1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'nın işçi sıkıntısı!
Konya'nın işçi sıkıntısı!

Konya'nın işçi sıkıntısı!

Konya 2017 yılı işgücü piyasası talep araştırması sonuçları açıklandı. Buna göre Konya genelinde 2 bin 400 kişilik açık iş bulunuyor.

A+A-

M. Nuri KEKLİK

İŞKUR Konya ilinde 2 bin 113 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti.  Konya genelinde 20’den fazla kişiyi istihdam eden işyerlerinin yüzde 23,4’ünde 2 bin 400 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. Konya genelinde açık iş oranı yüzde 2,4 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör yüzde 3,6 ile Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı olarak belirlendi.  Bu sektördeki açık işi en çok olan işyerleri yüzde 37,5 olarak belirlendi.

EN ÇOK ARARAN ELEMANLAR

Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Gaz Altı Kaynakçısı, CNC Torna Tezgahı Operatörü, Beden İşçisi (Genel), Şoför-Yük Taşıma, Dökümcü, Güvenlik Görevlisi, Temizlik Görevlisi, İnşaat Kalıpçısı (Ahşap), Satış Danışmanı ve Dökümcü (Metal) olarak sıralandı. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması şeklinde sıralandı.. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-eş dost aracılığı ile arıyor. 

5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 33,2’sinde 2 bin 654 kişinin temininde güçlük çekildiği belirlendi. Konya genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 5 bin 128 kişilik istihdam artışı bekleniyor. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının yüzde 5,2 oranında artmasını öngörülüyor. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ve İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri olduğu açıklandı. Güvenlik Görevlisi, CNC Torna Tezgahı Operatörü ve Beden İşçisi (Genel) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Soğutmacı ve Havalandırmacı (İklimlendirme), Sıhhi Tesisatçı, Boru Kaynakçısı mesleklerinde istihdam azalışı bekleniyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.