1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KONYA’NIN AYNUR ABLASI
KONYA’NIN AYNUR ABLASI

KONYA’NIN AYNUR ABLASI

Yaptığı hayır işleri ile dikkat çeken Aynur Kasabalı, son olarak Karatay’a 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu yaptırmak için protokol imzaladı.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Hayırsever Aynur Kasabalı, hayat hikayesini anlatarak yaptığı hizmetleri ve hayır işleri hakkında bilgi verdi. 3 çocuklu asker bir ailenin ortanca çocuğu olduğunu ve babasının işi nedeniyle sürekli gezmek zorunda kaldığını ifade eden Kasabalı, ilkokulu dahi üç farklı yerde okuduğuna dikkat çekti. Babasının görevi icabı Çanakkale’de dünyaya geldiğini söyleyen Kasabalı, babasının sivil hayata geçmesiyle önce Karaman’a daha sonra da Konya’ya geldiklerini kaydetti.

FRANSA’DA ÜLKEMİN BİR ÇOK EKSİĞİ OLDUĞUNU GÖRDÜM

 Konya’da Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğünde çalışmaya başladığını dile getiren Kasabalı, “Evlilik olayı ile Ankara’ya gittim. 60’lı yılların başında eşim Fransa’ya görevle gitti. Görevinin sonlarına doğru ben de yanına gittim. Orada ülkemin birçok eksiği olduğunu batının yaşantısından en az 50 yıl geride olduğumuzu fark ettim. Bunun için ülkeme ne yapabilirim düşüncesi girdi kafama. Orada halk metroyu kullanırdı ve özel arabalarını sadece hafta sonu çıkartırdı. Biz de o kültürü yerleştirsek çok iyi olur. Bu durumda biz de eşimle metroyla ulaşımımız sağlıyorduk. Orada bütün insanlar işlerinden çıktığında metroda bir ellerinde kitap bir ellerinde metrodaki askıya tutunuyorlardı. Bizde böyle bir alışkanlık yoktu bu beni çok etkiledi. Ülkemdeki eğitim eksikliğini nasıl giderebilirim diye düşündüm.” şeklinde konuştu.

OKUL YAPTIRAYIM DİYE DUA EDİYORDUM

Aynur Kasabalı, Ankara’ya geri döndüklerinde iş yerine giderken Olgunlar Sokak’taki Ayşe Arla İlkokulu’nun önünden geçtiğini, ‘Acaba bir gün ben de Aynur Abla İlkokulu’nu yaptırabilir miyim’ diye düşündüğünü dile getirdi. O zamanlar Allah’a dua ettiğini vurgulayan Kasabalı, “Allah’ım bana imkan ver ben de bir Aynur Abla İlkokulu yaptırayım diye dua ediyordum. Ankara’daki hizmet süremiz dolunca İstanbul’a taşındık. Aradan yıllar geçti eşim vefat etti. Eşim vefat ettikten sonra Konya’ya döndüm ve yaptığım bütün hayır işleri Konya’ya ve Karaman’a yayıldı.” ifadelerini kullandı.

ÖNCE EĞİTİM SONRA SAĞLIK

Fransa’da gördüğü olayların kendini çok etkilediğinin altını çizen Kasabalı, öncelikle sağlık ve eğitim denildiğini ve kendisinin bu iki kelimeyi yer değiştirdiğini belirtti. Kasabalı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz insanlara eğitimi verirsek zaten kendi sağlığını ve başkasının sağlığını ön planda tutar. Özellikle kadınlar ailesinin sağlığını korur eğitimini aldığı için. Kendi kendime hep hayal ediyordum. Bütün imkanlarımı eğitim, sağlık ve güvenlik olmak üzere 3’e ayırdım. Hep bu alanlarda bağışlar yaptım. Aldığım plaketlerin sayısı belli değil. Yardımcım bile sayamıyor temizlik esnasında.”

15 TEMMUZ GECESİ ÇOK ETKİLENDİM

Kasabalı 15 Temmuz’un kendisini çok etkilediğinin altını çizdi. 15 Temmuz’un ülkeye açılmış bir yara olduğunu söyleyen Kasabalı, Allah’ın hiçbir ülkeye hiçbir insanlığa böyle bir olumsuzluk yaşatmaması için dua ettiğini kaydetti. Kasabalı, “Bütün vatandaşlar gibi ben de televizyon başındaydım. Büyük bir üzüntüyle o tankın üzerine çıkan ve birbirlerine yardım eden sivil vatandaşları görüyordum. Daha sonra sırtlarında 112 amblemi olan sağlıkçıların can siper halinde koşması beni çok duygulandırdı. İmkanlarımı gözden geçireyim dedim. Ve o günlerde 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunu bunu adadım. Karatay’da okulum var. Meram ve Selçuklu’ya da bunu yapayım dedim ama maalesef o belediyeler arsalarının olmadığını belirttiler. Mehmet Hançerli bana büyük bir yardımda bulundu. Tabi ki ülkesine katkıda bulundu. Bütün dileğim onun hizmet verdiğini de görmek. Ölümün genci yaşlısı olmaz ama yaş icabı biraz daha tedirginlik oluyor insanlarda ben bunu yaşıyorum. Bütün isteğim onun bir an önce tamamlanmasını ve hizmet vermesini istiyorum. Giriş kapısının iki tarafına şehitlerimizin isimlerini alfabetik bir şekilde onların anısına 112’nin hizmet verdiğini göreceğiz.” dedi.

İNSANLAR 11 AY TOK, 1 AY AÇ DEĞİL

Son olarak Ramazan ayında bir insanın 11 ay tok, bir ay aç olmadığına dikkati çeken Kasabalı, bütün imkanlarını 12 aya yaydığını ifade etti. Konya’da çok yaygın bir adet olduğunu ve kuru bakliyatların torbalara konulduğunu söyleyen Kasabalı, bunun zaten zaman içinde köyünden gelerek karşılanacağını o yüzden ihtiyaç karşılayacak gıda maddelerinin olması gerektiğini vurguladı.

28 öğrenciye meslek ve üniversite ayırmadan burs verdiğini belirten Kasabalı, “Tek şartım başarılı olacak ve yetim olursa da onun önceliği var. Babası ve kendisi sigara içmeyecek çünkü sigara parası vermem. Bir paket sigara 10 lira diyorlar. Bir günde o sigarayı içeceğine 300 liraya çocuğunu okutsun diyorum. Ben ne fabrikatörüm ne sanayici ne de çiftçiyim. Bana Konya’nın en hayırsever hanımefendisi diyorlar. Bunları ailemden kalan mal varlığı ile yapıyorum. Herkes istediği şekilde yardımını yapabilir ama ben böyle yapıyorum.” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.