1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Konyalılar bağlama ve ud çalmak istiyor
Konyalılar bağlama ve ud çalmak istiyor

Konyalılar bağlama ve ud çalmak istiyor

Emekli öğretmen Cengiz Göçmen, 1997’den beri müzik evi işletiyor. Eren Müzik Evi’nde müzik aletlerinin satışı ve müzik kursları düzenliniyor.Cengiz, Konyalıların en çok tercih ettiği müzik aletlerinin, bağlama, ud ve kanun olduğunu belirtti.

A+A-

Ahmet DİNÇ
Konyalıların en çok tercih ettiği müzik aletlerini sıralayan Cengiz Göçmen, bağlama, ud ve kanunun ilgi gördüğünü kaydetti. Göçmen, üniversitelilerin ise gitar, piyano ve kemana daha fazla ilgi gösterdiğini dile getirdi.

GENÇ NESİL MÜZİĞE İLGİLİ

Batı müziğine yönelme sonucu yerli müziklerin yok olmayacağını ifade eden Göçmen, “Gençler Batı müziğine medyanın etkisiyle yöneliyor. Türk müziğine konservatuvar ve müzik bölümlerine hazırlananlar ilgileniyor. Türk Müziği ve Sanat Müziği ölüyor diye bir korkum da yok. Ona sahip çıkan gençler de var” şeklinde söyledi. Konya’da bir Kör Ahmet daha yetişmeyebilir diyen Cengiz Göçmen, ”Kör Ahmet ayrı bir dünyadır. Konya için çok büyük kültür hazinesidir Ahmet Özdemir. Bir Kör Ahmet yetişmeyebilir ama her zaman yeni jenerasyonlar yetişiyor aynısı olması da gerekmez. Genç nesil müziğe ilgili. Müzik bölümü ve konservatuarlarla bilinçli müzik yapan gençlik var. Eski Macur Pazarı müzisyenleri azaldı. Otellerde ve düğünlerde çalanlar artık mektepli bilinçli insanlar bu yüzdende sevinç duyuyorum” dedi.

KONYA’NIN MÜZİĞİ ASLA ÖLMEZ

 Konya’nın müziğinin yok olmayacağının altını çizen Cengiz Göçmen, “Konya türküleri kendine has kendine özgüdür. Mızrap şekliyle çalınma biçimiyle farklılık gösterir 200’ün üzerinde Konya’nın kendisine has türküsü var. Mızrap şekliyle Konya Mızrabı farklılık gösterir. Konya’nın müziği asla ölmez” diye konuştu. Müzik icra etmenin karşısında dini engeller koyanlara Göçmen, ”Günümüzde müzik aletlerinin yasaklığıyla ilgili enstrüman çalmak ve ondan kazanılan para haramdır gibi saçma sapan şeyler söylenmektedir. Bunların astı astarı yoktur. Müziksiz bir yaşam yoktur. Güzel okunan Kuran ve Ezan yarışması bir müziktir. Müzik hayatın ta kendisidir” diye anlattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.