1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın 32. ilçesi
Konya’nın 32. ilçesi

Konya’nın 32. ilçesi

Sanayi ve tarım şehri olmasının yanında barındırdığı 100 binden fazla öğrenciyle eğitim şehri olma yolunda ilerleyen Konya bir ilçe nüfusu kadar daha öğrenciyi kabul edecek. 4 üniversiteye sahip olan Konya’ya 2016-2017 yılında 30 bin civarında öğrencinin

A+A-

2016 2017 eğitim öğretim yılının başlamasına yaklaşık 40 gün kala Konya üniversitelerinin alacakları öğrenci kontenjanları da belirlendi. Tarım ve sanayi yatırımlarıyla oldukça önemli işlere imza atan Konya, eğitim anlamında da emin adımlarla ilerliyor. Her geçen yıl artan üniversite ve fakülte sayısıyla Konya, bünyesinde 100 binin üzerinde öğrenci nüfusunu barındırıyor. Konya sahip olduğu 2 devlet üniversitesi, 2 özel üniversite ile toplamda 4 yüksek öğretim kurumuna sahip durumda. Şehir ekonomisine ve sosyal hayatına büyük ölçüde katkı yapan öğrenci nüfusu, şehre ekonomik getirisinin yanında beyin göçü ve iş gücü olarak da önemli yansımalar sağlıyor.

KONYA 30 BİN ÖĞRENCİYİ KARŞILIYOR
Mevcut öğrenci sayısında 100 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapan Konya, bir ilçe nüfusu kadar öğrenciyi daha karşılamaya çalışıyor. Konya’da bulunan Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi toplamda 28 bin 990 öğrenciye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 2016 – 2017 eğitim yılında Konya’ya gelmesi beklenen yaklaşık 30 bin öğrencinin üniversitelere dağılımı ise şu şekilde olacak.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ: Selçuk Üniversitesi, barındırdığı 333 bölüme toplamda 20 bin 548 öğrenci kabul edecek. Konya’nın en köklü üniversitesi olan Selçuk Üniversitesi, Lisans programları için toplam 8 bin 364, ön lisans programları için 11 bin 621 ve özel yetenek sınavıyla da 563 öğrenciye ev sahipliği yapacak.

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ:
Selçuk Üniversitesi’ni, toplamda alacağı 6 bin 717 öğrenci ile Necmettin Erbakan Üniversitesi takip ediyor. Yeni eğitim yılında fakültelerini meramda inşa edilen merkez kampusta büyük ölçüde toplamayı başaran üniversite, bu yılda öğrenci sayısında artışa gitti. Necmettin Erbakan Üniversitesi bu yıl, lisans programlarına 5 bin 360 ve ön lisans programlarına bin 357 öğrenci kabul edecek.

KTO-KARATAY ÜNİVERSİTESİ: FETÖ bağlantısı sebebiyle Mevlana Üniversitesi’nin kapatılmasının ardından Konya’nın tek özel üniversitesi olan KTO Karatay Üniversitesi ise toplamda bin 725 öğrenciye ev sahipliği yapacak. KTO Karatay Üniversitesi 2016-2017 eğitim yılında, lisans programlarına bin 685, ön lisans programlarına ise 240 öğrenciyi kabul edecek.

KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ: Bu yıl ilk defa öğrenci alacak olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ise toplamda 70 öğrenciye ev sahipliği yapacak. Buna göre; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi 30, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi 20 ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi de 30 öğrenci alacak. Üniversiteye giren öğrencilerin tamamı yüzde 100 burslu ve iş garantili okuyacak./Ümit ÖZEL 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.