1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın hayal kırıklığı
Konya’nın hayal kırıklığı

Konya’nın hayal kırıklığı

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı Bakanlar Kurulu listesinde Konyalı isme yer verilmemesi hayal kırıklığına yol açtı.Konyalıların Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan sonraki tek tesellisi ise AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapan Ahmet Sorgun oldu.

A+A-

Dursun SEYİS

AK Parti’nin kurulduğu günden bugüne kadar en büyük destekçisi olan Konya’da, Çarşamba günü büyük hayal kırıklığı yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım Çarşamba günü sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde biraraya geldi. İkilinin görüşmesinin ardından kameralar karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu’nda değişiklikler yapıldığını aktardı. Yeni kabineyi de bu konuşmasında açıklayan Başbakan Yıldırım’ın saydığı Bakanlar arasında Konyalı bir ismin olmaması Konya’da şaşkınlığa neden oldu. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2002 yılından bugüne kadar girdiği her seçimde ve referandumda Konya’dan müthiş destek almıştı. Konya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde girilen tüm seçimlerde Türkiye’de en fazla AK Parti’ye oy veren iller arasında yer aldı. Türkiye’de gerçekleştirilen son 3 seçimde yüzde 65 barajının altına inmeyen Konya, 2015 yılında yapılan 7 Haziran seçimlerinde AK Partiye yüzde 65, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimde yüzde 73 ve son olarak 2017 Nisan ayında yapılan referandumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 72,8 oyla destek oldu. Konya’nın bu desteğinin karşısında 2017 model Bakanlar Kurulu’nda Konyalı bir ismin olmayışı Konya’da tepkilere neden oldu.

1.sayfa-001.jpg
KONYALI SON BAKAN DAVUTOĞLU

2002 yılından bugüne kadar Türkiye’de tek parti olarak hükümet kuran AK Parti’de Konyalıların ve Konya’nın desteği boş verilemeyecek kadar önemli seviyede. 2 milyonu aşan şehir nüfusuyla Ankara’nın ardından Anadolu’nun en büyük şehirlerinden biri olan Konya’da toplam 14 milletvekili bulunuyor. 14 milletvekilinden 12 tanesini AK Parti’ye veren Konya’nın, AK Parti döneminde Konyalı ilk bakanı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na getirilen Sami Güçlü oldu.  Konya’dan son olarak Bakanlık görevi yapan isim ise Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu oldu. 2009 yılında Dışişleri Bakanı olarak AK Parti Hükümeti’nde yer alan Ahmet Davutoğlu, 2014 yılında AK Parti Kongresi’nde, partinin Genel Başkanlığı’na seçildi. 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri’nde ise Başbakanlık koltuğuna oturan Ahmet Davutoğlu, 2016 yılına kadar Başbakanlık görevini sürdürdü. Sancılı geçen bir sürecin ardından Kongreye gitme kararı alan Ahmet Davutoğlu bu kongrede AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık unvanını, Binali Yıldırım’a devretmişti. Başbakanlık koltuğuna Binali Yıldırım’ın geçmesinin ardından açıklanan Bakanlar Kurulu listesinde de Konyalı bir isme yer verilmemişti.

BAKANSIZLIĞIN TESELLİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

Sami Güçlü’nün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile başlayan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı ile son bulan AK Parti’den Konyalı Bakanlar tarihi 2017 yılında da hüsranla sona erdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı Bakanlar listesinde Konyalı isim olmayışının tesellisini arayan Konyalılar kendilerini AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ahmet Sorgun’da buldu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.