1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın ekonomik projeleri tamamlanmayı bekliyor
Konya’nın ekonomik projeleri tamamlanmayı bekliyor

Konya’nın ekonomik projeleri tamamlanmayı bekliyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Konya’nın ekonomisine yön verecek projelerin biran önce tamamlanmasını beklediklerini

A+A-

Mustafa Kalaycı, 435 sıra sayılı Kanun Tasarısı hakkında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grubu olarak görüşlerini açıklarken, tasarının 4’üncü ve 5’inci maddelerinde Serbest Bölgelere yönelik bazı vergi avantajları getirildiğini, Konya’ya kurulması beklenen ‘Serbest Bölge’ ile ilgili bir adım kaydedilmediğini belirtti.

Kalaycı, “Tasarıya göre, serbest bölge ilan edilen arazinin kullanıcı lehine tapuda tescilin yapılacağı tarihe kadar arazi vergisinden muaf tutulması, ayrıca serbest bölgelere veya bu bölgelerden yapılan ihraç amaçlı yük taşıma işlerinin katma değer vergisinden istisna tutulması öngörülmektedir. İhracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, doğrudan yabancı yatırımları ve teknoloji girişini hızlandırmak, işletmeleri ihracata yönlendirmek ve uluslararası ticareti hızlandırmak amacıyla ülkemizde 15 ilimizde kurulan 19 serbest bölge bulunmaktadır. Serbest bölgelerin kurulu olduğu bölge ve ülke ekonomisine pek çok açıdan katkıları bulunmaktadır. Konya’ya da serbest bölge kurulması yıllardır dillendirilmesine rağmen herhangi bir adım atılmamıştır. 2017 bütçe görüşmelerinin devam ettiği Plan ve Bütçe Komisyonunda konuyu gündeme getirmem üzerine, Ekonomi Bakanımız Sayın Zeybekçi, serbest bölgelerin artırılarak devamını düşündüklerini, Aydın ve Konya’da serbest bölge çalışmalarının olduğunu ve olgunlaştığında bunları açıklayacaklarını söylemiştir. Sayın Bakanımıza Konya adına teşekkür ediyorum. Konya, serbest bölge çalışmasının ivedilikle tamamlanmasını ve bir an önce Konya’ya kazandırılmasını bekliyor. Ülkemizin ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için serbest bölgeler özel ekonomi bölgelerine dönüştürülmeli ve yüksek katma değere dayalı bir yatırım cazibe merkezi olmalıdır. Dünyaca ekonomik atılım yapan birçok ülke örneğinde olduğu gibi özel ekonomi bölgeleri ülkemizde de oluşturulmalı ve Konya’ya da mutlaka kurulmalıdır. Konya özel stratejik yatırımlar için öncelikli olarak dikkate alınmalıdır” dedi.

“Yerli otomobil fabrikası Türkiye’nin merkezi Konya’ya kurulabilir”
Mustafa Kalaycı konuşmasının devamında, yerli otomobil fabrikasının Türkiye’nin merkezi konumundaki Konya’ya kurulabileceğini, otomotiv yan sanayinin en güçlü aktörlerinden Konya’nın bu fabrikaya ev sahipliği yapabileceğini anlattı. Kalaycı, “Herkes tarafından kabul edildiği üzere, Marmara Havzası’nın ağır sanayi yatırımlarından dolayı artık sıkıştığı, bu nedenle sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’nin sanayiyi Konya gibi Anadolu’daki yeni merkezlere doğru kaydırması gerektiği açıktır. Konya, tüm özellikleriyle Türkiye’nin merkezidir. Konya, ticaret, sanayi ve ihracat potansiyeli yüksek olan ve ülke ekonomisine önemli düzeyde katkı veren üretim merkezlerinden biridir. Konya, tamamen öz imkânlarıyla geliştirdiği sanayisi, organize sanayi bölgeleri, iki adet teknoloji geliştirme bölgesi, KOBİ’lere dayalı altyapısı, nitelikli iş gücü, üretim ve ürün çeşitlendirme potansiyeliyle Türkiye’de oldukça önemli bir yerdedir. Düz arazi varlığı yatırımlar açısından başta altyapı maliyetleri olmak üzere birçok avantaj sağlamaktadır. Ayrıca Konya deprem riski en düşük iller arasında yer almaktadır. Konya, ilk millî otomobilimizi üretebilecek kapasiteye de sahiptir. Konya, otomotivde kaliteli ürünleriyle artık dünyada çok önemli bir merkez hâline gelmiştir. Konya’da otomobilin her parçası üretilebilmektedir. Yeni bir motor üretmek için yeterli altyapı vardır. Bu itibarla yeni bir tasarımla, Türk malı ilk otomobili yapabilecek en uygun ve ideal şehir Konya’dır. 2017 bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda yerli otomobil üretimine Konya’nın talip olduğunu dile getirmem üzerine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Özlü, yer konusunun henüz değerlendirilmediğini belirterek, Konya sanayisini övmüş ve bunu değerlendireceklerini söylemiştir. Konya ekonomisinin daha büyük hamleler yapabilmesi, dinamik gücünden ve geniş üretim potansiyelinden daha çok yararlanılması için sanayi ve ihracatla doğrudan ilişkili fiziki altyapı eksiklikleri giderilmeli, buna yönelik yatırımlara hız verilmelidir” şeklinde konuştu.

“Lojistik Merkez projesinde 9 yıldır bir arpa boyu mesafe katedilemedi”
Konya ekonomisini canlandıracak projelerinin yıllardır konuşulmasına ve müjde olarak sunulmasına rağmen uygulamada bir mesafe alınamadığını söyleyen Kalaycı, buna en güzel örneğin Kayacık Lojistik Merkezi Projesi olduğunu belirtti. 9 yıl önce yatırım programına alınan projenin geçen yıl iptal edildiğini anımsatan Kalaycı, “Konya-Kayacık Lojistik Merkezi Projesi 2008 yılında yatırım programına dâhil edilmesine karşın dokuz yıldır bir arpa boyu mesafe katedilmemiştir. Aynı yılda programlanan lojistik merkezlerin birçoğu hizmete bile açılmıştır. Konya-Kayacık Lojistik Merkezi’nin yapım ihalesi 2014 yılında yapılmış ancak kırk dokuz firmanın başvurduğu söz konusu ihale 2015 yılında iptal edilmiştir. İptal gerekçesi de kamuoyuna açıklanmamıştır. Konya ekonomisi için büyük önem arz eden Kayacık Lojistik Merkezi yapımına hızla başlanmalı ve bir an önce bitirilmelidir. Konya sanayicisinin kalifiye teknik eleman ihtiyacını karşılayacak, AR-GE, yenilikçilik ve katma değeri yüksek ileri teknolojiler konusunda sanayiciye destek verecek Konya teknik üniversitesi artık kurulmalıdır. Yıllardır yatırım programında yer alan ve hâlen devam etmekte olan Konya-Mersin arası çift katlı demir yolu yatırımlarına hız verilmeli, sanayici ve ihracatçımızın limanlara hızlı ve uygun maliyetli ulaşımı bir an önce sağlanmalıdır. Konya yıllardır talep ettiği uluslararası sivil hava limanına artık kavuşturulmalıdır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.