1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konyalı tiyatroya Sahip Çıkıyor
Konyalı tiyatroya Sahip Çıkıyor

Konyalı tiyatroya Sahip Çıkıyor

Konya Devlet Tiyatrosu İdare Müdürü Haydar Arslan, temel felsefelerinin her zaman vatandaşa hizmet etmek olduğunu söyledi. Arslan, “Salonumuz yüzde 100 doluluk oranlarına ulaşıyor. Konya halkı tiyatrosunu seviyor ve sahip çıkıyor.”dedi.

A+A-

Konya Devlet Tiyatrosu (KDT) İdare Müdürü Haydar Arslan, tiyatro salonunun yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını söyledi. Her kesimden seyirci ile buluştuklarını bildiren Arslan, “Biz o kadar değişime açık olduk ki şu anda halkın her kesiminde sekizden seksene tüm alanlardan vatandaş geliyor. Halkın tiyatrosu olduğunu seyirciye baktığınızda görürsünüz. Hiç tiyatro izlemeyenler geliyor, cezaevinden getiriyoruz, rehabilitasyon merkezlerinden getiriyoruz, ilçelerden, iş yerlerinden, kimsesizleri herkesi getiriyoruz.” şeklinde konuştu.

SALON SAYILARI ARTTIRILMALI

Haydar Arslan toplu satışların olduğunu ve vatandaşların daha çok gelmesi için toplu satışları sıraya koyduklarını belirtti. Konya’da bir çok kurumun ileri düzeyde olup personelini getirdiğini dile getiren Arslan, özellikle Karatay Belediyesi’nin her oyuna hiç tiyatro izlemeyen grupları getirdiğini söyledi. Arslan, “Çok doğru işler yapıldığına inanıyorum. Artık şu yapılmalı. Bu kadar doluluk oranı ve halkın bu kadar rağbeti olduktan sonra o zaman ikinci salonlar üçüncü salonların açılması, oyun sayısının yılda 4 yerine 6’ya 8’e nasıl çıkartılırın yöntemleri, kadroları nasıl oluşturulur bunlarla eğer mücadele verirsek daha doğru yapmış oluruz.” diyerek salon sayısının çoğaltılması gerektiğini dile getirdi.

Konya’nın çok büyük ve Mevlana şehri olduğunu ifade eden Arslan, şehirde birkaç salonun daha olması gerektiğinin artık ihtiyaç olduğunu kaydetti. Arslan, “Devlet Tiyatrosu olarak bir sahne açtık, ikinci sahne için ilgili çalışmalar var ama her şeye bizim gücümüz yetmiyor. Burada belediyemizin de destek vermesi gerekiyor. Her kurumun temel görevi halka hizmettir. Hepimiz halkımızın hizmetindeyiz. Topluma neyi, daha iyi verebiliriz düşüncesindeyiz. Kurumlarda birbiriyle iş birliği içerisinde olmalı.” dedi.

FESTİVALDE KONYA’YI VE TÜRKİYE’Yİ TANITIYORUZ

Haydar Arslan, Nisan 20 ile 30 tarihleri arasında yapılan festival döneminde bütün kurumlarla iş birliği içerisinde olduklarını ifade etti. 10 ülkenin oyuncularının gelerek oyunlarını sergilediğini ve Konya’yı gezdiğini vurgulayan Arslan, gelen misafirlerin birikimlerini ve gördüklerini kendi ülkelerinde anlattıklarını dile getirdi. Konya’nın ve Türkiye’nin tanıtılmasında festivallerin önemine değinen Arslan sözlerine şöyle devam etti: “Biz o bilinçle festivallerimizi yapıyoruz. Adı ‘Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’. Dünyada tek ve bunu da biz yapıyoruz. Bunun yıl boyunca yazışmalarını yaparak görüşmeler yapıyoruz. Ondan sonra gelecek ekiplerin kalacak yerlerini, ulaşımlarını biz temin ediyoruz. 10 gün boyunca burada oyunlarını sahneliyorlar. Bizde misafir edip şehrimizi gezdiriyoruz ve yolcu ediyoruz.“

OYUN ZENGİNLİĞİ OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ

Haydar Arslan, fuaye alanına bir defter koyduklarını ve oradan gelen eleştirileri başmüdüre kadar tüm personelin okuduğunu söyledi. Eleştirilerin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Arslan, “Tabi ki seyircilerimiz bir kısmı dram, bir kısmı komedi, bir kısmı sanatsal oyun istiyor. Bizde tek düzen oyun çıkartmıyoruz. İnsanlar olaylar farklı pencerelerden baksın, olayları farklı gözle görsün, eleştirici gücü oluşsun, bunu sağladığımız zaman zaten kültür düzeyini oluşturmuş olacağız. Ama tek düze olduğunda örneğin sadece komedi koyalım bir oyunla 10 yılda gidersin. Ama o yetmez topluma. Çünkü farklı görüşleri de görmek zorundasın bu görüşlerin iyi taraflarını alın kötü taraflarını atın bütün düşünceler için geçerli bu. Senede kendi oyunumuz olarak 4 oyun çıkartıyoruz. Bir önceki senenin 2-3 tane oyununu da devam ettiriyoruz böylece 7-8 tane oyun zenginliği oluşturuyoruz. Bu arada ara ara Ankara’dan, İzmir’den farklı illerden turne olarak geliyor. Nisanın 20-30 arasında 10 ülkeden 10 farklı oyun geliyor ve böylece yıl içerisinde 20 oyun izlenmiş oluyor. Bu yeterli mi şu an tek salon için yeterli belki gözükebilir ama ben isterim ki daha çok olsun. Aynı günden 4 salon olsun birinde çocuk oyunu birinde sanatsal birinde komedi vs. vatandaş hangisini istiyorsa ona girsin. O zaman o eleştirilerde ortadan kalkar.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Konyalı tiyatroya Sahip Çıkıyor

Konyalı tiyatroya Sahip Çıkıyor

Konyalı tiyatroya Sahip Çıkıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.