1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın ilki Karatay'da
Konya’nın ilki Karatay'da

Konya’nın ilki Karatay'da

Karatay Belediyesi’nin Hayvanat Bahçesi 83 türde 520 hayvana ev sahipliği yaparken, bugüne kadar Konya’nın ilk ve tek Hayvanat Bahçesi olması özelliğini de koruyor.

A+A-

Karatay Şehir Parkı’nın yanında yer alan ve 83 türde 520 hayvana ev sahipliği yapan Karatay Hayvanat Bahçesi, her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği alanların başında gelirken, çocuklara hayvan sevgisini aşılamanın yanında hayvanları yakından tanımalarına da imkan sağlıyor.
Konya’nın ilk ve tek hayvanat bahçesi olan Karatay Hayvanat Bahçesi’ni gezdik. Hayvanat Bahçesi’nde hayvan severlerin doğada buldukları yaralı hayvanların tedavi edilmesi ve rehabilite olmaları için de hizmet veriliyor. Tedavileri tamamlanan hayvanlar ise tekrar doğaya bırakılıyor.   
Kuş ve Sürüngen evi ilgi görüyor
Üç bölümden oluşan Kuş ve Sürüngen Evi’nin birinci bölümünde tropikal kuşlar, ikinci bölümde hayvanat bahçesi müzesi, üçüncü bölümde sürüngenler bulunuyor. Kuş ve Sürüngen Evi’nin tropikal kuşlar bölümünde Sarı Ara, Kırmızı Ara, Macaw Papağanları ve muhabbet kuşları; Hayvanat Bahçesi müzesinde tahnit yapılmış (doldurulmuş) hayvanlar, çeşitli yumurtalar; sürüngenler bölümünde Piton yılanı, Boa yılanı, Mısır yılanı, iguana gibi hayvanlar yer alıyor.  Kuş ve Sürüngen Evi özellikle doldurulmuş hayvanlarla fotoğraf çektirmek isteyen ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.
Doğada yaralı olarak bulunan hayvanlar tedavi ediliyor
Vahşi hayvanlar tedavi süreçlerinin tamamlanmasının ardından doğada hayatta kalabilecek beceri ve yeteneğe ulaştıklarında ise doğal yaşam alanlarına bırakılıyor. Tedavi sonrasındaki iyileştirme sürecinde ise vahşi hayvanlar ayrıştırılmış kafeslere kapatılarak soyutlanması önlenip, iyileşme süreçleri hızlandırılıyor. İyileşme sürecindeki yaraları tedavi edilmiş hayvanlar diğer sağlıklı türdeş hayvanlarla aynı kafese alınarak, psikolojik olarak da hayvanlara destek sağlanıyor. Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi bünyesinde toplam 36 vahşi hayvanın tedavi ve iyileşme süreçleri halen devam ediyor. Şimdiye kadar tedavisi gerçekleştirilerek doğaya bırakılan 278 hayvan ise; şahin, leylek, pelikan, baykuş, puhu, doğan, atmaca, balıkçıl, kırlangıç, çulluk, güvercin, flamingo, kartal, ördek, keklik, turna gibi kuş türlerinden ve kurt, sincap, tavşan, porsuk, gelincik, tilki, geyik, kirpi, gibi kara hayvanlarından oluşuyor.
Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimleri, 2018 yılı içerisinde doğada yaralı halde bulunarak rehabilitasyon için hayvanat bahçesine getirilen 94 adet vahşi hayvanın tedavilerinin gerçekleştirildiğini belirterek; tedavi süreci tamamlanan vahşi hayvanların tekrar doğaya bırakıldığını söyledi. Veteriner Hekimler vahşi yaşamın dengesinin korunması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü dile getirdi.
Tehlike Altındaki Türler Koruma Altına Alınıyor
Teknolojik gelişimlerin bir sonucu olarak hızla artan sanayileşme sonucunda yaşadığı çevreye yabancılaşan insan; doğaya geri dönüşü olmayan zararlar vermeye de devam ediyor. Dünyada yaşamın var olmasından bu yana insan, yetenekleri ve ürettiği aletlerle yer aldığı besin zincirinin en üst halkasında tüketerek varlığını sürdürmüştür. Her ne kadar sadece ormanlık alanların yok olması insanların geleceğine zarar vermesi olarak algılansa da; en büyük hasarı ise hassas bir ekolojik dengede yaşam mücadelesi veren doğa ve hayvanlar alıyor. Yaşam alanları giderek daralan hayvanlar ile onların yaşam alanlarına doğru hızlı bir işgal gerçekleştiren insanoğlu arasındaki mesafe kapanmakta ve insanın ilkel korkuları gördüğü her vahşi hayvanı öldürme isteği oluşturarak bir zamanlar binler ile ifade edilen hayvan sayılarını tükenme kıyısına getirmektedir. Tarımsal ilaçlama ile de çok sayıda hayvan zehirlenmekte ve yeryüzünden silinmektedir.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Karatay Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri “Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde Anadolu’da ve Dünya’nın pek çok bölgesinde yaşam savaşı veren hayvanları koruma altına alarak çoğalmalarını ve güvenli bir hayat sürmelerini sağlamak için çalışmaktadır. Bengal Kaplanları’nın çoğaltılması ve soylarının sürdürülmesi için verilen çaba bu duruma çok güzel bir örnektir. 1900 yılında sayıları 100.000 civarında olan Bengal Kaplanları’nın sayısı günümüzde 4000 civarındadır.
Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi bünyesindeki 2 Bengal Kaplanı sayısı zamanla on altıya yükselmiştir. Anadolu’da sıkça görülmesine alışık olunan Kurt, bugün Anadolu’da soyu tehlikede olan hayvanlar kategorisinde yer almaktadır. Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ndeki iki adet kurt sayısı, çoğalarak on ikiye ulaşmıştır. Kurt ve kaplanın yanı sıra alageyik, deve, maymun ve şahin nüfusu da Karatay Hayvanat Bahçesi’nde korunup çoğalmış; bu hayvanlar Kahramanmaraş, Bursa, Darıca, Gaziantep Hayvanat Bahçelerine hibe edilmiştir. “dedi. Yetkililer yapılan çalışmaların, hayvan türlerinin korunması ve ekolojik dengenin sağlanması için devam edeceğini vurguladı.

aaa-005.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.