1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın hayali gerçek oluyor
Konya’nın hayali  gerçek oluyor

Konya’nın hayali gerçek oluyor

Konya’nın içme suyu hayali gerçek oluyor. DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, içme suyu projesinde son safhaya ulaştıklarını belirterek, yılbaşıyla birlikte Konyalıların içme suyuna kavuşacağını bildirdi.

A+A-

DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar,  uzun vadeli ve önemli projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Başka havzalardan Konya kapalı havzasına su aktarımının birinci kademesini bitirdiklerini bildiren Bölge Müdürü Çınar, “2012 yılında Mavi Tünelle havzaya su verdik. Ermenek ve Akçay’da kapalı havzaya su aktarımı projemiz devam ediyor. Yüzde 10 oranında tamamlandı. Ön rapor onay aşamasına geldi. Gelecek yıl arazi çalışmalarına başlayacağız. Uzun soluklu bir proje ve tamamlandığında 607 milyon metreküp su aktarılmış olacak” dedi. “Konya bölgesinde önümüzdeki sezon 100 bin hektarlık alan sulama projemiz var” ifadesini kullanan Çınar, şunları söyledi: “Şu anda devam eden KOS 1-2-3 projesi var. Bu projeyle yaklaşık 25 bin hektar alan sulanacak.  Bu yıl 3 bin 500 hektarlık alanda çalışmalar başladı ve gelecek yıl bu alana su verilecek. Proje ilerledikçe faydaya dönüşecek şekilde planlandı. Yani bütün proje bitmeden ilerlemeye göre su vermeye devam edeceğiz. 2018 yılında ihalesini gerçekleştireceğimiz projesi biten Konya Ovası 5-6 sulamaları, Apotamis ve Hotamış sulamaları var. Bu projelerin her biri 25 bin hektarlık sulama alanı dersek toplamda 75 bin hektarlık kapalı alan modern sulama yapacağız. 2018 yılının ilk aylarında ihalelerini vereceğiz. Mavi Tünel çıkışından yapımı tamamlanan Hotamış depolamasına uzanan 125 kilometrelik kanal olan Ahi kanalını bitirdik. Şu an performans testlerindeyiz. 1 aylık süre zarfında bitmesi bekleniyor. Hotamış depolamasını bitirdik. 580 milyon metreküp su depolayacak.”

İÇME SUYU PROJESİ YILBAŞINDA HAZIR

İçme suyu projesi hakkında önemli bilgiler veren Bölge Müdürü Çınar, projenin toplam uzunluğunun 124 kilometre olduğunu aktardı. İçme suyu projesinin yılsonunda biteceğini ve Konya’nın yılbaşında içme suyuna kavuşacağını açıklayan Çınar, “Mavi Tünel çıkışındaki bir branşmandan alınacak olan su, Konya, Çumra ve İçeri Çumra’nın 2045 yılına kadarki içme suyunu karışlayacak. Bu projede arıtma tesisi tamamlandı. İsale hattı da tamamlanmak üzere. Sene sonuna kadar suyu arıtma tesisine getirerek Konya’ya içme suyunu vermeye başlayacağız. Şu anda 4 kilometrelik hattın montajı kaldı. Performans testlerinin ardından işlem sona erecek. Hedefimizde sapma yok ve sene sonunda içme suyunu Konya ile buluşturmuş olacağız” diye konuştu.

BÖLGE REKORUNU KIRDIK

2017 yılında gerek proje gerek planlama ve inşaat anlamında öngördüğümüz ve planladığımız şekilde projelerimizi yapmayı başardık diyen Çınar, “Herhangi bir sapma ve gecike olmadı. Yapacağız ve bitireceğiz dediğimiz bütün işleri hallediyoruz. Aralık ayı itibariyle inşaat sezonunu kapatacağız ve 2018 yılına yoğun bir çalışma yapacağız. 2017 yılı bu anlamda verimli geçti” şeklinde konuştu. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü olarak bu yıl harcama noktasında rekor kırdıklarını bildiren Çınar, “Bu yıl yaklaşık 850 Milyon TL harcama yaptık. DSİ 4. Bölge olarak bu zamana kadar ki en yüksek harcama olması önemli. Bölgede yapılacak çok fazla iş var ve ödenek sıkıntısı da olmayınca bu meblağa ulaşmış olduk. Yaptığımız işlerin faydasını da çok iyi şekilde görüyoruz. Durmadan çalışıyor ve faydalı işlere imza atmaya çalışıyoruz” dedi.

MEKE GÖLÜYLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK

Dünyanın Meke gölüyle ilgili bir çalışmanın olmadığını belirten Çınar, şunları söyledi: “Zaten suni bir göl. Yer altı sularından besleniyor. Yer altı su seviyesi düştüğünde Meke gölündeki su seviyesi de düşüyor. Buraya taşıma ve başka yerden su getirme projeleri çok konuşuluyor ama aktardığımız su da yer altı sularına karışacağı için bir faydası olmayacak. Burada yapmamız gereken şey yer altı sularını bilinçli kullanmak ve su seviyesini arttırmak olacak. Yer altı su seviyesi artınca Meke gölü de eski haline gelecektir.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.