1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın Akdeniz’e açılan yeni kapısı
Konya’nın Akdeniz’e açılan yeni kapısı

Konya’nın Akdeniz’e açılan yeni kapısı

Eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun hayali olan Eğiste Viyadüğü projesi ihaleye çıktı. Konya Alanya arasını 2 saat 15 dakikaya indirecek olan bin 380 metrelik dev projenin toplam maliyeti 220 milyon lira olacak

A+A-

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun hayali olan, Eğiste Viyadüğü’nün ihalesi yapıldı. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık döneminde ısrarla üzerinde durduğu ve projelendirme aşamasını bizzat takip ettiği projenin ihalesi geçtiğimiz günlerde yapıldı.

KONYA’NIN AKDENİZ’E AÇILAN KAPISI

Bulunduğu konum itibariyle Konya ile Alanya arasındaki en kısa mesafeli yol olma özelliği taşıyan Konya Hadim yolu üzerinde kurulacak viyadük, İç Anadolu’dan Akdeniz’e açılacak en kısa güzergah olacak. Konya-Alanya arasında yol süresini 2 saat 15 dakikaya düşürecek projenin toplam maliyeti 220 milyon lira olacak. İlk kazması 2017 yılında vurulacak projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, “Başta Hemşerimiz, Konya Milletvekilimiz ve Eski Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na, projeye en başından beri sahip çıktığı ve desteklerini esirgemediği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bunun yanında projede büyük emeği olan döneminin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve AK Parti Konya Milletvekillerine teşekkür ediyorum. Bölgemiz adına büyük önem taşıyan projenin bugün hayata geçiyor olmasında emeği olan Başbakanımız Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ve Hükümetimize teşekkürü borç biliyorum. Bölgemiz adına hayırlı olsun.”dedi.

EN BÜYÜK YATIRIM OLACAK
Projenin detayları ile ilgili bilgi aktaran Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, “Bu proje bölgemizin bugüne kadar tek seferde aldığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyor. Toplam maliyeti 220 milyon lira olacak projede ilk kazma 2017 yılı içerisinde vurulacak. Başladığı tarih itibariyle 2 yıl içinde bitmesi planlanan proje 2x2 olmak üzere 4 şerit olarak hayata geçirilecek. Projenin tamamlanmasıyla Konya Alanya 2 saat 15 dakikaya inecek. Bin 380 metre uzunluğunda olacak viyadük hem Konya’mız hem de bölgemiz adına umut vaat eden bir yatırım olacak. Proje aynı zamanda İç Anadolu ile Akdeniz arasındaki en kısa geçişin de temeli olacak.”ifadelerini kullandı.

BÖLGE İNSANI KAZANACAK
Projenin hayata geçirilmesi ile Hadim, Taşkent ve çevre ilçe ve kasabaların büyük değer kazanacağını ifade eden AK Parti Hadim İlçe Başkanı Saffet Duran; “Proje yöre insanına çok şey kazandıracak. Anadolu ile Akdeniz’in köprüsü olacak proje ile Konya ve Alanya arasındaki mesafe süre olarak 2 saat civarına düşecek. Bu sebeple ilgi görmesini beklediğimiz güzergahın canlanmasıyla yöremiz de büyük kazanım elde edecek. Burada emeği geçen Başbakanımız Binali Yıldırım’a, AK Parti Konya Milletvekillerimize, AK Parti Hükümetimize ve eski Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum”diye konuştu./Ümit Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.