1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. KONYALI’NIN LİSTE SINAVI!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYALI’NIN LİSTE SINAVI!

A+A-

Seçimlere bir aydan az zaman var. Geri sayım başladı. Partiler milletvekili aday listelerini geçtiğimiz haftalarda Yüksek Seçim Kurulu’na takdim ettiler. Bu isimlerden kimisi memnun kalırken kimisi de rahatsızlığını dile getirdi. Yerel gazetede köşe yazılarını yazan bir kardeşiniz olarak konuya Konya açısından bakmam gerekirse şunu açık ifade etmeliyim. Genel kanıya göre halkımızda memnuniyetsizlik var. Bunda da elbette beklentileri karşılayacak ve Konya insanının nabzını tutacak düzeyde, halkla iç içe, onların dertleriyle boğuşacak ve her fırsatta yanlarında olacak kişilerin olmaması ihtimali başrol oynadı.
Mevcut vekiller arasında her daim halkla kaynaşmayı başarabilmiş ve her fırsatta ziyaretler gerçekleştirmek suretiyle onların iyi zamanlarında mutluluklarını, kötü zamanlarında ise açılarını paylaşabilen Leyla Şahin Usta bayrağı taşımaktadır.
Diğer vekillerin söz konusu performansı göstermede zayıf kaldıklarını ben değil, halkın içerisinden bir kardeşiniz olarak çeşitli meclislerde aldığım duyumlarım ortaya koyuyor.
Birkaç seçim öncesine kadar şehrimizde kime sorsanız vekillerimizin en az 10’unun ismini rahatlıkla sayabilirdi. Bugün dilerseniz çıkın sokağa bir yoklama yapın. Konyalının yüzde kaçı kendini temsil eden vekillerini tanıyor yahut ta ismini biliyor? Oyunu alana kadar seçim zamanlarında kahvehanelerde, semt pazarlarında, derneklerde, vakıflarda, seçim bürolarında boy gösteren vekil adayları seçildikten sonra sırra kadem basıyorlar. 
Nerde gezerler? Ne iş yaparlar? Bilene aşk olsun.
Sanırım bu sebeple olsa gerek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta içerisinde bir önlem alma gereği duydu. 
Neydi o önlem? 
AK Parti’de milletvekili seçilen isimler TBMM’deki çalışmalarından arta kalan zamanlarının tamamını seçildikleri illerde geçirecek. Bunun için AK Parti genel merkezi tüm milletvekili aday adaylarına taahhütname imzalattı. 
Taahhütnamede; “Milletvekili seçilmem halinde seçim çevremde ikamet edeceğimi, TBMM’nin çalışmadığı ve partimin görevlendirmede bulunmadığı günlerde bütün zamanımı seçim çevremde geçireceğimi kabul ve taahhüt ederim” yazan belgeye imza atan adayların Ankara’da ikamet etmesi şartı da kaldırılmış. 
Vekil seçildikten sonra dilediği gibi hareket ederek halkın yanında olmayan adaylar için bu ciddi bir uyarıydı.
Artık her hafta kendi iline gelerek halkla kaynaşmak zorunda olacak vekiller bunu da mutat rapor hazırlamak suretiyle genel merkeze iletecek.
Şimdi gelelim Konya’mızın sorununa!
Konya halkı genel anlamda listeden niçin memnun kalmadı?
Az önce yukarıda bahsi geçen konuda da değindiğim gibi halkımızın büyük çoğunluğu kendisini temsil eden vekilleri tanımıyor ki!
Diğer bir konuda ise algı malgı diyerek konuyu geçiştirmeyin de adayların bir kısmının ısrarla halk tarafından istenmediği halde niçin dayatırcasına listeye konularak; “Ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket edilmesidir.
Bunu çözmek çok mu zor?
Geçtiğimiz haftalarda ısrarla mevcut tepkiyi ortaya koyabilmek için yırtınan insanların tepkisini anlamak için bir nabız yoklaması niçin yapmadınız?
Listeye bir zahmet bakar mısınız? Bu insanlar değerli kişi olabilirler. Şahıslarına yönelik bir tepkim yok. 
Ama seçilecek alanda ismi yer alan 8 isim önceden vekillik yapmış, bir isim ise belediye başkanlığı yapmış kişilerden müteşekkil. Bu isimler dışında koskoca Konya’mızdan aday olabilecek seviyede ve birikimde koskoca üniversitelerimizden, sivil toplum kuruluşlarımızdan yetenekli isimler bulunamadı mı?
Açık ifade edeyim. Konyalı listeden yeterince memnun kalmadı. Herkeste bir burukluk hâkim. Uzun yıllardır buna tepki vermeyen halkımızdan ister istemez sesler yükselmeye başladı. 
Temcit pilavı gibi aynı isimleri ısıtıp ısıtıp halkın önüne koymaktansa farklı bir yol izleyip daha yetenekli isimlerin, alanında uzman başarılı akademisyenlerin tercih edilerek meclisin daha çok yeni projeler ortaya koyabilecek yetenekte isimlerden oluşması uygun olmaz mıydı?
Konuyu şahsıma indirgeyerek saptırmaya çalışan kişilere de buradan ifade edeyim. Benim siyasi anlamda partiden hiçbir beklentim yok. Ben vatan sevdalısı ve aşığıyım. Başından bu yana her seçimde desteklediğim partimi yine desteklerim. Ama bunu benim gibi düşünen insanların sayısını merak ediyorsanız sonucu çakma ya da uyduruk anketler değil, seçimin sonucu ortaya koyacak.
O noktada içimde bir sıkıntı var. 
Her şeyin hayırlısı…


 
 

Bu yazı toplam 1000 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.