1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Konyalılar macera seviyor
Konyalılar macera seviyor

Konyalılar macera seviyor

İnternetten kitap okumaya ve satın almaya yönelik sitelerin tercih edilmesi Rampalı Çarşı esnafına zor günler getirdi. Buna rağmen çoğunlukla 18-25 yaşında gençlerin ziyaret ettiği kitapçılarda en fazla macera kitapları ilgi görüyor.

A+A-

Kitap okuyan kişi sayısının oldukça düşük olduğu Konya’da, Rampalı Çarşı sakinliğe büründü. En fazla kitap satışının yaz aylarında yapıldığı kentte kitap okuyanların yüzde 50’sini 18-25 yaş aralığında ki gençler oluşturuyor. Konyalıların kitap okuma alışkınlığını değerlendiren Aşiyan Kitabevi Satış Sorumlusu Hasan Yıldırım, en fazla okunan ve satılan kitapların internette çok reklamı dönen kitaplar olduğunu söyledi. En çok okunan kitap tarzının ise macera ve polisiye romanlar olduğunu aktaran Hasan Yıldırım, “ Konya’da popüler kültür kitapları okunuyor. İnternette çok satılan kitaplar rağbet görüyor. Wattppat (Wetpet) denilen internet ortamında ilgi gören, reklamı çokça yapılan kitaplar kitabevlerinden de alınıp, okunuyor.”dedi.REKLAMSIZ YAZAR TANINMIYOR
Kitap sektöründe de reklamın olmazsa olmaz bir hal aldığını ifade eden Yıldırım, reklamı yapılmayan, sosyal medyada çokça adı geçmeyen yazarların da, güzel kitaplarının bulunduğunu belirtti. Bu kitapların ve yazarların vatandaşlar tarafından neredeyse hiç bilinmediğine değinen Yıldırım, “Reklamı yapılmayan güzel, anlamlı kitaplarımız mevcut. Ancak günümüzde kitap okuyan kesim, bu kitaplardan haberdar değil. Biz satıcı olarak okuduğumuz ancak bilinmeyen kitaplarda devreye giriyoruz. Kitabın reklamı yok ama biz biliyoruz kitap güzel. O kitaplarda da bizlerin satışı ön plana çıkıyor. Mesela Hasan Ali Toptaş, şuan Konya’da kitap okuyorum diyenlere soralım, 10 kişiden 9’u bilmiyor. Buradaki rolümüz nedir? Biz okudukça insanlara tavsiye ediyoruz. Tavsiyelerimiz sonucunda da insanlara yeni yazarlar kazandırıyoruz. Reklamı olmayan kitapların satışı ve okunması tamamen satıcının elinde.”ifadelerini kullandı.

MACERA KİTAPLARI İLGİ GÖRÜYOR
Kitap okuyanların yaş oranlarına bakıldığında Konya’da en fazla kitap satın alan ve okuyan kesimin yüzde 50’sini 18-25 aralığındaki gençler oluşturuyor. Kalan yüzde 50’nin, yüzde 25’ini 25 yaşından 40 yaşına kadar olan kesim, geri kalan yüzde 25’ide 40 yaş üstü okuyucular oluşturuyor. Kitap okuyanların yaş aralıklarına dikkat edilerek bakıldığında en fazla macera kitaplarının okunduğunu vurgulayan Yıldırım, “Okuyucu kesim itibariyle macera kitapları çok okunuyor. Konya’da en çok kitap okuyanların yaş aralığı 18-25 arasında olduğundan, daha çok polisiye ve macera kitapları satılıyor. Kitap ayrımında yaş farkı devreye giriyor. 25 yaşa kadar olan gruba macera kitaplarını kolay satarken, 40 yaşa kadar olanlara Zülfi Livaneli, Orhan Pamuk kitaplarını çok kolay satabiliyoruz. 40’tan sonraki gruba da ideolojik kitapları, siyasi kitapları kolay satabiliyoruz.”diye konuştu.

İNTERNET KİTAPÇILARI DA VURDU
İnternet satışı yapan ve online kitap okumaya elverişli olan sitelerin artmasının ardından bir meslekte daha zor günler görünmeye başlandı. Kitap alışverişinin ve okumanın mobil ortamda cep telefonlarından bile yapılabilmesi, kitapçılardaki satışları büyük ölçüde etkiledi. İnternet satışlarının son zamanlarda patlama yaşadığını bildiren Kitapçım Kitap Dünyası Çalışanı Muharrem Duymaz, “İnternet çağındayız. Bu sebeple internetten okunan kitapta, satılan kitapta daha fazladır. İnternet kitapçıları etkiliyor ama bitirecek ya da bitirdi diyemeyiz. Mesela kış aylarında buraya gelen çok olmuyor. Ama internet sitelerinin ziyaretçi sayılarına bakınca bu oranın hiç düşmediğini görüyoruz. Buda bize, bizim hava şartlarından ve çeşitli etkenlerden etkilendiğimizi, internet sitelerinin ise bundan etkilenmediğini gösteriyor.” İfadelerine yer verdi./Ümit ÖZEL 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.