1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya’nın İhtiyacı Hava Alanı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın İhtiyacı Hava Alanı

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Konya sanayisinin önde gelen isimlerinden, değerli dostumuz, hayırsever insan , ATİKER Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali ATİKER’i gazetemizin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ile ziyaret ettik.

M.Ali Atiker bizi her zamanki, samimi davranış ve karşılama üslubu ile konuk etti.

Hoş-beş ve sohbet başladı. Konya’nın değerlendirmesini yaptık. Eksiklerini masaya yatırdık.

Tevazusu ve hoşgörüsü ile örnek bir insan olan Atiker Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Atiker bunca yaşına rağmen heyecanı ve taşıdığı enerjisiyle yerinde duramıyor.

Hak ve halkın yanında olan, Konya’ya sağlıktan eğitime bir çok konuda büyük katkı yapan M.Ali Atiker “Konya 40 yıl önce Konya değildir. Artık Konya büyük kenttir. Sorunları ve ihtiyaçları bitmiyor. Bizler yerel yönetimlerle birlikte merkezi hükümetlere yardımcı olmalıyız. Türkiye’nin iç ve dış düşmanları var. Bunları iyi görmeliyiz ve buna göre hareket etmeliyiz. Konya dev adımlarla sanayiden, üniversiteye kadar bir gelişme içindedir. Buna ayak uydurmak için yatırımların da geride kalmaması günün ve teknolojinin şartlarına uygun alt yapı ve yatırımlar oluşturulmalıdır.” dedi.

Ülkenin zor bir dönemde geçtiğine de işaret eden M.Ali ATİKER, “ Türkiye’nin kalkınması çalışmakla olacaktır. Kaynaklarımızı iyi kullanmamız gerekir. 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’nin parçalanmasına ve kaynaklarının yok edilmesine yönelik bir harekettir. Çok şükür Devletimiz- Milletimiz ve hükümet bunu en iyi şekilde bertaraf etti. Ancak FETÖ’nün etkileri bir şekilde devam etmektedir. FETÖ’cü olanlar temizleninceye kadar devletin yanındayız.

Konya hem sanayi kenti, hem üniversite kentidir. Bugün bölge içinde kalan ve NATO’nun kurduğu, daha sonra bazı değişiklikler yapılan hava alanı yetersizdir. Konya’da 4 adet sanayi bölgesi vardır. Çok şükür Konya bu alanda daha da ilerleyecektir. Konyalı müteşebbisler ülkede bir çok şeyi yapmaktadır. Biz görerek Avrupa’nın ürettiği teknik malzeme ve parçaları yapacak güçteyiz. Bize imkan tanınmalıdır.

Konya’nın gelişmesi ve ticaretin artması için, üretimimizi Avrupa ve dünya ülkelerine ulaştırmak için uluslar arası bir hava alanı gereklidir. Bu hava alanı hemen olmasa bile, Konya Havaalanı içinde bulunan NATO üssü başka yere acilen taşınmalıdır. Kaldı ki, bu alandan yapılan eğitim uçuşları şehrin ve sanayinin üzerinde yapılmakta ve her an bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaktayız. Ayrıca bu uçuşlar sırasında sanayi bölgesindeki birçok elektronik üretim makineleri olumsuz etkilenmekte, yazılımları karışmaktadır.

Günümüzde zamanla yarışıyor ve dünya ile rekabet yapıyoruz. Bir numune ve parçanın dış ülkelere gönderilmesi zaman istemektedir. Bunları ne kadar kısa zamanda yapabilirsek, ülkenin ve Konya sanayisinin lehine olacaktır.

Yine Konya’da mutlak şekilde bir serbest bölge kurulmalıdır. Bu bölgede daha kolay ticaret yapılacak ve Konya sanayisi çok şey kazanacaktır.

Konya’mız kırsal alandır. Kış şartları zor geçmektedir. Bu şartlara uygun hava alanı hazırlanmalıdır. Avrupalı bir sanayi fuarına, makine fuarına günü birlik gidip gelmek istemektedir. Bunlar sağlanırsa Konya da daha da gelişecektir. Burada görev bize ve hükümetlere düşmektedir. Bunları Konya Sivil toplum kuruluşları ilgililere çok iyi anlatmalı ve istemeliyiz” diyerek sözlerini bitirdi.

Her zaman atılımcı ve heyecanlı bir kişilik olan M.Ali Atiker’in boşa istenmiş bir istek olmadığını düşünerek bizde Konya için, ülke için “İnşallah” deyip yanında ayrıldık ve bu satırları da ilgililerin dikkatine sunmak için yazdım.

Bu yazı toplam 457 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.