1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya’nın Hali
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın Hali

A+A-

Konya’mızın geçmişi bir başkenttir. Selçuklu Devletine yaklaşık 300 yıl başkentlik yapmıştır.
Tarihin her döneminde Konya ismi her zaman temizlikte, düzende ve insanların hoşgörülü olmasında, istisnalar bir kenara bırakılırsa övgü almıştır.
Geçmiş yıllarda en ucuz su,
En ucuz ulaşım,
En iyi ve düzenli, temiz kent unvanını almıştır.
Peki, bu gün gelinen nokta nasıl?
Yukarıdaki hasletlerimizi kaybetmek üzereyiz, ya da kaybettik.
Seçim öncesi çok düzenli, çok temiz ve çok iyi yapılanma, yeşil alan görüntüleri vermesi gereken kent tam anlamıyla bir yıkım, bir virane görünümünde. Daha iyimser olmak gerekirse şantiye gibidir.
Suyun metreküpü bugün kaç lira?
Faturalarınızı bir kontrol ediniz.
Türkiye tarım ülkesi.
Konya tahıl ambarı.
Ekmeğin, sütün, etin fiyatları bu mu olmalıdır?
Trafik günün hemen her saatinde facia. Ulaşım her geçen saat, her geçen gün kilitlenmekte, vatandaşa illallah çektirmektedir. Şehirde trafik magandaları, şerit ihlali yapan sürücüler, araçlarına susturucu takmayan insanların ve benzerlerinin denetlenmesi gerekirken, bazı sözde trafik memurları, geçmişte yeterli denetimden geçirilmeden yapılan fahri trafik müfettişleri basit cezalar yazarak vatandaşı bezdirmekte, hükümeti seçim öncesi kötülemektedirler.
Yine Konya’da en çok şikayet edilen konulardan birisi basit hırsızlıklar. Mahallelerde hırsızların kol gezdiği Konya’da vatandaş “yeter artık” demektedir. Bunların önüne geçilmelidir. Emniyet, Belediye şehirde gürültü kirliliği yapanları uyarmalı, gerekiyorsa başka yaptırımlar uygulanmalıdır. Klakson çalmanın moda olduğu Konya’da insanları saygıya davet etmeliyiz.
İşte yaz aylarını eşiğindeyiz.
İnsanlarımızın çocuğunu evlendireceği, sünnet düğünleri ya da asker uğurlamada konvoylar halindeki araçların korna, klakson sesleri ile adeta gürültü çığlığı koridoru yapmalarına izin verilmemelidir.
Edindiğim bilgiler doğru ise son 6 ay içinde Türkiye’de trafik cezası en çok kesilen il Konya’dır.
İnsanlar cezalarla değil, eğiticilikle uyarılarla kurallara uymaya çaba gösterilmelidir.
Bitmeyen asfalt, kaldırım çalışmaları, bitirilmeden, hizmete açılmadan, tamirine başlanılan yollar, kaldırımlar…
Şehir içinde belediyenin işlerini birkaç firma yapmaktadır. Bunlardan başka firma mı yok? Neden yıllardır bu firmalara, hem işleri aksatmalarına rağmen hala iş yaptırılıyor?
Vatandaşların isteği doğrultusunda ana cadde kaldırımlarındaki ağaçlar ve yeşil alanlara yeterli bakım yapılmalı. Kurt ve benzeri haşerelerle mücadele edilmelidir.
Seçim dönemindeyiz. Bir taraftan hükümet yapılan işlerle kötülenirken, bir taraftan hizmet için çalışanlar var. Bunları iyi ayırt etmeliyiz. Hamasi nutuklarla bu iş olmaz. Ne yazık ki, bazı çürük elmalar da, hükümeti yıpratmak, yıkmak için adeta kaleyi içten fethetmek istemektedirler. Maalesef tarihi incelediğimizde Türk devletleri kendi içlerindeki ihanet çeteleri ile yıkılmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti bu çetelere direnmeli ve yıkılmamalıdır.
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitireyim :
Dürüstlük bir mülktür.
Ucuz insanlarda bulunmaz.
 

Bu yazı toplam 298 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.