, borcuna sadakatte, doğru söz söylemede, faizden uzak durmada, fakiri fukarayı gözetmede, işçisinin hakkını zamanında ve hak ettiği miktarda vermede, patronunun işini hakkıyla yapmada… Daha dikkatli davranmak zorunda!
Mademki Konya da cami çok, mademki Konyalı dindar : En az trafik kazası, en az içki tüketimi, en az boşanma, en az kumar, en az tecavüz, en az suç oranı, en az hırsızlık, en az kadına haksızlık, en az kamu malına zarar… Konya da olmalı.
Mademki Konya da cami çok, mademki Konyalı dindar: En temiz sokaklar, en güzel caddeler, en güvenli mahalleler, en güvenli trafik, en iyi insani ilişkiler, en temiz sular, en sessiz sokaklar, en estetik caddeler, en güzel parklar Konya da olmalı. Niye? Mademki Konya cami sıralamasında (yanlış bile olsa) ilk sırada, o zaman cami çoksa cemaatte çoktur; cami de insanlar ne yapar? Kuran okur, namaz kılar, vaaz ve hutbe dinler. Okunan Kuran, dinlenen hutbe ve vaaz, kılınan namaz yukarıda saydığımız davranışları öğütler de ondan. (En basit bir örnek: her cumada hutbe sonunda okunan ayette buyrulur ki: Muhakkak ki Allah, adaletli olmayı ve ihsanı ve akrabalara vermeyi emreder. Ve fuhuştan, münkerden (Allah'ın yasakladığı şeylerden) ve azgınlıktan (hakka tecavüzden) sizi nehyeder. Böylece umulur ki siz, tezekkür edersiniz diye size öğüt veriyor.)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.