1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın havası kirli ve hassas
Konya’nın havası kirli ve hassas

Konya’nın havası kirli ve hassas

Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasına rağmen, Konya hala havası kirli şehirler arasında yer alıyor.

A+A-
Geçmiş yıllara göre kirlilik oranı azalsa da Selçuklu ve Meram’ın havası ‘hassas’ düzeyde. En kirli havaya sahip Karatay’ın havası ise sağlıksız olarak nitelendiriliyor

KARATAY’IN HAVASI SAĞLIKSIZ
Bir zamanlar Türkiye’nin en kirli havasına sahip şehirlerinden birine sahip olan Konya, doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ile orta sıralara geriledi. Ancak buna rağmen temiz bir havaya kavuşamayan şehrin birçok bölgesinde kirli hava tehlikesi yaşanıyor. Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine göre; Selçuklu ve Meram’ın hava kalitesi ‘hassas’ düzeyde. Karatay’ın havası ise sağlıksız olarak nitelendiriliyor.

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, çevreyle ilgili olarak hava kirliliği ölçümleri yaptıklarını belirtti. Konya’nın 8-10 yıl öncesinde Türkiye’de en kirli illerden biri olduğunu kaydeden Duransoy, “Bu durum git gide düzeliyor. Doğalgaza geçiş oranı arttığı sürece ki doğalgaz 300 bin aboneye yaklaştı şu anda, hava kirliliğini önleyeceğiz. Çünkü hava kirliliğinin en önemli sebebi ısınmadan kaynaklı olarak oluşuyor. Yazın böyle bir kirlilik yok daha çok kışın ortaya çıkıyor. Dolayısıyla ısınmadan kaynaklı çok büyük bir kirlilik var. Tabi ki sadece bu değil endüstri kaynaklı, trafik ve ulaşım kaynaklı hava kirliliği de var. Trafik ve endüstri kaynaklı hava kirliliği yaz kış sürekli var ama hissetmiyorsunuz. Isıtmadan kaynaklı hava kirliliği kışın daha yoğun ama buda doğalgazla beraber düzelmeye başladı.”ifadelerini kullandı.

4 NOKTADA HAVA İZLENİYOR
Hava kalitesi izleme istasyonlarından bahseden Duransoy, Konya’da 4 yerde bu istasyonların olduğunu dile getirdi. Duransoy, “Selçuklu’da 2 yerde, Karatay ve Meram’da bir yerde hava kalitesi izleme istasyonu var. Kirlilik oranları haritada yeşil, sarı, turuncu, kırmızı gibi renklerle gösteriliyor. Şu anda Konya’daki durum sıkıntılı görülmüyor ama bu değişecek. Çünkü kış ayı yaklaştıkça yakıt tüketimine bağlı olarak kirlilik oranı artıyor. Mevlana’daki ölçüm hassas çıkıyor. Turuncu renkte yani hava kirliliği daha yüksek. Bunun nedeni ise orada kömürün fazla yakılması.”diye konuştu.

KÖMÜR YAKILMAMALI
Kış aylarında hava kirliliğinin önlenmesi için az yakıt yakılmasını öneren Duransoy, binalarında izole edilmesi gerektiğini vurguladı. Binaların izole ettirildiği taktirde ısınmada önemli avantajlar sağlandığını bildiren Duransoy, “Yalıtım yaptırılırsa yüzde 40’a yakın yakıt tasarrufu sağlıyor. 100 birim yakıt yakacağınız yere 60 birim yakıt yakıyorsunuz. 100 birim yakıtın kirlettiği hava 60 birimlik yakıtın kirlettiği havaya dönüşüyor. Dolayısıyla 40 birimlik hava kirliliğine tasarruf oluyor. Ayrıca büyük kazan dairelerinde belgeli yakıcıların olması, yakmayı bilen kişilerin olması lazım. Çünkü bu kişiler kazanları verimli yakıyor ve havayı daha az kirletiyor. Kömürdense doğalgaz kullanımı yaygınlaştırılmalı. Önünden doğalgaz geçen hiçbir yere kömür yakmamalı.”dedi./Nagihan Çapkın

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.