1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Konya’nın ilk fitoterapisti
Konya’nın ilk fitoterapisti

Konya’nın ilk fitoterapisti

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 60 kişiye fitoterapist sertifikası verildi. Konya’dan fitoterapist sertifikasını alan ilk isim olan Dr. Hasan Karaağaç, yakın zamanda bitki eczanelerinin kurulmaya başlanacağını söyledi

A+A-

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Karaağaç Fitoterapi hakkında bilgi vererek, 2017’nin Şubat ayında ilk mezunlarını verdiğini söyledi.

Fitoterapinin bitkilerle tedavi olduğunu anlatan Hasan Karaağaç günümüzde Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi olarak kabul edildiğini vurguladı. Karaağaç, Şubat ayının başında Türkiye’de 60 tane fitoterapi uzmanı Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalı olarak diplomasını aldığını belirterek, “Şu anda 60 kişiyiz ama yeni kurslar açılıyor. 60 kişi mezun oldu genç fitoterapistler dediğimiz. 60 kişiden Konya’da diplomasını alansa benim.” dedi.

FİTOTERAPİSTLER SAHADA OLACAK

Doktorlar ve eczacılara ekim, dikim ve bunları bitkisel ilaç haline getirip halka sunabilme yetkileri verildiğine dikkati çeken Karaağaç, “Bir sürü üniversitenin eczacılık bölümünde fitoterapi gündemde ve eczacılar o şekilde yetişiyor. Ve her bitkinin hangi dozda zararlı hangi dozda yararlı bunlar Türkiye’de ortaya çıkartılmış durumda. Bitkiler artık Türkiye’de incelebiliyor. Türkiye’de ilk defa İstanbul’da Bezmialem Üniversitesi’nde fitoterapi merkezi kuruldu. Ankara Yıldırım Beyazit Üniversitesi’nde Sağlık Bakanlığı onaylı fitoterapi kursları veriliyor. 2 üniversitede şu anda fitoterapi kursları veriliyor. Ki bu dalda bilimsel olarak kendini ispatlamış hekimler yetişecek. İlki mezun oldu 60 kişi şimdi arkasından bir 60 kişi daha gelecek derken gelecek sene Türkiye’de fitoterapistler sahada olacak ve onlar kullanacak bitkisel ilaçları.” şeklinde konuştu.

GÜVENİLİR BİTKİSEL İLAÇLAR ALINABİLECEK

Karaağaç yakın zamanda bitki eczaneleri görmeye başlayacağımızın da müjdesini verdi. Fitoterapistlerin yetiştirdiği kişiler tarafından dozuna göre hazırlanan çok güzel bitkisel ilaçlar çıkacağını kaydeden Karaağaç, “Fitoterapi kursunda en çok dikkatimi çeken bildiğimiz sarmaşık yaprağı vardı ve çok güzel solunum yolundaki balgam sökücülerden biri. Buda prospan diye piyasa da var. Ama bu bitkisel ilaçları kullanırken de aktarlardan değil, bu işi bilenlerden almak gerekiyor. 60 tane sertifika alan hekim çıktı ortaya. Sarmaşığın yaş yaprağını çay yapıp içtiğinizde zehirliyor. En az bir sene kurutulması gerekiyor. Ya da zakkum kanser tedavisinde kullanılıyor ama yeri geldiğinde bir yaprağı bir insanı öldürebilecek şekilde zehirli. Onun gibi bir sürü ilaç ham maddesi olarak kullanılan bitkiler zehirli olabiliyor bundan dolayı da fitoterapi kursunu almış bunun diplomasını, sertifikasını almış kişilerden bu mesleği öğrenmek bunların yapması daha önemli.” sözleriyle vatandaşları bitki kullanımı konusunda uyardı.

DOZU AYARLANAMADIĞINDA ÖLÜME GÖTÜREBİLİR

Bitkilerin dozunun iyi ayarlanabildiği takdirde piyasadaki bir çok ilaca karşı rakip olabilecek mükemmel bir etki sunduğunu dile getiren Karaağaç, iyi ayarlanamadığı takdirdeyse hastaları ölüme götürebileceğini ifade etti. Bu yüzden eğitimin önemine değinen Karaağaç, “Bilmem ne amca kansere ilaç yapıyormuş çaresi varmış bir sürü hasta kanserden tedavi görmüş. Bilimde şu vardır. Yanıta değil kanıta dayalı olması lazım. Ben yaptım hastaya iyi geldi. Ama nasıl geldi. Belki de senin verdiğin bir şey değil başka bir şey iyi geldi. Ya da o hastaya iyi geldi ama öbür hastayı belki öldürdü. Onun için bilimsel olmak lazım. Konya’da bir bitki buldum onu Ankara’ya gönderdik, inceleniyor. O bitki antibiyotik gibi öksürüğe iyi geliyor, yaraları iyileştiriyor. Sonuçları çıkmak üzere ve çıktığında belki de dünya da bir bitki bulmuş olacağız bu anlamda.” ifadelerini kullandı.

KONYA’DA İLGİ GÖRÜYOR

Son olarak Antalya yolunda güzel bir çalışma başlatıldığını söyleyen Karaağaç Konya’da bu tedavi yöntemin ilgi gördüğünü belirtti. Karaağaç sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Büyük bir çalışma başlatılacak. Pakistan’da, Hindistan’da gelişmekte olan ülkelerde şu anda yapıyorlar ve yurt dışına satış yapıyorlar. Didim ve Afyon tarafında belediye tarafından yapılan bahçeler var şu anda Türkiye iç piyasasına bile satamıyorlar dışarıdan o kadar fazla talep var ki. Lavanta ekeyim dedim kendim mesela hemen Almanya’dan telefon mesaj geldi yetiştirdiğiniz bütün lavantaları almak istiyoruz diye. Türkiye zaten bu konuda aç. Konya’da talep geliyor yavaş yavaş da yoğunlaşacak. Dernek oluşturulacak onlarla uğraşıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.