1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya’nın İhtişamlı Çarşıları Zor Günler Geçiriyor
Konya’nın İhtişamlı Çarşıları Zor Günler Geçiriyor

Konya’nın İhtişamlı Çarşıları Zor Günler Geçiriyor

Konya’nın bir dönemine damga vurmuş Bedesten Çarşısı, Kadınlar Pazarı ve Mevlana Çarşısı esnafı zor günler geçiriyor. Köklü çarşıların esnafı günümüzde yaşadıkları sorunları, çarşıların özensiz bırakılması, gündem olayları, esnaf hataları ve ekonomik kayg

A+A-

2016 yılında son günlere girilirken Konya esnafı durgun bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. 2016 yılında yaşanan siyasal ve ekonomik olayların yanında AVM’lerin artması bunda en önemli etkenler arasında. Tarihi Bedesten Çarşısı, Mevlana Çarşısı ve Kadınlar Pazarı esnaflarının ortak sıkıntısı 2016 yılında yaşanan politik olayların vatandaşa ekonomik olarak yansımasıyla alım gücünün düşmesi. Bedesten Çarşısı Esnafları’ndan Selim Şahin,’’ Geçtiğimiz yıla oranla işlerimiz yüzde elli azaldı. Vatandaşın alım gücünün düşmesi en büyük etken. Bedesten esnafını etkileyen bir diğer etkense AVM’ler.İkisi de işlerin düşmesinde çok büyük etken durumunda.’’dedi.

ÇARŞININ DAHA FAZLA REKLAMA İHTİYACI VAR
Genel anlamda durgun bir yılı geride bıraktıklarını aktaran Tarihi Bedesten Çarşısı Esnaf’ı Selim Şahin, “Geçtiğimiz yıla oranla işlerimiz yüzde elli azaldı. Vatandaşın alım gücünün düşmesi en büyük etken bunda malum yaşanan olaylar en önemli etkenlerden biri. Ekonomik olarak vatandaş rahat olmayınca bizim işlerimizde düşüyor.’’dedi. İşlerin düşmesinde başka etkenlerinde olduğunu söyleyen Şahin,’’ Çarşımız restorasyondan sonra güzelleşti. Buna rağmen AVM’lerde yaşanan yoğunluğu buraya çekemiyoruz. Bölgedeki tüm esnafların birleşerek Bedesten’in reklamını daha iyi yapması gerekiyor. Bu konuda çalışmalar yürütülürse ilerleme olacaktır. Ürünler burada AVM’lere oranla yüzde altmışa kadar daha uygun. Vatandaş bunu bilirse ve uygun kampanyalar yapılırsa daha iyi olacaktır.’’şeklinde konuştu. Bir diğer etkeninse Tarihi Bedesten Çarşısı’na geçiş yapılan yolun kapanması olduğunu aktaran Şahin,’’ Bu yol sarraflar dahil herkesin işlerini bir miktar etkiledi. Tüm bu etkenler bir araya gelince işlerde yoğun bir durgunluk yaşandı.”ifadelerini kullandı.

KADIN PAZARI ESKİ GÜNLERİNİ ARIYOR
Konya’nın en eski pazarı olan Kadın Pazarı eski günlerini arıyor. Kadın Pazarı’nda denetimin olmaması ve AVM’lerin artmasıyla birlikte birçok sorun ortaya çıkmış durumda. Pazar daha önceleri kadınların yetiştirdiği veya ürettikleri ürünleri barındırdığı için müstahsil pazarı olarak adlandırılıyordu. Pazar esnafı belediyenin yer açma izni vermesinden dolayı bu durumun değiştiğini ve artık kadınların olmadığını ve bunun pazara değer kaybettirdiğini belirttiler. İlgili birimlerin yeteri sıklıkla denetim yapmamasından dert yanan çarsı esnafı, çarşı meydanına açılan tezgahların düzensizliğinin müşterileri kötü anlamda etkilediğini aktardı. Esnaf ayrıca pazarın çatısında yaşanan sorunlar sebebiyle yağış anında pazarın adeta göle döndüğünü ifade etti.

ESNAF OLMAK AYRICALIKTI
Kadınlar pazarı esnafından Mehmet Kaya, pazarın ilk zamanlarında burada esnaf olmanın ayrıcalık olduğunu belirtti. Bugünlerde yaşanan değişimler sebebiyle burada yer satın alan herkesin esnaf olduğunu aktaran Mehmet Kaya, “ Burası ayrıcalıklı bir pazardı. Öğleye kadar açık kalır, öğleden sonra tezgahlar toplanırdı. Ama Konya’nın neredeyse tamamı buradan alışveriş yapardı. Bunu zaman içinde Pazar içinde yaşanan gelişmeler ve esnaf kendi kendine bozdu. Burada aslında düzeni kendi kendimize bozduk.”dedi. Bu gelişmelerin yanında AVM’ler ile Pazar yerlerini kıyaslayan Esnaf Kaya, AVM’den yapılan alışverişin vatandaşa seçme özgürlüğü vermesi sebebiyle daha cazip geldiğini aktardı. Mehmet Kaya, “Aslında çok basit bir konu. Vatandaşın gelip kendi istediği meyveyi sebzeyi kendi eliyle alıp doldurması, burada bunu aşamadık. Bunu aşamadığımız ve Pazar içindeki düzeni kaybettiğimiz için vatandaşı AVM’lere kendimiz gönderdik. Yoksa Kadınlar Pazarı her zaman ihtişamını korur, korumaya da devam ederdi.”dedi.

TİCARİ KAYGI EN BÜYÜK SORUN
Piyasanın çok büyük sıkıntıda olduğunu aktaran Mevlana Çarşısı esnafından Bekir Koçak, bu yılın çok sıkıntılı geçtiğini belirtti. Koçak, “İşlerimiz çok büyük bir düşüş yaşadı. Siyasi ve ekonomik kaygıların yaşanmasıyla ve vatandaşta sıcak paranın olmaması bizi çok fazla etkiledi.’’dedi Ticari sıkıntı haricinde Mevlana Çarşısı esnafının çok büyük bir sorunu olmadığı söyleyen Koçak,’’ Bizler AVM’lere rakip değiliz onlarda bizim için rakip değil. Bu tarz yerlerin artması etkilemiş olsa da çok büyük bir kayıp oluşturmadı. Bizim bu bölgeyi canlandırmak için esnaf olarak çalışmalarımız gerekiyor. Ayrıca belediyede çarşının tanıtımını artırdığı taktirde daha yoğun olacaktır.”şeklinde konuştu./Erol Karatepe-Ümit Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.