1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya'nın dev yatırımı: Ramada plaza
Konya'nın dev yatırımı: Ramada plaza

Konya'nın dev yatırımı: Ramada plaza

Ramada Plaza Konya Genel Müdürü Yavuz Sakman, “Otelimizin yatırımı 60 milyon TL’ye mal oldu. Otelle birlikte yurt projemiz var, inşaatı devam ediyor.

A+A-

Premium tarzında bir yurt olacak.. Altına da küçük bir çarşı yapacağız. Yaklaşık yedi ay sonra orası da bitecek. Bu yatırımlarla birlikte Türkiye’nin ikinci büyük kongre merkezi olacak olan Selçuklu Kongre Merkezi’nin açılmasıyla Konya cazibe merkezi haline gelecek” dedi.

Mevlana Hoşgörü, Barış, Kültür ve Sanat Derneği'nin düzenlediği Çarşamba Söyleşileri'nin 58. Hafta Konuğu Ramaza Plaza Konya Genel Müdürü Yavuz Sakman oldu. Sakman “Yatırım ve Turizm” konusunu ele aldı. Ramada Plaza’da düzenlenen ve yoğun ilgi gören programda Sakman dinleyicilerle hayat hikâyesini paylaştı. Sektöre bulaşıkçı olarak giriş yaptığını söyleyen Sakman, “En dipten başladım. Zaman içinde kendimi geliştirdim ve yabancı dil öğrendim. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra yükseldim ve para kazanmaya başladım. O dönemlerde yükselme zordu ve başardım. Her şey dâhil sisteme geçişle birlikte krizler başladı. Hizmet kalitesi aranmaz hale geldi. Aldığım eğitimleri kullanamadığım için şehir otellerine geçmeye karar verdim. Askerliği bitirdikten sonra Kayseri Orduevi’nde Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’ye bir buçuk yıl özel servis yaptım. Aldığım eğitimlerin ardından 2001 yılında Hilton Konya’da şehir otelciliğine adım attım. Konya, Hilton ile birlikte profesyonel turizme giriş yaptı. Bosna-Hersek civarında açılan Hilton aynı zamanda Masera AVM’yi de bünyesinde barındırıyordu. Bu da şehre ciddi bir ivme kazandırdı. Sıkıntılı süreçlerden sonra ismini değiştirerek Rixos oldu. Konyalılar lüks oteli çok sevdi ve benimsedi. 2006 yılının Kasım ayında Dedeman açıldı ve oraya geçtim. İkinci beş yıldız otel olan Dedeman, Konya’ya ciddi anlamda istihdam sağladı. Dokuz yıl orada hizmet verdim. Yiyecek-içecek operasyonlarını yönettim ve kongreleri ayarladım. Daha sonra Çeşme’de butik otelde iki yıl boyunca genel müdürlük yaptım. Oradaki görevim bittikten sonra Konya’ya tekrar döndüm. Genel müdürlük teklifleri vardı ama ben Konyalı olduğum için, ailem burada olduğu için Ramada’yı tercih ettim” ifadelerini kullandı.

“OTELİN AÇILIŞ SÜRECİ SANCILI OLDU”
Ramada’ya başladığında otelin sadece kolonlardan ibaret olduğunu belirten Sakman, “Çok şükür otelimiz bugünlere geldi. Çok çalıştık, çabaladık, birlikte başardık. 12 Ağustos’ta hizmete girdi otelimiz. Konya’ya yeni bir marka otel kazandırdık. Diğer otellerdeki kardeşlerimiz bu süreç içerisinde desteklerini hiç esirgemediler. Biz de kardeş otelcilik geçerlidir. Otelimizin açılışı sancılı oldu ama aldığımız yardımlarla üstesinden geldik. Biraz otelimizden bahsetmek istiyorum. Amerikan menşeili olan Ramada 1954 yılında han olarak faaliyete geçmiş. Dünyada 800, Türkiye’de 47 tane Ramada Grubu var. Gölgelik yer anlamına geliyor. Ramada Plaza Konya 255 odalı… Yapım aşamasında her alanda son trend uygulandı. Üçgen bir konsept ile çalışıldı. Butik bir tarz yaratıldı. Selçuklu renkleri ön plana çıkarıldı. Turkuaz ağırlıklı renk kullanıldı. 13 suit, bir kral dairemiz var. Balo salonumuz, toplantı salonlarımız, spor kulübümüz, 15. katta dünya mutfağının ve unutulmuş Türk lezzetlerinin sunulduğu güzel bir restaurantımız da var. Bir ay sonra açılacak inşallah. Otelimizin yatırımı 60 milyon TL’ye mal oldu. Hala yatırımımız devam ediyor. Otelle birlikte yurt projemiz var, inşaatı devam ediyor. Premium tarzında bir yurt olacak. Olası bir durumda dört yıldızlı bir otele çevireceğiz. Altına da küçük bir çarşı yapacağız. Yaklaşık yedi ay sonra orası da bitecek. Bu yatırımlarla birlikte Türkiye’nin ikinci büyük kongre merkezi olacak olan Selçuklu Kongre Merkezi’nin açılmasıyla Konya cazibe merkezi haline gelecek. Daha önce büyük çaplı kongrelerin Konya’ya gelemediğinden yakınırdık. Yeni yapılan otellerle birlikte konaklama sorunu da çözüleceği için burayı da tercih edecekler. Hatta uluslararası kongrelerin de Konya’ya geleceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“KARAMSARLIĞI KABUL ETMİYORUZ”
Konya turizminin geldiği son aşamayı değerlendiren Sakman şu ifadelere yer verdi; “Konya ülkemizde ve dünyada yaşanan olumsuz olaylardan önce turizm anlamında çok önemli bir ivme yakalamıştı. Turistlerin daha çok kalması açısından Sille, Kilistra gibi tarihi yerlerde önemli çalışmalar yapılmıştı. Aynı şekilde Çatalhöyük, İvriz gibi değerli eserlerin bulunduğu yerlerde de turistlerin ilgisini çekebilme adına çalışmalar yapılmalı. Bu tür yerlerde insanların oturup sohbet edebileceği, vakit geçirebileceği yerler olmalı… Benim şahsi görüşüm tarihi dokuyu en iyi şekilde yansıtan Mengüç Caddesi’nde ve civarındaki caddelerde festivaller düzenlenmeli. Bir, iki hafta Selçuklu yaşantısı yaşatılmalı. Tüm esnaf birlik olarak o döneme ait her şeyi sergilemeli. Bu şekilde daha çok turist çekebiliriz. Eğer yaşadığımız kötü olaylar olmasaydı bu sürece çoktan yaklaşmıştık. Biz yine de karamsar değiliz. Süreç ne kadar karamsar görünse de biz karamsarlığı kabul etmiyoruz. Türkiye’ye gitmeyin, orada savaş var çağrıları diğer ülkeler tarafından sürekli yapılsa da biz hala umutluyuz. Çünkü Türkiye aşığı insan çok... Maksimum 7-8 ay sonra her şeyin normale döneceğini düşünüyoruz. Bizi turizmden vurabilirlerdi, bu yüzden önce turizm sektörünü vurdular. Turistleri geri getirirsek büyük bir rahatlığa kavuşacağız. Ama dış güçler başarılı olmamamız için elinden geleni yapacaklar. Ama başaracağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.